BRATISLAVA. Ak dôjde k stretu základných práv a slobôd s inými základnými právami a slobodami, prípadne hodnotami, je dôležité, aby sme hľadali ich vyvážený vzťah.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová to považuje za najzávažnejší odkaz, ktorý prezentovala poslancom Národnej rady (NR) počas ôsmeho rokovacieho dňa 45. schôdze Národnej rady.
Správa o činnosti ombudsmanky za rok 2018 otvorila nový rokovací týždeň.
Ombudsmanka predstavila správu
Kancelária Patakyovej vlani identifikovala 178 porušení základných práv a slobôd.
Za problematické považuje najmä oblasti ochrany práv detí, seniorov a ďalších zraniteľných skupín, napríklad marginalizovaných komunít alebo LGBTI ľudí. Dlhodobo kritickou oblasťou je podľa nej súdnictvo.
Kancelária ombudsmanky sa venovala aj prístupu k vzdelávaniu, vymaneniu sa z generačnej chudoby, policajným postupom či umiestňovaniu zadržaných ľudí do nedôstojných vyhradených priestorov.
V správe pripomína Patakyová aj dve podania na Ústavný súd.
Čaputová poďakovala ombudsmanke
Patakyovej výročná správa si podľa zvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej zaslúži pozornosť a úctu. Uviedla to na svojom facebookovom profile.
"Pani ombudsmanka dnes hovorila o vážnych témach, ako je ochrana práv detí, seniorov a tých najslabších skupín obyvateľstva, čiže o problémoch, ktorým musíme venovať zvýšenú pozornosť. Chcem vyjadriť vďaku pani Patakyovej za jej prácu," uviedla Čaputová.
Pochvala od Dostála
Poslanec za SaS Ondrej Dostál v pléne ocenil prácu verejnej ochrankyne práv Patakyovej, kritizuje prístup parlamentu k jej záverom a odporúčaniam.

"Ochrana ľudských práv má rozmer politický, ktorý treba riešiť na politickej úrovni. Má však aj podoby, s ktorými sa stretajú ľudia v každodenných životoch. Na tento rozmer sa sústreďuje činnosť verenej ochrankyne práv. Ja chcem oceniť jej doterajšie úsilie. Aj to, že sa snaží ísť cestou, ktorou sa vybrala jej predchodkyňa Jana Dubovcová a snaží sa upozorňovať na porušovanie ľudských práv," povedal.
Podľa neho mnohé z vecí môže upraviť Národná rada zmenou legislatívy. "Aj keď ani tie najlepšie zákony nezaručia, že sa nevyskytnú prípady porušovania ľudských práv, ale môžu situáciu zlepšiť," tvrdí.
Zároveň vyjadril nespokojnosť s tým, ako Národná rada pristupuje k záverom ombudsmanky, že ich neberie dostatočne vážne.
Dostál ocenil pozornosť, ktorú venuje Patakyová znevýhodneným skupinám ľudí, ako sú zdravotne znevýhodnení, starší ľudia, ľudia pozbavení slobody, či Rómovia. Ocenil, že sa ombudsmanka venuje aj LGBTI komunite.
Podľa neho namiesto podpory ľudí rovnakého pohlavia plénum zastavilo ratifikáciu Istanbulského dohovoru.
Patakyová má preveriť dotácie pre LGBTI
Dostál a jeho stranícka kolegyňa Zuzana Zimenová podali podnet pre Patakyovú pre možné porušenie zákonom a ústavou chránených základných práv skupiny obyvateľov zo strany ministerstva kultúry.
Reagovali tak na rozhodnutie ministerky Ľubice Laššákovej (Smer-SD) neprideliť dotácie projektom zameraným na predchádzanie diskriminácie LGBTI osôb
"Ombudsmanku sme vyzvali, aby preverila, či postupom ministerstva kultúry nedošlo k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania na základe sexuálnej orientácie" vysvetľuje členka parlamentného ľudskoprávneho výboru Zimenová.
Poslankyňa dodáva, že nedodržiavanie základných práv LGBTI komunity bolo jedným z prezentovaných zistení aj počas prvého zasadnutia Komisie pre začleňovanie zraniteľných skupín do vzdelávania, práce a spoločnosti, ktorá je poradným orgánom ľudskoprávneho výboru a v ktorej je Zimenová predsedníčkou.
Blahová kritizuje nezáujem
Podľa Nátalie Blahovej (SaS) prežíva v Národnej rade ignorancia k podnetom ombudsmanky.
"Boj za ľudské práva sa na pôde parlamentu vždy premenil na pohŕdavé správanie sa," povedala s tým, že ani vláda nekoná.
V pléne sa v pondelok majú prezentovať aj ďalšie správy. Do parlamentu správy o svojej činnosti predložili aj Najvyšší kontrolný úrad, komisárka pre deti Viera Tomanová a komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.