BRATISLAVA. Na Slovensku zistili nový vtáčí druh. V povodí Ipľa zahniezdil jeden pár labutí spevavých (Cygnus cygnus).
Ide o zistenie nového hniezdneho druhu na Slovensku po desiatich rokoch.
Informoval o tom Ján Gugh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti /BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).
Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, hniezdenie je zatiaľ úspešné, v týchto dňoch vodia rodičia dve mláďatá.
Zoznam u nás hniezdiacich vtákov sa tak rozrástol na 228 druhov. Labuť spevavá je veľkosťou takmer zhodná s našou početnejšou labuťou veľkou. Typický je žltý koreň zobáka s čiernou špičkou.

„Na Slovensku sa objavuje každoročne v malých počtoch najmä v zimnom období a počas migrácie. Zahniezdenie labute spevavej na juhu stredného Slovenska súvisí pravdepodobne s nárastom európskej populácie, ako aj s hniezdením druhu v blízkej oblasti na maďarskej strane Ipľa, v Chránenom vtáčom území Ipoly völgye. V roku 2018 tam už hniezdili dva páry,“ vysvetľuje Marian Mojžiš zo SOS/BirdLife Slovensko.
Ako dodal, prvé hniezdenie zaznamenali v rámci aktivít projektu Life Obnova mokradí a ochrana vtáctva v Chránených vtáčích územiach Poiplie, Horná Orava a Senianske rybníky na Slovensku.
"Vtáctvo žijúce na Slovensku patrí medzi najlepšie zoológmi monitorované živé zložky prírody. Preto zaznamenanie každého nového druhu je veľkou vzácnosťou. Zistenie nového hniezdiaceho druhu je ešte väčšou vzácnosťou, ktorá sa nepodarí každý rok," píše sa v tlačovej správe s tým, že zistenie hniezdenia labute spevavej je o to vzácnejšie, že ide o druh hniezdiaci v severskej časti Európy a Ázie.
Hniezdi od Islandu po východnú Sibír. V minulosti jej stavy značne klesli vplyvom prenasledovania človekom.
V súčasnosti populačný trend labute spevavej v Európe silne rastie a rozširuje sa aj jeho hniezdny areál.
Z okolitých krajín hniezdi už 120 – 130 párov v Poľsku. V roku 2005 zahniezdil druh po prvýkrát v Maďarsku a v roku 2017 v Českej republike.