BRATISLAVA 23. mája (SITA) - Pre Severoatlantickú alianciu (NATO) zostáva prioritou zabezpečenie bezpečnosti občanov, ale aj územia.
Povedal to na štvrtkovom tlačovom brífingu poslanec Národnej rady Martin Fedor (Most-Híd) pri príležitosti blížiaceho sa jarného zasadnutia parlamentného zhromaždenia Aliancie v Bratislave.
Zasadnutie v Bratislave
Vyše 650 delegátov zo 48 členských a partnerských krajín sa stretne v hlavnom meste od 31. mája do 2. júna tohto roka.
Medzi hlavnými témami bude podľa Fedora kybernetická bezpečnosť či užšia spolupráca pri kolektívnej obrane Aliancie.
Opozičný poslanec Martin Klus (SaS) sa domnieva, že Slovensko je v súčasnosti vo vojne, pretože čelí reálnym hybridným a informačným hrozbám.
Klus by za najväčší úspech parlamentného zhromaždenia NATO považoval urýchlenie procesu schválenia vynovenej slovenskej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie na úrovni Národnej rady.
"Za posledných 15 rokov sa situácia v bezpečnostnom prostredí výrazne zmenila. Súčasný stav môžeme označiť za druhú studenú vojnu. Žijeme v dobe nových technológií a nie nadarmo sa dohodla Aliancia na spoločnej kolektívnej obrane. Sú to totiž všetko výzvy, s ktorými si nedokážu krajiny poradiť jednotlivo a musia spolupracovať," povedal Fedor.
Podľa jeho slov bude slúžiť jarné stretnutie NATO, ako príprava na jeseň, keď budú jednotlivé projekty a témy prenesené do rezolúcií či konkrétnych dohôd.
"Zostáva prioritou štátov zaistiť bezpečnosť občanov a územia. Riešením je kolektívna obrana a spolupráca. Aj preto sú úvahy o tretej ceste či neutralite nebezpečné," dodal.
Bezpečnostné hrozby
Martin Klus zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) vníma súčasné bezpečnostné hrozby ako vojnový stav.
"Je potrebné pomenúvať veci ich pravým menom. Slovensko aj ďalšie krajiny Severoatlantickej aliancie sú vo vojne, keď okrem teroristických útokov čelíme najmä informačným hrozbám. Dnes žijeme v dobe, keď sú hrozby nielen nukleárne, ale aj hybridné a technologické. Preto je riešením kolektívna obrana štátov," uviedol. Podľa Klusa by stretnutie Aliancie v Bratislave mohlo priniesť urýchlenie niektorých procesov.
"Za veľký úspech by som považoval urýchlenie prijatia Bezpečnostnej a Obrannej stratégie na parlamentnej úrovni, pretože je dôležité reagovať na nové hrozby a bezpečnostné výzvy," dodal.