BRATISLAVA. Kapacita úradu komisárky pre deti Viery Tomanovej je využívaná nehospodárne a s minimálnym efektom na ochranu práv detí.
Uviedla to vo svojom vystúpení v pléne NR SR poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová po tom, ako Tomanová predložila správu činnosti úradu za rok 2018.
Chýbajú plošné riešenia
"Vy nie ste angažovaní ako advokáti jednotlivých rozvodových konaní, ale ako ochrancovia práv detí na celom Slovensku. Ak ste zistili, že Vás najviac zaťažujú rozvádzajúce sa páry, mali ste v prvom rade hľadať systémové riešenia a s vašimi návrhmi kontaktovať príslušné rezorty a trvať na zlepšení systému," uviedla Blahová.
"Vy ste tu na to, aby práva detí boli dodržiavané plošne a keď existuje nejaký problém so spoločnými znakmi, máte prichádzať s riešeniami, nie sa hrať na advokátov sporiacich sa rodičov," adresovala Blahová Tomanovej.
Duplicitné vstupovanie do konaní
Rozsiahlu časť správy komisárky opätovne zaberá téma porozvodovej starostlivosti.
"Nie však tak, ako by sme očakávali, teda že bude riešiť závažné porušovania práv detí alebo systémové zlyhania pri ich ochrane. Tieto prípady rieši tak, ako sme boli zvyknutí, vstupuje do konaní ako advokát tej strany sporu, ktorá ju oslovila prv. Komisárka vstupuje do súdnych konaní duplicitne, pretože najlepší záujem dieťaťa má a musí preverovať súd a sociálna kuratela," povedala Blahová.
Jednou kapitolou komisárka spomína epidémiu syfilisu u detí v Trebišove.
"Oceňujem, že sa v tejto téme priblížila k naplneniu svojho poslania a navštívila deti, ktoré žijú v katastrofálnych podmienkach. Ako ste sa sami presvedčili, problém je široký a nemá pána. Preto myslím, že by bolo vhodné a účelné, aby ste využili silu svojho úradu a tieto aktivity v mene dodržiavania práv detí zastrešili a koordinovali," uviedla Blahová.
Zakázaný typ postelí
Blahová hovorila o prípade, keď dvoch prijímateľov sociálnej služby pre ich hyperaktivitu a agresivitu umiestnili do lôžok, ktoré boli v prednej časti z drevených súčastí, z ktorých sa horná uzamykacia časť vyklápala.
"Keď v nej je dieťa uzamknuté, cez posteľ nevidí smerom von, pretože je z drevenej výplne," uvádza v správe Tomanová s tým, že vo veci sa "uskutočňuje komunikácia a zisťovanie o odstránení nežiaducich praktík".
Blahová poukázala, že takéto postele sú zakázané a zarazilo ju, že Tomanová v správe prípad "len sucho konštatovala".
Nárast o stovky podnetov
Úrad komisárky pre deti v roku 2018 evidoval 1 566 podnetov, čo je oproti roku 2017 nárast o 479 evidovaných podnetov a oproti roku 2016 predstavuje nárast o 632 evidovaných podnetov.
Vyplýva to zo správy o činnosti komisárky pre deti za minulý rok, ktorú komisárka Viera Tomanová predložila v pléne NR SR.
Z evidovaného počtu úrad komisárky vlani prešetroval 844 podnetov. Podnety, ktoré boli v hodnotenom období komisárke podané, v značnej miere smerujú k ochrane práva dieťaťa na rodinu.
V tejto súvislosti správa zdôrazňuje, že pri presadzovaní práva dieťaťa na oboch rodičov, resp. aj na širšiu rodinu komisárka nezohľadňuje záujem žiadneho z rodičov, alebo iných členov rodiny.
Podľa komisárky jediným a prvoradým hľadiskom pri presadzovaní práva dieťaťa na rodinu je najlepší záujem dieťaťa, a to bez ohľadu na to, čo je a čo nie je v záujme ktoréhokoľvek z jeho rodičov.
Chýbajú vhodné zariadenia
Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO) si myslí, že Viera Tomanová správne pomenovala problém s nedodržiavaním práv dieťaťa v domovoch sociálnych služieb.
"Nedodržiavanie práv dieťaťa pri osobnej hygiene, to je obrovský problém, ak je dieťa prebaľované tak, že celá chodba na neho pozerá, narastajú poruchy správania," povedala Gaborčáková.
Zároveň vytkla, že nemáme na Slovensku dobrú typológiu zariadení. "Zaviedla by som centrá včasnej intervencie, ktoré by patrili pod rezort školstva," dodala v závere ôsmeho rokovacieho dňa 45. schôdze Národnej rady SR.
Poslanec Pavol Goga za Smer-SD na záver povedal, že Tomanová nerieši prípady, ale detské osudy. Zastal sa komisárky Tomanovej a ocenil dobre odvedenú správu.