SME

Hlavné frakcie oslabili, na Slovensku vyhrala PS/Spolu pred Smerom (minúta po minúte)

Skončili sa eurovoľby.

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Situáciu po voľbách do Európskeho parlamentu sme sledovali minútu po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

00:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

00:20 Prvé čiastkové oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu potvrdili oslabenie oboch hlavných politických skupín a posilnenie liberálov a zelených. Zisky zaznamenali aj euroskeptické a populistické strany.

SkryťVypnúť reklamu

Stredopravicová Európska ľudová strana (EPP) obsadí podľa čiastkových oficiálnych výsledkov v novom europarlamente 178 z 751 kresiel. To je o 38 kresiel menej než mala doposiaľ, informovala agentúra DPA.

Na druhom mieste sa s 152 mandátmi umiestnila Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D). Oproti súčasnému stavu to predstavuje pokles o 33 kresiel.

Oslabenie pozícií oboch hlavných politických skupín znamená, že už spoločne nebudú mať v EP tradičnú väčšinu hlasov.

Svoje postavenie si naopak výrazne upevnila Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE), ktorá si polepšila zo 68 na 108 kresiel. Do tohto počtu sa rátajú aj poslanci novej platformy Obroda, za ktorou stojí francúzsky prezident Emanuel Macron.

Na štvrtom mieste skončila frakcia Zelení / Európska slobodná aliancia (EFA), ktorá bude mať v novom parlamente 67 kresiel (52 doteraz).

SkryťVypnúť reklamu

V novom zložení europarlamentu nebude existovať politická stabilita bez účasti ľudovcov. Uviedol to volebný líder EPP Manfred Weber. "Nebudeme spolupracovať s tými, ktorí chcú zničiť Európu," zdôraznil Weber.

00:00 Ako volili jednotlivé kraje na Slovensku? Pozrite si grafy:

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

23:50 Babiš stráca podporu, Le Penová porazila Macrona, klasické britské strany skončili vymazané, do Portugalska sa dostala strana, ktorá v prvom rade nechráni záujmy nižšej/strednej triedy, ako je to bežné, ale zvierat...eurovoľby priniesli desiatky príbehov a tri zistenia o Európe.

23:41 Kto získal najviac preferenčných hlasov? Pozrite si zoznam:

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

23:06 Víťazom volieb na Slovensku sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu (20,11 percenta), za ňou nasleduje strana Smer (15,72 percenta), tretia je ĽSNS (12,07 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

Do EP sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta). Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

23:00 Voľby do Európskeho parlamentu sa skončili, na Slovensku bola oficiálna účasť 22,74 percenta.

22:50 Koalícia PS/Spolu vyšle podľa Miroslava Beblavého so europarlamentu Michala Šimečku, Vladimíra Bilčíka, Martina Hojsíka a Michala Wiezika.

22:38 Kandidáti SaS, PS/Spolu a KDH vylúčili spoluprácu s extrémistickou ĽSNS na európskej pôde.

22:22 Aj napriek stratám tradičných strán by podľa projekcií mali mať v novom parlamente stále prevahu proeurópske sily - 553 zo 751 kresiel.

22:10 V Holandsku museli povolať niekoľko policajtov, aby rozohnali nespokojných Rumunov, ktorí prišli voliť na svoju ambasádu. Stovky ich čakali v rade, keď sa však voľby skončili, dožadovali sa svojich práv, začali preskakovať plot ambasády a kričali: „Zlodeji.“

SkryťVypnúť reklamu

22:01 V Portugalsku sa črtá prekvapenie v prospech strany, ktorej hlavným programom je ochrana zvierat.

Strana Ľudia-Zvieratá-Prírody by sa podľa exit pollov mala vôbec prvýkrát dostať do Európskeho parlamentu a získať jedno alebo dve miesta. V portugalskom parlamente má pritom jediného zástupcu. Na európskej úrovni sa chystajú pridať k frakcii Zelených.

21:57 Exit polly z Poľska hovoria o očakávanom víťazstve vládnucej strany Právo a Spravodlivosť (42 percent) nad opozičnou Európskou koalíciou (39 percent). V nej sa zjednotilo päť strán na čele s Občianskou platformou.

Predseda platformy Grzegorz Schetyna po ohlásení exit pollov vyhlásil, že sa teší na jesenné parlamentné voľby v krajine.

„Toto je len prvý polčas zápasu. Spravili sme veľký krok dopredu, vybudovali sme Európsku koalíciu. Toto je obrovský úspech, ale zároveň je to len začiatok cesty,“ cituje ho Politico s tým, že cieľom je októbrové víťazstvo.

SkryťVypnúť reklamu

21:41 Esther de Lange, podpredsedníčka Európskej ľudovej strany (EPP), novinárom povedala, že predbežné výsledky dávajú strane veľkú šancu, že naďalej bude najsilnejšou frakciou v europarlamente.

V tom prípade začnú oni rokovania o vytvorení novej väčšiny a to už v pondelok. Doteraz mali v europarlamente väčšinu ľudovci a socialisti, teraz na to už nemusia mať dosť hlasov a podľa de Lange situáciu komplikuje aj roztrieštený politický stred.

Ak by Európska rada nerešpektovala systém spitzenkandidátov, v rámci ktorého frakcie navrhujú svojich kandidátov na post budúceho šéfa Európskej komisie, bol by to podľa nej krok späť. Ľudovci navrhujú Nemca Manfreda Webera.

