BRATISLAVA. Téma budúceho rozpočtu Európskej únie dominovala utorňajšiemu stretnutiu ministrov zahraničných vecí EÚ.
Diskusia sa zamerala na rozpočet pre externé nástroje, ktoré EÚ vynakladá za svojimi hranicami.
Júnové zasadnutie Európskej rady
Okrem toho sa ministri venovali aj agende júnového zasadnutia Európskej rady. Slovensko na Rade pre všeobecné záležitosti (GAC) zastupoval štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička.
"Je v našom spoločnom záujme posilniť postavenie EÚ v globálnom meradle. Kľúčové je, aby sa i v budúcom európskom rozpočte venovala osobitná pozornosť krajinám v našom bezprostrednom susedstve, aby sme tak prispeli k stabilite, bezpečnosti a rozvoju týchto regiónov," uviedol Ružička podľa tlačovej správy, ktorú agentúre SITA poskytol tlačový odbor rezortu. Nový viacročný finančný rámec sa pripravuje na roky 2021 - 2027.
Predmetom diskusie ministrov bola aj príprava júnového zasadnutia Európskej rady.
Zásadným bodom programu v júni bude prijatie Strategickej agendy na roky 2019 až 2024, o ktorej základoch a východiskách rokovali lídri už na neformálnom summite v Sibiu 9. mája.
Nominácie na vrcholové pozície
Júnový summit sa bude venovať aj nomináciám na vrcholové pozície v inštitúciách EÚ v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu a začiatkom nového inštitucionálneho cyklu.
Lídri sa tiež vrátia k otázke viacročného finančného rámca a v súvislosti s Klimatickým summitom OSN nadviažu na svoju marcovú diskusiu.
V tejto súvislosti Ružička skonštatoval, že „Európska únia musí zvýšiť svoje úsilie a zachovať si svoju vedúcu pozíciu v boji proti klimatickým zmenám. Avšak akékoľvek opatrenia, ktoré prijmeme, nesmú ísť na úkor našich občanov a konkurencieschopnosti nášho priemyslu".