BRATISLAVA. Ešte pred rokom strana Mariana Kotlebu zbierala po dedinských akciách podpisy za vystúpenie Slovenska z EÚ. Teraz v eurovoľbách uspela s ideou reformovať Úniu zvnútra, upozornil politológ Erik Láštic v povolebnej diskusii na Sme.sk.
"To je zaujímavý posun a voliči im uverili," dodal.
Fašistická Kotlebova strana podľa predbežných výsledkov získala v sobotu vyše 12 percent hlasov. Znamená to pre ňu v europarlamente dva mandáty. Pesimistické predpovede však rátali aj s vyšším ziskom.
Podobne ako koalícia Progresívne Slovensko a Spolu je ĽSNS stranou, ktorá podľa Láštica dokázala najviac mobilizovať svojich voličov. Pri eurovoľbách, s tradične nízkou účasťou, je to veľmi dôležité.
Progresívci voľby vyhrali s vyše dvadsiatimi percentami, čo sú štyri eurokreslá.
Hlavní porazení
Medzi hlavnými porazenými je podľa Láštica strana Borisa Kollára Sme rodina, ktorá nezískala ani jeden mandát.

"Tento výsledok je obrovským sklamaním, najmä vzhľadom na osobnú investíciu Borisa Kollára. Dostal sa do európskych štruktúr a pokúšal sa predať príbeh o tom, že Sme rodina nie je iba jeho osobný projekt, ale má širšie uznanie v Európe."
Kollár sa pred voľbami pridal do aliancie nacionalistických strán, ktorú inicioval taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini.
Neuspeli ani koaličné strany Most-Híd a SNS, ktoré svojich voličov tiež nedokázali mobilizovať. "Strana SNS nemala pred európskymi voľbami nijaký program," povedala šéfredaktorka portálu Euroactiv Zuzana Gabrižová. Pri Moste sa podľa nej ukázalo, že vzťah voličov k EÚ veľmi oslabuje.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.
Vysoká nízka účasť
Gabrižová pritom vyzdvihla účasť okolo 20 percent. V predchádzajúcich eurovoľbách prišlo na Slovensku voliť iba 13 percent ľudí, čo bolo najmenej v celej EÚ. Laštic upozorňuje, že pre celkové hodnotenie situácie je to aj tak málo. "Vypadli nám vyše tri milióny oprávnených voličov."
Hlavným posolstvom podľa neho je, že slovenský volič vyslal signál, že "sa stále vidíme v Únii a stále ju vnímame ako zmysluplný projekt".
“Stále sa vidíme v Únii a stále ju vnímame ako zmysluplný projekt.
„
Podpredseda Mosta Ábel Ravasz v debate na RTVS hľadal vysvetlenie neúspechu v tom, že strana platí daň za účasť vo vládnej koalícii. "Je to špecifická koalícia, ktorá mala od začiatku odporcov."
Účasť vo vláde však už Most podľa neho prehodnocovať nebude. "Máme niekoľko mesiacov do regulárnych volieb."
Za ďalší problém Ravasz označil trieštenie národnostných strán, keď vznik nového projektu nedávno ohlásil odídenec z Mosta Zsolt Simon.
Deleniu Hlina nerozumie
Moderátor diskusie TV Markíza Na telo Michal Kovačič v úvode oznámil, že pre volebný debakel účasť v relácii zrušil nominant Sme rodina Peter Pčolinský. Namiesto neho prišiel predseda KDH Alojz Hlina.

Jeho strana, ktorá je mimo parlamentu, získala takmer 9,7 percenta, čo sú dva mandáty, zhruba rovnako ako opozičná SaS.
Aj Hlina sa sťažoval na trieštenie síl, keď s vlastnou stranou do volieb išla doterajšia europoslankyňa za KDH Anna Záborská. "Ten večný problém tu je, že sa spájame delením a ja tomu nerozumiem," povedal Hlina. Ak by sa nerozdelili, mohli podľa neho poraziť kotlebovcov.
Monika Beňová zo Smeru už tradične zopakovala, že strana potrebuje reštart. Oproti súčasnému stavu, keď má Smer štyroch europoslancov, ich teraz bude mať troch. Vo voľbách získal necelých 15,7 percenta hlasov.
Lucia Nicholsonová z SaS priznala, že v strane očakávali viac, ale prehrou výsledok nie je. "Sú tu nové subjekty, súťažíme o toho istého voliča, úbytok hlasov je pochopiteľný," povedala s narážkou na Progresívne Slovensko.
Aj SaS však podľa nej musí prejsť sebareflexiou a vyvodiť dôsledky.
Všetko o voľbách do Europarlamentu 2019:
- Priebeh a výsledky volieb do Europarlamentu 2019 (minúta po minúte)
- Zoznam nových slovenských eurposlancov
- Oficiálne výsledky do Európskeho parlamentu
- Všetko o eurovoľbách nájdete tu >>>

Beata
Balogová
