BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska je zástancom myšlienky, aby pri parlamentných voľbách nebola krajina jedným volebným obvodom.
Hlava štátu to uviedla v príhovore k účastníkom 30. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa koná v stredu a štvrtok (23. 5.) v hlavnom meste.

"Áno, ja som presvedčený, že v našej krajine by malo dôjsť k zmene volebného systému, aby sa z pomerného systému, kde celé Slovensko je jeden volebný obvod a občania v princípe volia lídrov jednotlivých strán, sa stalo v ideálnom prípade 79 volebných obvodov a aby každý okres mal svojho poslanca v Národnej rade," spresnil.
Ostatné mandáty poslancov Národnej rady by sa podľa slov hlavy štátu volili doterajším spôsobom. "Je to téma aktuálna, dôležitá a vyžaduje si celonárodnú diskusiu," dodal Kiska.
Preteky v parlamente
Slovensko má podľa Kisku za sebou ekonomicky dobré roky, netreba ich však nezodpovedne premrhať.
Problémy miest a obcí majú podľa neho spoločné to, že ich spája slabá schopnosť štátu využiť dobré roky.
"Máme za sebou dobré ekonomické roky na investície, ktoré trvalo zlepšia život ľudí v slovenských regiónoch. Máme za sebou výborné ekonomické obdobie, HDP (hrubá domáci produkt) rástol, nezamestnanosť klesla historicky na najnižšiu úroveň. Dokonca máme návrh vyrovnaného (štátneho) rozpočtu. A toto je výborná správa," povedala hlava štátu.
V slovenskom parlamente sa však podľa jeho slov už rozbehli preteky o to, kto pred budúcoročnými (parlamentnými) voľbami "rozdá" viac peňazí, pričom v mnohých oblastiach na Slovensku máme chronický investičný deficit.
"Kedy chceme začať poriadne investovať do opravy či výstavby nemocníc, ciest v regiónoch, verejných priestoroch, ak nie v časoch relatívnej hojnosti? Na čo na Slovensku čakáme? Na to, že zase príde ďalšia kríza?," podčiarkol.
"My všetci vieme, že ďalšia kríza príde. Nevieme len kedy začne, čo ju spôsobí a aká bude silná. Ale ekonomika nám ukazuje historicky, že ďalšia kríza určite príde," povedal Kiska.
Prezident tvrdí, že čakáme na obdobie, keď bude zase potrebné šetriť vo verejných financiách či zvyšovať sociálne výdavky v prípade rastu nezamestnanosti alebo iných ekonomických ťažkostí.
"Myslím si, že je nezodpovedné rozdávať naše úspechy, úspechy práce našich ľudí, premrhať roky relatívnej hojnosti na predvolebné darčeky a krátkodobé politické zisky. Je najvyšší čas sústrediť sa na trvalé, efektívne a zmysluplné investície do našej budúcnosti a lepšieho života ľudí na Slovensku," dodal Kiska.
Kiska sa zastal starostov a primátorov
Prezident ďalej poukázal na fakt, že od primátorov a starostov často počúva výhrady k neopraveným a rozbitým cestám, k nefungujúcim a chaotickým železničným spojeniam, k tomu, že takmer tretina obcí nemá kanalizáciu.
Mnohí starostovia a primátori sú navyše podľa neho nahnevaní na spôsob, akým sa zaviedli bezplatné obedy na školách, povinnosť odhŕňať sneh na chodníkoch či povinná predškolská dochádzka.
„To, čo oprávnene kritizujete, je spôsob, akým sa tieto a ďalšie významné zmeny ovplyvňujúce rozpočet štátu a samospráv, menia. Niet preto divu, že zákony a ich implementácia v praxi sú potom nedostatočné," povedal Kiska.
Súčasne dodal, že ako prezident päť rokov vracal vláde zákony na prerokovanie pre nedodržiavanie legislatívnych pravidiel.
"Zákony sa totiž majú poctivo pripravovať od začiatku legislatívneho procesu a nie ich zachraňovať na poslednú chvíľu,“ objasňuje Kiska.
Tieto a mnohé ďalšie problémy, ktoré starostov a primátorov trápia, spája podľa neho slabá schopnosť štátu využiť dobré ekonomické obdobie, ktoré má Slovensko za sebou.
Zvolia nového predsedu
Na 30. sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý sa koná v dňoch 22. až 23. mája, si takmer 1 300 starostov a primátorov volí svojho nového predsedu.
Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS je zároveň prvým snemom od jesenných komunálnych volieb.
Úlohou ZMOS-u je podľa ich stanov "obhajovať spoločné záujmy a práva členských miest a obcí pri rešpektovaní ich autonómneho postavenia, v súlade s Európskou chartou miestnej samosprávy, Ústavou a zákonmi Slovenskej republiky a na základe princípov trvalo udržateľného rozvoja a sociálnej kohézie". Združenie funguje od roku 1990.