„Proces výberu spitzenkandidáta prispel k živej diskusii,“ poznamenala pred novinármi v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu
Anketa:
Prekvapili vás výsledky eurovolieb?
Áno
347
Nie
553
Hlasovalo: 900
Hlasovanie otvorené:
od: 26.05.2019 15:07

21:20 Dve najväčšie európske politické rodiny veľmi pravdepodobne oslabia a prídu o doterajšiu spoločnú nadpolovičnú väčšinu v europarlamente.

Európska ľudová strana (EPP) by mala podľa prvého odhadu získať 173 mandátov namiesto doterajších 221 a aj napriek oslabeniu tak zostať najsilnejšou frakciou. Socialisti z S&D by mohli mať 147 nových europoslancov, v posledných eurovoľbách dostali 191 mandátov.

20:51 „Venujem sa otázkam, ako napraviť vzťahy medzi Európskou úniou a tretími krajinami,“ naznačila svoje minulé aj budúce priority kandidátka KDH Miriam Lexmann.

„Toto je nevyhnutné, ak chceme riešiť otázky migrácie. Čo spravíme s našim vzťahom s Tureckom? Turecko nás môže teraz vydierať. Myslím si, že si kupujeme politických úspech tak, že platíme Turecku, aby tam ľudia žili v nehumánnych podmienkach.“

SkryťVypnúť reklamu

20:42 Účasť v tohtoročných voľbách v 27 štátoch EÚ sa priblížila k 51 percentám.

Informoval o tom hovorca EP Jaume Duch Guillot s tým, že toto číslo je najvyššie za 20 rokov a znamená obrat oproti doterajšiemu postupnému poklesu účasti. Údaje pritom nezahŕňajú Veľkú Britániu, ktorá by mala svoje čísla dodať dnes večer.

20:40 „Ukázalo sa, že na politickej scéne je nový fenomén a ten znamená, že strany ako SaS musia zápasiť o voliča. Vnímame to tak, že keďže chceme, aby sa Slovensko menilo, bolo by oveľa horšie, ak by na náš úkor rástli strany, ktoré chcú priniesť deštrukciu Slovenska,“ odpovedal Jurzyca na otázku o možných vplyvoch výsledkov volieb na domácu politiku.

„Neviem si predstaviť, že by sa poslanci našej koalície stretávali s kotlebovcami,“ odmietol úvahy o tom, že by pokračovali stretnutia všetkých slovenských europoslancov aj v prípade, že vo voľbách uspejú kandidáti ĽSNS. Slovenskí europoslanci sa doteraz stretávali pravidelne, niekedy svoje kroky koordinovali.

SkryťVypnúť reklamu

„Spoluprácu si neviem predstaviť, ale viem si predstaviť, že by som takého kolegu oslovila, aby som mu jasne vysvetlila, prečo si myslím, že jeho správanie nie je v poriadku. Najmä preto, že táto strana sa odvoláva na kresťanské hodnoty a ja sa považujem za kresťanku,“ odpovedala kandidátka KDH Miriam Lexmann.

20:37 Stredopravý kandidát na predsedu Európskej komisie Manfred Weber sľubuje, že Európskej únii prinesie stabilitu a predpokladá, že Európsky parlament budú v nasledujúcich rokoch viesť proeurópske sily. Kandidát Európskej ľudovej strany sa vyjadril, že eurovoľby zrejme oslabili politický stred.

Najdôležitejšie však podľa neho je, aby to boli "sily, ktoré veria v túto Európu, ktoré chcú túto Európu viesť k dobrej budúcnosti, ktoré majú ambíciu pre túto Európu...spolupracovať". A tie podľa neho musia byť "jasne oddelené" od iných politických skupín, ktoré sú proti Európe na oboch stranách spektra - vpravo aj vľavo.

SkryťVypnúť reklamu

20:31 „Ak niekto vstupuje do politiky s tým, že má blízko k totalitným riešeniam, možno si bude dávať pozor v dobrých časoch, ale keď príde kríza, vráti sa k týmto postupom,“ povedal v narážke na posilnení extrémistov líder kandidátky SaS Eugen Jurzyca.

Do diskusie na pôde slovenského zastúpenia Európskeho parlamentu napriek prísľubu nepríde líderka kandidátky Smeru Monika Beňová.

20:29 „Žijeme v časoch, keď evidentne aj v európskej politike riešime existenčné otázky. Voľby priniesli konflikt, ten bol najzásadnejší za 15 rokov nášho členstva a toto riešime aj v rámci Únie,“ povedal v diskusii Vladimír Bilčík, ktorý kandidoval za koalíciu Progresívneho Slovenska a Spolu.

„Súvisí to s nástupom extrémizmu, s nástupom hnutí, ktoré chcú európsky projekt zrušiť. Je prirodzené, že voľby v takejto atmosfére prinesú vyššiu účasť. Konštrukcia je pevná, ale nie trvácna, preto je dôležité o ňu bojovať,“ poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

20:20 V eurovoľbách tento rok zrejme hlasovalo viac voličov ako v roku 2014 a najviac za posledné dve desaťročia.

Vyplýva to z odhadu, ktorý v podvečer na základe predbežných údajov z členských krajín ponúkol sám Európsky parlament. Pre 27 štátov, bez Británie, sa odhad blíži k 51 percentám. V eurovoľbách v roku 2014 hlasovalo 42,16 percenta voličov.

