BRATISLAVA. Petíciu, aby ľudia s autizmom neboli už viac ignorovaní, diskriminovaní a prehliadaní, doteraz podpísalo 11-tisíc ľudí.
Agentúru SITA o tom informovala podpredsedníčka Národnej rady Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Očakávajú zmeny
Ako ďalej uviedla, v nasledujúcich dňoch sa zástupcovia petičného výboru obrátia na predsedu vlády Petra Pellegriniho, ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, ministerku školstva Martinu Lubyovú a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.
Očakávajú, že zodpovední s nimi prerokujú ich požiadavky a navrhnú konkrétne kroky a opatrenia, ktoré reálne zmenia život detí a dospelých ľudí s autizmom.

"Rodiny, ktoré majú člena s autizmom, už nemajú čas a trpezlivosť čakať šesť až deväť mesiacov na diagnostiku svojich detí, platiť obrovské peniaze za terapiu, ktorú neprepláca verejné zdravotníctvo, chcú, aby sa ich deti vzdelávali a mohli pracovať rovnako ako ostatní ľudia a boli im poskytované finančne a fyzicky dostupné sociálne služby," prízvukuje Ďuriš Nicholsonová
Podpredsedníčka národnej rady upozornila, že ľudia s autizmom a ich rodiny už roky čelia niekoľkonásobnej diskriminácii v rôznych oblastiach života, či už je to zdravotníctvo, školstvo alebo sociálne veci. Z tohto dôvodu sa ľudia s autizmom, ich rodiny a priatelia rozhodli konať.
Podľa predsedu petičného výboru Štefana Pogánya je petícia prejavom úplnej zúfalosti rodín, ktoré sa okrem diskriminácie na úradoch, v školách, žiaľ veľmi často ocitnú aj na pokraji sociálnej či ekonomickej núdze pre absenciu akýchkoľvek právnych a iných noriem a pomoci, upravujúcich postavenie človeka s touto diagnózou u nás.
"S tým, že je pre nás nepredstaviteľné, že v 21. storočí sú pacienti s najexpandujúcejšou diagnózou súčasnosti takto odsunutí na rezortný nezáujem - budeme v petícii naďalej pokračovať," uviedol.
Petícia proti diskriminácii
Petícia za riešenie každodenných problémov ľudí s autizmom je jedným zo záverov konferencie Ignorovaní, diskriminovaní a prehliadaní - autisti a ich rodiny.
S podporou podpredsedníčky Národnej rady Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Nadácie Filantropia sa konala 9. apríla.
Zámerom petície je, aby už viac ľudia s autizmom neboli diskriminovaní a najmä, aby sa príslušné zodpovedné rezorty začali zaoberať riešením ich každodenných problémov a volali po naliehavej systémovej zmene.