BRATISLAVA. Polícia počas štvrtkovej akcie proti extrémizmu pod názvom "Plukovník" zadržala sedem osôb.
Bol medzi nimi aj František Polák, advokát, ktorý obhajoval poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka.
Ešte v ten deň Denník N zverejnil fotografie , na ktorých Polák pózuje v nacistickej uniforme a má zbierku extrémistického materiálu ako sú rôzne odznaky, fotografie Adolfa Hitlera a dokonca aj masku s jeho podobizňou.
„V súvislosti s akciou „Plukovník“ vyšetrovateľ protizločineckej jednotky NAKA obvinil jednu osobu,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.
Polák je obvinený zo založenia, podpory a propagácie extrémistického hnutia v súbehu so zločinom rozširovania extrémistických materiálov a prechovávania extrémistických materiálov,

Dozorový prokurátor už od polície dostal podnet na väzobné stíhanie zadržanej osoby.
Polícia nepovedala, o akú osobu ide, podľa portálu noviny.sk je obvineným Polák. Ostatné zadržané osoby boli prepustené na slobodu.
Za založenie či podporu extrémistickej skupiny hrozí jeden rok až päť rokov za mrežami. Rovnaký trest je aj za rozširovanie extrémistických materiálov.
Prísnejší zákon
Mizíkovmu advokátovi sťaží situáciu po zhabaní extrémistických symbolov nový prísnejší zákon účinný od januára 2017.
Dovtedy museli ľuďom, ktorým zhabali extrémistické materiály, dokázať na súde, že sa týmito materiálmi snažili propagovať extrémizmus.
Nacistické symboly a zákon
- Kto vyrába extrémistické materiály, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až šesť rokov.
- Štyri až osem rokov dostane, ak to robí ako člen extrémistickej skupiny.
- Kto rozširuje alebo predáva extrémistické materiály, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
- Tri až osem rokov dostane ak to robí verejne, alebo ako člen extrémistickej skupiny.
- Za prechovávanie extrémistických materiálov je trest do dvoch rokov za mrežami.
Po novom sa za extrémistický materiál nepovažujú nacistické symboly len vtedy, ak sa preukázateľne používajú na vzdelávanie, zberateľstvo alebo výskumné aktivity.
Polák sa však v uniforme fotil a je možné, že tieto fotografie ďalej posielal známym.
Otec jedného zo zadržaných potvrdil pre noviny.sk, že jeho syn dostával od istého právnika e-maily, ktoré súvisia s raziou.
„Lebo môj syn, keď mu dali putá, tak hovorí, že zavolá svojmu právnikovi. A jeden z nich hovorí, že tomu už nemôžete volať, lebo už sme zobrali aj toho,“ povedal otec zadržaného.
Ak niekto posiela extrémistické materiály cez internet hoci aj e-mailom považuje sa to za verejné šírenie materiálov, tvrdí rektorka Akadémie policajného zboru Lucia Kurilovská.
Ak človek šíri extrémistické materiály verejne alebo ako člen extrémistickej skupiny hrozí mu zvýšenie trestnej sadzby na tri až osem rokov.
Obhajoba Mizíka
Polák sa naposledy zviditeľnil obhajobou Mizíka.
Ten bol podpísaný pod statusom z 10. januára 2017 na facebooku, ktorý napadol zoznam osobností, ktoré vyznamenal prezident Andrej Kiska.

Okrem iného poukazoval na údajný židovský pôvod mnohých z nich. Napísal, že sa prezident musel buď zblázniť, alebo vedome degraduje slovenské vyznamenania.
Ako svedkyňa na pojednávaní vystúpila aj preživšia holokaustu Eva Mosnáková.
Mizíkov obhajca Polák sa jej pýtal, či by sa Mizík podľa nej počas holokaustu postavil na stranu Židov.
„Treba sa opýtať Mizíka“, zareagovala podľa Denníka N Mosnáková a dodala. „Vy všetci viete, čo by urobil, ak by nás našiel skrytých…“
Sudca Oldřich Kozlík túto otázku napokon nepripustil.
Súd sa nakoniec v júli 2018 stotožnil s Polákovým argumentom, že nie je dokázané, že status naozaj napísal Mizík a uznal poslanca nevinným.
Polák počas pojednávania zároveň bránil aj samotný status s tým, že nemal nikoho uraziť a išlo len o konštatovanie.
„V čom je rozdiel, ak napíšem, že toto sú Židia a toto sú Slováci? To je urážlivé? Veď to je len konštatovanie,“ povedal na súde Polák.
Gorila a SIS
Polák v minulosti zastupoval Mikuláša Černáka a takisto aj Alexandra Salmanova v kauze podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne.
Pred advokáciou pracoval ako príslušník SIS. Spomína sa aj v Gorile.
Spis Gorila zachytáva údajné stretnutia Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny Penta s rôznymi politikmi v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Údajne dohadovali, alebo priamo preberali úplatky v rozmedzí rokov 2005 až 2006.

Jeho meno sa objavuje v časti, ktorá opisuje údajnú schôdzku spolupracovníka finančnej skupiny Penta Zoltána Vargu s bývalý elitným policajtom Jánom Rejdom v konšpiračnom byte z februára 2006.
„Rejda informuje Vargu, že ho včera kontaktoval Ján Polák. Ten mu povedal, že v SIS bol na odstúpenie pre ministerstvo vnútra pripravený materiál o spolupráci Rejdu s Vargom. Podľa tohto materiálu má Varga platiť Rejdovi 50-tisíc korún mesačne,“ píše sa v spise.
Spomínanú informáciu o podozreniach voči Rejdovi podľa Gorily „stopil“ brat Jána Poláka František Polák, ktorý mal vtedy v SIS funkciu riaditeľa jedného z odborov.
„To je absolútna hlúposť,“ komentoval to v roku 2012 Fratišek Polák.
Ján Polák sa k zadržaniu svojho brata a podozreniam z extrémizmu odmietol vyjadriť. „Nič o tom neviem,“ povedal Polák.

Beata
Balogová