Prečítajte si tiež: Le Penová porazila Macrona, vyzvala ho, aby rozpustil parlament Čítajte 

20:16 „Dôležité je, že proeurópske strany na Slovensku uspeli,“ povedal na volebnej noci v sídle bratislavskej kancelárie Európskeho parlamentu zástupca Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

„V situácii, keď sa v diskusiách na Slovensku o tomto pochybovalo, som rád, že voliči reflektovali situáciu tak, ako to urobili.“

Ak sa potvrdí dvadsaťpercentná účasť, je to podľa neho dobrou správou, ale nárast nie je dostatočne výrazný. „Pred piatimi rokmi volil každý ôsmy volič, tento rok každý piaty. Je to posun, ale nie dosť veľký,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

V sídle zastúpenia europarlamentu na bratislavských Palisádach sa čoskoro začne diskusia lídrov kandidátov a potom analytikov. O 23. hodine tu zverejnia prvé oficiálne výsledky.

20:14 Krajne pravicové Národné združenie Marine Le Penovej vyhralo eurovoľby vo Francúzsku.

V očakávanom súboji s proeurópskou stranou prezidenta Macrona získalo podľa prvých odhadov 24,2 percenta hlasov. Macronova strana Republika je s 22,4 percentami druhá. Výrazne si polepšili Zelení, ktorí skončili tretí s 13 percentami.

19:52 Flámska krajne pravicová a separatistická strana Vlaams Belang zaznamenala výrazné zisky hlasov v národných, regionálnych aj európskych voľbách.

Ukázali to čiastočné neoficiálne výsledky. Krajina s 11 miliónmi obyvateľov patrí k najviac rozdeleným členským štátom EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

19:50 Grécka opozičná konzervatívna Nová demokracia podľa odhadov porazila vládne ľavicové zoskupenie SYRIZA. Pohoršili si tiež vládni konzervatívci na Cypre, ktorí nakoniec len tesne porazili ľavicovú Pokrokovú stranu pracujúceho ľudu.

V Bulharsku jasne vyhralo hnutie Občania za európsky rozvoj Bulharska premiéra Bojka Borisova. Na Malte zvíťazili vládni socialisti a v Chorvátsku vládni konzervatívci.

19:42 Maďarský Fidesz premiéra Viktora Orbána bude aj naďalej dominantnou maďarskou stranou v europarlamente.

Podľa odhadov získal až 56 percent hlasov a konkurentov nechal ďaleko za sebou. O voľby bol v krajine výrazne väčší záujem ako pred piatimi rokmi.

19:30 Koalícii PS/Spolu začali stúpať preferencie už pred zvolením Zuzany Čaputovej za prezidentku.

SkryťVypnúť reklamu

V komunálnych voľbách napríklad podporovala za bratislavského primátora víťaza Matúša Valla. Efekt víťazstva Čaputovej im určite pomohol, hovorí sociológ Michal Vašečka. Bude platiť úspech PS a Spolu aj pre parlamentné voľby?

18:49 Stredopravicový blok nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, strany CDU/CSU nazývané aj Únia, zaznamenali značné straty.

Veľké zisky majú zelení, ale krajná pravica zaznamenala oveľa menší nárast podpory, ako sa očakávalo. Vyplýva to z tzv. exit pollov.

18:33 Hnutie Sme rodina si myslí, že pre slovenských voličov boli voľby do europarlamentu príliš vzdialené. Zároveň však ich výsledok rešpektuje a hlasy voličov si váži.

17:55 Najviac hlasov za hnutie OĽaNO získal Peter Pollák. "S výrazným náskokom získal najväčší počet krúžkov, čím dosiahol historický úspech a stáva sa tak prvým slovenským europoslancom rómskej národnosti," konštatuje sa v stanovisku OĽaNO.

SkryťVypnúť reklamu

17:40 V Španielsku, Francúzsku i Nemecku bude zrejme účasť v tohtoročných eurovoľbách vyššia ako v roku 2014.

17:30 Slabý výsledok Smeru v sobotných eurovoľbách iba dokresľuje dlhodobý trend, keď strana nedokáže reagovať na požiadavky a nálady voličov, zhodujú sa politickí analytici. Smer podľa nich stráca aj vnútornú energiu.

„Bývalý predseda vlády a predseda Smeru sa usiluje o zachovanie svojich pozícií, čo vyvoláva napätie aj vnútri strany, keďže jej nepomáha,“ vysvetľuje politológ Grigorij Mesežnikov.

17:15 Na facebookovom profile sa k neoficiálnym výsledkom vyjadril aj predseda Most-Híd Béla Bugár.

Poďakoval všetkým občanom, ktorí pristúpili k volebným urnám a zagratuloval tým, ktorí uspeli.

"Dúfam, že Európa nedá predstaviteľom krajnej pravice toľko mandátov, aby mohli vytvoriť frakciu, ktorá by mala skutočnú politickú váhu. Mrzí ma, že Maďari žijúci na Slovensku prišli o svojich zástupcov v EP, že bývalý europoslanec za Most-Híd József Nagy nemôže pokračovať v začatej práci v oblasti ochrany
menšinových práv. Je to škoda, lebo niektoré veci za nás nikto iný neurobí," objasňuje Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 Širšie centrum Bruselu zažije večer "inváziu" novinárov a médií z celého sveta.

