BRATISLAVA. Voľby do Európskeho parlamentu podľa predbežných výsledkov na základne informácií televízie Markíza, na ktorú sa odvolávajú aj niektoré strany, vyhrala koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu.
Získala 20,7 percenta hlasov. Za ňou nasleduje strana Smer s 15,69 percentami a tretia je strana ĽSNS s 12,4 percentami.
„My sme po ohlásení koalície oznámili, že náš cieľ je dvojciferný výsledok. Chceme ukázať, že ako koalícia sme relevantná politická sila, ktorá sa môže uchádzať o víťazstvo v ďalších parlamentných voľbách,“ povedal počas volebnej noci predseda Spolu Miroslav Beblavý.
Štvrtou je strana KDH s 9,67 percentami, ďalej nasleduje SaS s 9,6 percentami. OĽaNO získalo 5,24 percenta, SMK 4,96 percenta a SNS 4,08 percenta.
Zmeny oproti minulým voľbám
V predchádzajúcich voľbách v roku 2014 vyhral Smer, ktorý získal 24,09 percent a štyri kreslá.

Za ním nasledovalo KDH s 13,21 percentami a dvoma kreslami a SDKÚ s 7,75 percentami a dvoma kreslami.
Ostatné strany OĽaNO, SaS, SMK, Most-Híd a koalícia NOVA-KDS-OKS mali po jednom kresle.
Nízka účasť
Viacerí členovia volebných komisií po celom Slovensku upozorňovali na nízku účasť. Iní zase hovorili, že je aspoň vyššia než po minunlé voby.
Napríklad volebnú účasť piešťanského okresu podľa poznatkov z okrskov odhadovali zhruba o tri až päť percent vyššiu ako v predchádzajúcich eurovoľbách.
Primátor Trnavy Peter Bročka na facebooku informoval, že volebná účasť sa v meste krátko pred koncom hlasovania pohybovala na úrovni 26 percent.
Voličská účasť pred piatimi rokmi bola 13,05 percenta a šlo o najnižšiu účasť v celej Európskej únii rovnako, ako v eurovoľbách 2009 a 2004.
Tentoraz by mohla účasť vo voľbách prekročiť 20 percent.
Voľby boli pokojné
Polícia v súvislosti s eurovoľbami nezaznamenala žiadne vážne narušenie verejného poriadku.
„Počas dnešného dňa sme prijali viacero podnetov, ktoré sa týkajú predovšetkým správania občanov vo volebných miestnostiach a podobne,“ zhodnotila v soboru večer hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Volebná komisia ale prijala viacero podnetov týkajúcich sa údajného porušenia moratória na internete.
Predseda komisie Eduard Bárány dodal, že podľa jeho názoru by občan nemal disponovať dôkazom, ako hlasoval. Volič by podľa neho napríklad nemal zverejňovať fotografiu upraveného hlasovacieho lístka.
Všetko o voľbách do Europarlamentu 2019:
- Priebeh a výsledky volieb do Europarlamentu 2019 (minúta po minúte)
- Zoznam všetkých kandidátov do Európskeho parlamentu
- Všetko o eurovoľbách nájdete tu >>>

Beata
Balogová
