BRATISLAVA. Kresťanská únia nepodmieňuje a nikdy ani nepodmieňovala vytvorenie koalície s KDH personálnou výmenou na čele kresťanských demokratov.
Zdôraznili to lídri Kresťanskej únie (KÚ) po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a v súvislosti s možným spájaním pred parlamentnými voľbami v roku 2020.
"Tento týždeň začíname prvé kolo rozhovorov s viacerými kresťanskými politikmi o spájaní kresťanských síl do parlamentných volieb," uviedla predsedníčka KÚ Anna Záborská.
Eurovoľby naznačili budúcnosť strany
Jeden z kandidátov KÚ do EP Branislav Škripek si myslí, že výsledok v eurovoľbách (3,85 percenta hlasov) je signálom, že projekt Kresťanskej únie má budúcnosť.
"Výsledky navyše definitívne ukázali, že Kresťanská únia neberie hlasy KDH, ale ponúka alternatívu pre kresťanov, ktorí doteraz volili iné strany," dodal Škripek.
KDH sa spájať nebude
Dvere Kresťanskodemokratického hnutia sú otvorené, aj vždy budú. Za 30 rokov existencie hnutia odišlo z KDH dosť ľudí, ktorí vytvorili svoje vlastné strany, ale tie skôr či neskôr zanikli.

Výsledok volieb do Európskeho parlamentu dáva KDH dôvod byť optimistami do budúcnosti, považujú sa za lídrov v konzervatívnom priestore. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov KDH počas dnešnej tlačovej konferencie. Ako však povedal predseda KDH Alojz Hlina, účelové koalície odmieta.
„Sú rôzne formy spájania sa. My máme veľký konzervatívny dom, nech sa páči. Kto chce spolupracovať inak, napríklad koalíciou, tak tu je problém. Špeciálne je problém so stranou, ktorá bola tesne pred voľbami kúpená. Bolo to kúpené, je problém s financovaním. Je problém, kto tam kandidoval. KDH je moderná kresťanskodemokratická strana. Ale platí, že ľudia, ktorí sa chcú angažovať, prinášať riešenia, nech sa páči, sú vítaní,“ povedal v pondelok Alojz Hlina na margo možných rokovaní s Kresťanskou úniou.
Ponuka na návrat
Zároveň však platí, že ľudia z Kresťanskej únie sa môžu vrátiť do KDH. Potvrdil to Hlina aj podpredseda KDH Milan Majerský.
„Musíme sa vyhnúť precedensu, že niekto si založí stranu, dá názov kresťanská a bude sa uchádzať o koaličnú zmluvu s KDH. My pozývame ľudí, ktorí to s kresťanskou politikou myslia vážne, ale nie ako koaličných partnerov, ale ako členov. Pozývame ľudí z Kresťanskej únie, aby prišli do KDH,“ povedal Majerský.
Víťazom sobotňajších (25. 5.) volieb do EP sa stala koalícia Progresívne Slovensko (PS) - Spolu so ziskom 20,11 percenta hlasov. Nasleduje Smer s 15,72 percentami hlasov a ĽSNS so ziskom 12,07 percenta hlasov. Do europarlamentu sa dostali aj kandidáti za KDH (9,69 percenta), SaS (9,62 percenta) a OĽaNO (5,25 percenta). Oficiálne výsledky potvrdila v nedeľu (26. 5.) Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
Všetko o voľbách do Europarlamentu 2019:
- Priebeh a výsledky volieb do Europarlamentu 2019 (minúta po minúte)
- Zoznam nových slovenských europoslancov
- Oficiálne výsledky do Európskeho parlamentu
- Všetko o eurovoľbách nájdete tu >>>