Budova Európskeho parlamentu sa na niekoľko hodín premení na obrovské mediálne centrum, keď výsledky eurovolieb, ktoré určia osud EÚ na najbližších päť rokov, je pripravených z tohto miesta sledovať približne 1300 novinárov z celého sveta.

16:36 Medzi hlavnými porazenými je podľa politológa Erika Láštica strana Borisa Kollára Sme rodina, ktorá nezískala ani jeden mandát.

"Tento výsledok je obrovským sklamaním, najmä vzhľadom na osobnú investíciu Borisa Kollára. Dostal sa do európskych štruktúr a pokúšal sa predať príbeh o tom, že Sme rodina nie je iba jeho osobný projekt, ale má širšie uznanie v Európe," tvrdí Láštic.

16:10 Prehry Smeru majú čoraz trpkejšiu pachuť. Kopíruje úpadok Mečiarovej strany, ktorá skončila v čiernej diere, ktorú pôvodne vykopala pre Slovensko. Robert Fico už roky končí, pomaly a agonicky. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová >>>

15:50 Nedá sa povedať, že parlamentné voľby dopadnú ako eurovoľby. Boj sa začína nanovo.

Podľa podpredsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku sa o spolupráci s Andrejom Kiskom ešte len budú zhovárať. Viac sa dozviete v našom rozhovore >>>

15:34 Most-Híd rozhodnutie voličov rešpektuje. Strana zároveň uviedla, že pokračuje na domácej pôde v prospech Slovenska aj Európskej únie.

"Účasť v porovnaní s účasťou pred piatimi rokmi sa síce zvýšila, ale 80 percent voličov sa aj včera rozhodlo neovplyvniť chod európskych dejín. Ale smerovanie Únie ovplyvnia aj oni," uvádza sa vo vyjadrení strany.

15:09 Vyššiu účasť na aktuálnych voľbách do europarlamentu v porovnaní s hlasovaním pred piatimi rokmi ukazujú priebežné údaje z východnej Európy, no tiež Dánska či Francúzska.

15:04 Šéf Spolu Miroslav Beblavý po eurovoľbách tvrdí, že má z koalície s Progresívnym Slovenskom dobrý pocit a naďalej chce do spolupráce pozývať aj Andreja Kisku, hoci pri kauze KTAG urobil chybu.

Od svojich poslancov v europarlamente očakáva, že budú prinášať vlastné konkrétne témy. Prečítajte si rozhovor s Miroslavom Beblavým >>>

14:44 Nemecká tlačová agentúra DPA poukázala na to, že účasť v eurovoľbách bola na Slovensku v roku 2014 iba 13 percent, teda ešte nižšia ako v susednom Česku, kde bola 18-percentná.

Avšak masové protesty a spoločenské otrasy za posledný rok postavili slovenskú politiku "na hlavu", uviedla ďalej DPA.

V marci si Slováci zvolili prvú ženu do prezidentského úradu - proeurópsku liberálku Čaputovú. DPA poznamenala, že takýto posun nastal po dlhých mesiacoch demonštrácií, ktoré nasledovali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny.

14:16 Portál Politico píše, že vo väčšine členských štátov Únie bude volebná účasť vyššia ako pred piatimi rokmi. Môže to teda znamenať, že aj keď na Slovensku účasť narástla, stále môže byť najnižšia v celej Únii.

14:05 "Som hrdá na Slovensko! Ďakujem, že ste prišli voliť," napísala na facebooku novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

"Ukázali sme, že budúcnosť Európy nám nie je ľahostajná. Zdá sa, že v europarlamente nás budú zastupovať najmä proeurópske politické sily. Šírenie strachu nikdy nebude riešením problémov."

13:50 Ak ste dnes nestihli povolebné štúdio denníka SME so šéfredaktorkou Beatou Balogovou a Zuzanou Kovačič Hanzelovou, vypočuť si ho môžete aj ako podcast.

Hosťami boli Monika Beňová zo Smeru, Michal Šimečka z koalície PS/Spolu, šéfredaktorka Euractiv Zuzana Gabrižová a politológ Erik Láštic.

13:42 Poslankyňou, ktorá získala štrnásty mandát a do Bruselu nastúpi až po brexite, má byť podľa informácií Hospodárskych novín Miriam Lexmann z KDH.

Prečítajte si tiež: Beňová: Každý ďalší hlúpy status Blahu nahráva Kotlebovi (rozhovor) Čítajte 

13:35 "Nie sme teraz ako strana v dobrej kondícii a nechcem v tejto chvíli odkazovať kolegom cez médiá, že ak niečo neurobia, tak odídem.

Smer som zakladala, hlásila som sa k nemu v lepších aj horších časoch a myslím si, že to, čo chcem navrhnúť, sú zmeny vychádzajúce z reality.

Ak ich nebudú chcieť prijať, tak je to aj o našom spoločnom osude. Buď sme tím alebo ním nie sme."

Prečítajte si prepis vyjadrení Moniky Beňovej zo Smeru, ktoré povedala v dopoludňajšej povolebnej diskusii denníka SME.

13:30 Šéf KDH Alojz Hlina si myslí, že v týchto voľbách mohla jeho strana ĽSNS poraziť. Problém vidí v tom, že konzervatívci "sa spájajú delením". Uviedol to v relácii Na Telo v televízii Markíza.

13:18 Odhadovanú volebnú účasť 20 percent považuje šéf agentúry AKO Václav Hřích oproti predchádzajúcej v roku 2014 za vynikajúcu.

"Aj keď to číslo 20 percent je stále veľmi nízke, je to vynikajúce z toho pohľadu, že cestu k volebným urnám si našlo o polovicu viac voličov ako v minulom kole volieb do EP," uviedol Hřích.

"Niečo podobné sa stalo pri voľbách do VÚC. Vtedy sa zvýšila účasť a uspeli najmä opoziční kandidáti. Teraz podľa predbežných údajov sa zdá, že sa zopakovalo niečo podobné."

13:05 Po prvýkrát sa môže stať, že do Európskeho parlamentu zasadne Róm zo Slovenska. Podľa informácií TV Markíza si totiž jediné kreslo pre OĽaNO vybojoval Peter Pollák.

„Máme takéto informácie z nášho sčítania, ale musíme počkať na oficiálne výsledky zo štatistického úradu," povedal pre Aktuality.sk Pollák.

Čelíme tomu, že táto koalícia nie je populárna v očiach našich voličov. Platíme daň za túto koalíciu.

Ábel Ravasz, podpredseda Mosta-Híd

12:50 Veľmi solídny výsledok 3,9 percenta podľa neoficiálnych výsledkov dosiahla Kresťanská únia na čele s doterajšími europoslancami Annou Záborskou a Branislavom Škripekom.

"Vaše hlasy sú signálom toho, že projekt Kresťanskej únie má budúcnosť. Spoločne sme dokázali, že Kresťanská únia neberie hlasy KDH, ale ponúka alternatívu pre kresťanov, ktorí doteraz volili iné strany."

Na facebooku dodávajú, že cítia radosť nielen z povzbudzujúceho výsledku Kresťanskej únie, ale aj z toho, že KDH aj napriek vyššej volebnej účasti obhájilo dva poslanecké mandáty.

"Verím, že obidva tieto prúdy budú ďalej naberať na sile."

12:43 Premiér Peter Pellegrini je rád, že sa nenaplnila hrozba veľmi nízkej účasti a že si priestor nevydobyli najmä protieurópske sily s plánom zničiť úspešný európsky projekt.

"Som veľmi rád že, už doterajšie informácie naznačujú, že tieto dve hrozby sa nenaplnili. Účasť síce nelámala rekordy, voliť však prišlo podstatne viac ľudí ako naposledy. A to považujem za úspech," povedal Pellegrini.

"Rovnako ma teší aj to, že dôveru voličov dostali predovšetkým proeurópske politické sily, ktorých hlavným cieľom je udržanie Slovenska v spoločnom európskom dome."

12:40 Ľubomír Petrák zo Smeru v RTVS priznal, že výsledok je neúspechom pre stranu a nemožno ho hodnotiť ako víťazstvo.

„Strana urobila mnoho dobrého, ale určite sa nám aj veľa nepodarilo. Vnímam to ako potvrdenie našej pozície,“ povedal Petrák s tým, že sa v Smere budú zamýšľať, ako ďalej.

Podľa neho koalícia PS a Spolu dosiahla víťazstvo aj vďaka tomu, že ešte stále doznieva euforická vlna po voľbe Zuzany Čaputovej za prezidentku.

Prečítajte si tiež: Smer sa musí, KDH ďakuje. Čo hovoria na výsledky strany Čítajte 

12:32 Podpredseda koaličného Mosta-Híd a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz v diskusii RTVS O 5 minút 12 hovoril o neúspechu.

"Čelíme tomu, že táto koalícia nie je populárna v očiach našich voličov. Platíme daň za túto koalíciu," vyhlásil Ravasz.

12:21 Stanovisko k výsledkom poslala aj koaličná SNS. Získala len niečo viac ako štyri percentá a do Európskeho parlamentu žiadny jej poslanec nezasadne.

" Je nám ľúto, že voliči národne a vlastenecky cítiaci uverili ĽSNS a ich hlas prepadne. Čas ukáže, že pán Kotleba v gardistickej uniforme len ublíži slovenskej národnej politike doma aj v zahraničí. Politika a svet nie sú o polarizácii a extrémizme. Žiaľ sme svedkami, že sa to deje naľavo aj napravo, čo je zlá správa pre Slovensko do budúcna," píše v stanovisku strana.

12:15 Známe sú už aj prvé mená, ktoré by mali zasadnúť do Európskeho parlamentu. Podľa televízie Markíza sa do Bruselu za koalíciu PS a Spolu dostali Michal Šimečka a Jozef Mihál (dokopy získali štyri mandáty), za Smer Monika Beňová (dokopy 3).

Dve miesta za KDH obsadia Ivan Štefanec a Miriam Lexmann, dve za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová a Eugen Jurzyca a jeden mandát pre OĽaNO získal Peter Pollák.

12:05 Do Európskeho parlamentu sme poslali najhorších fašistov v Európe, reagoval na výsledok ĽSNS pre agentúru SITA politológ Grigorij Mesežnikov.

Kotlebovci podľa neoficiálnych výsledkov skončili na treťom mieste so ziskom asi 12 percent. "ĽSNS získala viac percent ako v prezidentských voľbách. Nebudú však súčasťou straníckych rodín. Sotva ich niekto k sebe zoberie."

Výsledky podľa Mesežnikova odrážajú aktuálne politické trendy v spoločnosti. "Smer-SD nedokázal osloviť svojich voličov, aby vyhral voľby. Smer ako strana prehrala ďalšie voľby," tvrdí Mesežnikov.

"Sme rodina nepomohla spolupráca so Salvinim, ani Le Penovou. Neuspela ani jedna maďarská strana, budú sa musieť zamyslieť nad svojím ďalším osudom. Výsledok OĽaNO odráža reálnu pozíciu strany. SaS si v Európskom parlamente polepší, aj keď v prieskumoch bola vyššie."

Prečítajte si tiež: Prečo Smer padá, SNS je mimo a prečo vyhrali PS a Spolu (analýza) Čítajte 

12:00 PS a Spolu sú víťaz, SNS a Most prakticky neexistujú.

Čo ukázali výsledky volieb do Európskeho parlamentu na Slovensku?

Prečítajte si analýzu Jakuba Fila.

11:55 Na výsledky volieb reagovala na facebooku aj najsilnejšia vládna strana Smer, ktorá podľa neoficiálnych výsledkov skončila na druhom mieste.

"Podľa našich predbežných analýz získala strana SMER-SD viac hlasov ako v predchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Neoficiálne čísla však naznačujú, že mobilizácia vo veľkých mestách, predovšetkým v Bratislave, odsunula stranu SMER-SD na druhú priečku v celkových číslach," píše.

"Pre stranu SMER-SD to znamená dôvod na zamyslenie, ako viac odkomunikovať program strany v mestách, a zároveň viac mobilizovať voličov na vidieku, aby o osude krajiny nerozhodovalo iba hlavné mesto."

11:50 "Potvrdené – ľudia chcú zmenu,“ napísal na facebooku prezident Andrej Kiska. Podľa neho Slovensko čakajú kľúčové parlamentné voľby.

„Verím, že prekreslia politickú mapu Slovenska v prospech demokratických síl. Eurovoľby ukázali nielen, že to ide, ale že ľudia si to veľmi želajú."

11:43 Šéfredaktorka SME Beata Balogová aj Gabrižová sa v diskusii SME zhodli na tom, že Smer podcenil kampaň a viedol ju veľmi konzervatívne, čo tiež môže mať za následok slabší výsledok vo voľbách.

Láštic dodáva, že Smer je dvojkoľajný vo vzťahu k Európe prakticky od svojho vzniku. "Zatiaľ čo jeho europoslanci sú orientovaní proeurópsky, vo vnútri strany je veľká časť silno skeptická," tvrdí.

11:39 Podľa šéfredaktorky Euractiv Zuzany Gabrižovej sa pri slabom výsledku SNS ukazuje istá dvojkoľajnosť, keď sa strana síce hlási na papieri k Európskej únii, ale predseda Andrej Danko aj podpredseda Jaroslav Paška sa k nej v rétorickej rovine vyjadrujú dosť kriticky.

Pri Moste vidí dôvod neúspechu v tom, že vzťah voličov z maďarskej menšiny voči Európskej únie sa čoraz viac oslabuje, čo ukazujú prieskumy.

11:31 Výsledok volieb nepovažuje za úspech ani predseda SaS Richard Sulík, napriek tomu, že strana získala o jeden mandát viac ako pred piatimi rokmi.

11:26 Šimečka má pocit, že témy a hodnoty, ktoré sa presadzovať, rezonujú u širšej skupiny obyvateľov, nielen v mestách, kde majú silnú podporu.

Dokazuje to podľa neho aj úspech Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách.

11:22 Beňová upozorňuje, že extrémistov nie je možné poraziť preberaním ich agendy. "To je ten omyl, ktorý sa čoraz viac objavuje. Voliča extrémistov si však nezískate, pretože pre neho nikdy nebudete dostatočne radikálny," tvrdí.

Zdôrazňovaním extrémistickej agendy sa len posilňuje ich pozícia, dodáva.

11:20 Kampaň podľa Beňovej ukázala, že ľudia už nechcú surové konfrontácie a útoky bez logických argumentov. "Výsledky volieb sú dôkazom, že ľudia už budú vyžadovať slušný slovník," myslí si Beňová.

Druhé miesto pre Smer nemožno považovať za porážku, ale ani za víťazstvo. Ak sa to potvrdí, bude to signál na zamyslenie pre vedenie strany.

Monika Beňová zo Smeru

11:15 Obaja hostia, Šimečka aj Beňová, už vopred vylučujú prípadnú spoluprácu s kotlebovcami v Európskom parlamente.

Čo sa týka spolupráce so Smerom, Šimečka ju odmieta v rámci domácej politiky, pripúšťa však, že ak pôjde o záujem Slovenska, vie si predstaviť, že v Európskom parlamente si sadnú s poslancami Smeru za jeden stôl.

11:13 Beňová kritizuje aj schizofréniu vo vnútri strany, keď Smer sa na jednej strane hlási k proeurópskemu smerovaniu, ale zároveň predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha sa vyjadruje proti Európskej únii.

11:11 Beňová hovorí, že ak sa potvrdia neoficiálne výsledky, druhé miesto pre Smer nemožno považovať za porážku, ale ani za víťazstvo. Podľa nej to bude signál na zamyslenie pre vedenie strany, že trend, ktorý sa ukazoval v poslednom období, pretrváva.

11:09 Šimečka opäť zdôraznil, že koalícii PS a Spolu pomohlo to, že sa prihlásila k hodnotám, ktorým verí. Podľa neho ľudia chcú žiť v Európskej únii.

11:06 Podľa Beňovej mali eurovoľby dosť silnú výpovednú hodnotu. "Mohli by byť predzvesťou toho, ako dopadnú parlamentné voľby, aj keď zrejme nie s takými rozdielmi, ako teraz," povedala v štúdiu SME.

Prečítajte si tiež: Naživo: Sledujte povolebnú diskusiu denníka SME Čítajte 

11:03 Začína sa povolebné štúdio denníka SME so šéfredaktorkou Beatou Balogovou a Zuzanou Kovačič Hanzelovou.

Hosťami budú kandidáti na europoslancov Michal Šimečka z koalície PS a Spolu, Monika Beňová zo Smeru, šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová a politológ Erik Láštic.

Diskusiu môžete sledovať tu.

10:39 Strana SaS, ktorá podľa neoficiálnych výsledkov získala 9,6 percenta a dva mandáty, dúfala zrejme v lepší výsledok.

"Náš realistický odhad hovoril, že získame dva mandáty, čo sa aj stalo. Ale sme ďaleko od toho povedať, že toto je úspech. Výsledky si musíme zanalyzovať v prvom rade v strane a zariadiť sa podľa toho," píše SaS v oficiálnom stanovisku.

10:30 O výraznom prepade vládneho Smeru a prvom volebnom úspechu PS a Spolu informuje aj twitterový účet volieb do Európskeho parlamentu.

10:22 Záchranári počas soboty ošetrili päť členov volebných komisií.

V okrese Snina posádka ZZS zasahovala pri mužovi s akútnymi bolesťami brucha a previezla ho do nemocnice.

"Dvaja členovia volebných komisií v okresoch Komárno a Košice potrebovali ošetrenie po epileptickom záchvate a v okrese Michalovce členka volebnej komisie skolabovala a pri páde utrpela vážny úraz hlavy," uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Zásah záchranárov si vyžiadal tiež aj zdravotný stav členky volebnej komisie v Levickom okrese s náhlou nevoľnosťou a závratmi, ktoré ju postihli po uzavretí volebných miestností pri sčítavaní hlasov.

Všetci pacienti boli prevezení do nemocničných zariadení.

Okrem pomoci pre členov volebných komisií bola vyslaná posádka aj k žene, ktorá spadla pred volebnou miestnosťou v okrese Trstená a bola po ošetrení prevezená do nemocnice s vážnym úrazom dolnej končatiny.

Prečítajte si tiež: Smer padá, liberáli bežia Čítajte 

10:15 Základnou informáciou eurovolieb 2019 je, že Smer po pätnástich rokoch nevyhral prvé hlasovanie.

Zisk o osem až deväť percent slabší než v roku 2014 je veľká sila. Nie Smeru, ale ako posolstvo, na ktorom nič nemení ani nizučká účasť, keďže tú porovnávame s tými istými voľbami pred piatimi rokmi.

Píše Peter Schutz.

10:10 Čo sa týka rozdelenia mandátov, podľa odhadu denníka N by koalícia PS a Spolu mala mať v Bruseli štyroch poslancov, Smer troch, ĽSNS, KDH aj SaS po dvoch a OĽaNO jedného. Jeden zo zvolených poslancov (zrejme za KDH) však nastúpi až po brexite.

Stále ale ide o prepočty na základe neoficiálnych výsledkov.

10:00 Spokojný je aj predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina. KDH podľa neoficiálnych výsledkov skončilo štvrté so ziskom 9,67 percenta.

"Kresťanskí demokrati sú pre Slovensko dôležití. Sme dôležití aj pre zmenu, ktorá na Slovensko musí prísť. Sme dôležitou časťou kostry systému parlamentnej demokracie," píše na facebooku.

"Pár dní oddýchneme a smerujeme do parlamentného zápasu. A budeme zápasiť húževnato, vytrvalo."

9:45 Podľa Michala Šimečku, ktorý bol v týchto voľbách lídrom kandidátky PS a Spolu, sa "po prezidentskej kampani opäť potvrdilo, že na Slovensku je možné uspieť s pozitívnou energiou a s jasným proeurópskym programom. Že je možné vyhrávať bez populizmu, či vyvolávania strachu a nenávisti."

"Urobíme všetko preto, aby sme boli vaším silným hlasom v Bruseli, a prinášali Európu na Slovensko. A už teraz sa pripravujeme na veľký súboj o budúcnosť Slovenska - parlamentné voľby," napísal na facebooku.

Po prezidentskej kampani sa opäť potvrdilo, že na Slovensku je možné uspieť s pozitívnou energiou a s jasným proeurópskym programom. Že je možné vyhrávať bez populizmu, či vyvolávania strachu a nenávisti.

Michal Šimečka, líder kandidátky PS a Spolu

9:42 Ak by sa potvrdili odhady, ktoré hovorili o zhruba 20-percentnej účasti, znamenalo by to doteraz najvyššiu účasť spomedzi eurovolieb na Slovensku.

Predtým najviac Slovákov prišlo v eurovoľbách k urnám v roku 2009 (19,64 percenta), naopak, vlani ich bolo najmenej (13,05 percenta).

9:37 Od deviatej hodiny prebiehajú voľby aj v Španielsku, Dánsku a Portugalsku. Hlasuje sa tak už vo všetkých štátoch Európskej únie.

9:26 Na facebooku sa vyjadril aj líder Progresívneho Slovenska Michal Truban. Voličom sa poďakoval za prejavenú dôveru.

"Zatiaľ je to neoficiálne, ale voľby sme vyhrali. Je to vďaka tomu, že sme sa dokázali spojiť a ponúknuť dobrý program, no najmä slušných a kvalitných ľudí. To isté chceme ponúknuť v marci 2020 a vyhrať aj tento súboj o budúcnosť našej krajiny," napísal.

9:23 Ak by sa neoficiálne výsledky potvrdili, Smer by dosiahol v eurovoľbách svoj najhorší výsledok.

Doteraz najhoršie dopadol v roku 2004, kedy sa voľby konali na Slovensku prvý raz. Vtedy získal 16,89 percenta.

V posledných piatich rokoch ho v Európskom parlamente zastupovali štyria poslanci, teraz to zrejme bude menej.

9:11 Na neoficiálne výsledky už zareagoval líder strany Spolu Miroslav Beblavý.

"Ďakujeme. Urobíme všetko preto, aby takto dopadli aj parlamentné voľby. Lebo ľudia si zaslúžia lepšiu vládu," napísal na facebooku.

9:00 Podľa neoficiálnych výsledkov nezískali ani jeden mandát až tri parlamentné strany, z toho dve koaličné. SNS, Most-Híd a takisto ani opozičná Sme rodina zrejme nedosiahli päť percent potrebných hlasov.

8:33 Aj podľa informácií televízie Markíza vyhrala voľby koalícia PS/Spolu. Podľa predbežného a neoficiálneho odhadu po cekovom sčítaní získala niečo viac ako 20 percent hlasov.

Na druhom mieste výsledky Markízy ukazujú Smer (15,69 %), na treťom ĽSNS (12,04 %). Mandáty podľa týchto výsledkov získali aj KDH, SaS a OĽaNO.

8:30 Podľa informácií Hospodárskych novín vyhrala eurovoľby koalícia PS/Spolu pred Smerom. Rozostup medzi nimi má byť pritom podľa novín väčší, ako uvádzal Igor Matovič.

8:24 V obci Ostrý Grúň, kde počas druhej svetovej vojny nacistická jednotka vyvraždila desiatky ľudí, mala opäť silnú podporu ĽSNS. Volila ju takmer štvrtina občanov (24 percent) a skončila na druhom mieste za Smerom (33,7 %).

07:33 V nedeľu hlasujú vo voľbách do Európskeho parlamentu občania 21 z 28 členských štátov Európskej únie. Svoj hlas odovzdajú napríklad voliči v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku či Poľsku.

07:29 Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič na facebooku napísal, že na základe jeho paralelného sčítavania skončila na prvom mieste koalícia PS/Spolu pred Smerom a ĽSNS.

Pre PS/Spolu a Smer by to znamenalo tri mandáty, pre ĽSNS a KDH dva. SaS by získala jedno kreslo plus na druhé by čakala na odchod Británie z EÚ.

OĽaNO a SMK by v prípade takýchto výsledkov patril jeden mandát.

Volebná účasť podľa odhadov Matoviča dosiahla okolo 20 percent, čo by bolo viac ako pred piatimi rokmi.

06:55 Oficiálne výsledky eurovolieb vyhlásia dnes o 23.00 hodine, keď sa zatvoria volebné miestnosti v Taliansku.

06:41 Denník SME odvysiela o 11:00 povolebnú diskusiu k eurovoľbám.

Šéfredaktorka Beata Balogová a Zuzana Kovačič Hanzelová rozoberú, ako výsledky volieb ovplyvnia domácu politiku, najdôležitejšie úlohy pre nový europarlament a vrátia sa aj k zhodnoteniu predvolebnej kampane.

Hosťami v štúdiu budú kandidáti na europoslancov Michal Šimečka z koalície PS-Spolu, Monika Beňová zo Smeru, šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová a politológ Erik Láštic.

Diskusiu môžete sledovať naživo tu.

Smer musí zabudnúť na svoju absolútnu dominanciu a jeho výsledok má stále trpkejšiu pachuť. Kopíruje úpadok Mečiarovej strany. Pomaly a agonicky.

Beata Balogová, šéfredaktorka SME

06:00 Eurovoľby pokračujú posledným, štvrtým dňom. Dnes sa hlasuje aj v Maďarsku, kde sa o 06.00 h otvorili volebné miestnosti, ľudia bude môcť hlasovať do 19.00 h.

Pred piatimi rokmi prišlo k urnám 29 percent voličov, teraz môže tento podiel dosiahnuť podľa expertov až 32 percent, avšak nie je vylúčená ani 40-percentná účasť.

05:57 Volebná účasť bola podľa predbežných odhadov okolo 20 percent, v minulých voľbách to bolo 13 percent, píšu Aktuality.

2:30 "Smer musí zabudnúť na svoju absolútnu dominanciu a jeho výsledok má stále trpkejšiu pachuť. Kopíruje úpadok Mečiarovej strany. Pomaly a agonicky," píše vo svojom komentári šéfredaktorka SME Beata Balogová.

"Krajina fašistom úplne nenaletela, ale extrémisti zacítili svoju šancu. A žiaľ časť voličov im túto šancu dala."

2:28 O víťazstvo vo európskych voľbách sa pobije koalícia PS/Spolu so Smerom, podľa doteraz známych informácií koalícia vedie. Treťou stranou je ĽSNS.

1:13 Po spočítaní zhruba 500 okrskov sa poradie nemení, informoval Denník N.

Smer má približne 19 percent, PS/Spolu zaostáva o percento, ĽSNS má nad 13 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu