BRATISLAVA. Negatívny výsledok eurovolieb pre Most-Híd je dôsledkom toho, že je súčasťou vládnej koalície so Smerom a SNS.
Uviedol to na tlačovej besede dosluhujúci europoslanec za Most-Híd József Nagy.
Iní koaliční partneri
Zároveň je presvedčený, že politici by mali sledovať záujmy a hodnoty svojich voličov a pokiaľ voliči Mosta-Híd spoluprácu so Smerom a SNS hodnotia ako negatívnu, strana by sa mala podľa toho aj zariadiť.

V budúcich parlamentných voľbách by Most-Híd mal podľa Nagya hľadať iných koaličných partnerov.
Tvrdí však, že vystúpenie z koalície by bol pár mesiacov pred parlamentnými voľbami len taký falošný krok. Rovnako nevidí ani potrebu personálnej výmeny vo vedení strany.
"Pokiaľ situácia ostane na úrovni ako je teraz, je v záujme demokratickej časti politického spektra, aby sa voľby konali v riadnom termíne," povedal.
Nevylúčil spoluprácu s SMK
Nagy nevylúčil ani možnú budúcu spoluprácu s SMK.
"Pokiaľ bude taká platforma, kde budeme hľadať, čo nás spája, viem si to predstaviť. Ide aj o hodnoty, aj o princíp. Pokiaľ budú ochotní akceptovať špecifiká našej strany a budú akceptovať aj demokratický princíp právneho štátu, tak si myslím, že nie je problém a aj ja budem podporovať spoluprácu," povedal.
"Vážime si hlasy všetkých voličov, ktorí dali hlas našim kandidátom," uviedol s tým, že Most-Híd výsledky sobotných volieb do Európskeho parlamentu (EP) rešpektuje, ale z výsledku nie je nadšený. Podľa neho voľby neboli o európskych témach, ale o domácej politickej situácii.
"Platíme za to, že sme súčasťou tejto vládnej koalície, za to platíme daň. Do toho nahrala aj kauza okolo hrania hymny. Keby sa nestala, určite by sme museli uhrať lepší výsledok. Pevne verím, že zostava, ktorá sa dostala do EP bude pokračovať v tom, čo som mohol robiť aj ja," uviedol ďalej na tlačovej besede József Nagy.
Proeurópska väčšina
Za dôležité považuje, že EP bude mať proeurópsku väčšinu a nehrozí rozpad EÚ. Most-Híd si uvedomuje, že do EP sa dostali aj dvaja europoslanci za ĽS NS. "Toto mojim kolegom nezávidím, ale Slovensko je napriek tomu proeurópsky zastúpené.
Všetci ostatní zdieľajú proeurópsku filozofiu a proatlantické smerovanie SR," podotkol Nagy. Zároveň ho mrzí, že v EP nemá Slovensko ani jedného reprezentanta maďarskej menšiny.
Ocenil však, že koalícia PS/Spolu prejavila ochotu podporovať aj záujmy národnostných menšín v oblasti školstva, kultúry a používania jazykov.
Csákymi prekáža Bugár
O spájaní alebo rokovaní s inými stranami je podľa predsedu Strany maďarskej komunity (SMK) Józsefa Menyhárta ešte predčasné hovoriť. Uviedol to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave.
Menyhárt považuje situáciu za čoraz vážnejšiu, zaoberať sa ňou chcú na republikovom sneme strany, ktorý bude v pondelok popoludní.
Líder eurokandidátky SMK Pál Csáky si však myslí, že by to nebol dobrý krok, keby SMK začala rokovať s Bélom Bugárom (Most-Híd). Výhrady má najmä voči jeho osobe.
Podľa Csákyho to však neznamená, že strana Most-Híd bez Bugára by nebola pre SMK dobrým partnerom na rokovania. Doplnil, že existuje aj možnosť spolupráce i so slovenskými stranami súčasnej opozície.
Podľa predsedu strany je o tom ešte predčasné hovoriť. "Pre našu roztrieštenú komunitu je to vážna otázka. Ideme však ďalej a nájdeme cestu," povedal Menyhárt.
SMK chýbalo 396 hlasov
SMK zostala tesne pod hranicou zvoliteľnosti do Európskeho parlamentu, keď získala 4,96 percenta hlasov. Na zdolanie potrebnej päťpercentnej hranice jej chýbalo 396 hlasov.
"Vieme, že tento výsledok je v našej roztrieštenej komunite čoraz ťažšie dosiahnuť. Na Republikovom sneme SMK budeme analyzovať všetky okolnosti kampane a volieb. Napriek tomu, že sme nezískali vlastný mandát v Európskom parlamente, vieme že naši najbližší spojenci v takejto situácii urobia všetko pre to, aby špecifické záujmy našej komunity nezostali nezastúpené," poznamenal Menyhárt.
Csáky poznamenal, že strata mandátu pre stranu je zlou správou nielen pre nich, ale aj pre maďarskú komunitu. Potvrdil, že stranu teší, že získala takmer 49.000 hlasov, poukázal však aj na vyššiu účasť, ktorá tomu dopomohla.
Predseda Republikovej rady SMK Péter Őry povedal, že strana musí nájsť riešenie, aby sa dostala v najbližších voľbách do parlamentu.
Do europarlamentu sa dostalo šesť subjektov
Zastúpenie v Európskom parlamente bude mať podľa oficiálnych výsledkov sobotňajších volieb šesť slovenských politických subjektov. Víťazom volieb sa stala koalícia Progresívne Slovensko/Spolu so ziskom 20,11 percenta, čo znamená štyri mandáty europoslancov.
Na druhom mieste sa umiestnila strana Smer (15,72 percenta, tri mandáty). Nasledujú ĽS NS (12,07 percenta, dva mandáty), KDH (9,69 percenta, dva mandáty), SaS (9,62 percenta, dva mandáty) a OĽaNO (5,25 percenta, jeden mandát). Iné strany, vrátane parlamentných SNS, Sme rodina a Mosta-Híd, budú bez zastúpenia v Európskom parlamente. Účasť vo voľbách dosiahla 22,74 percenta, čo znamená 1 007 398 voličov.
Všetko o voľbách do Europarlamentu 2019:
- Priebeh a výsledky volieb do Europarlamentu 2019 (minúta po minúte)
- Zoznam nových slovenských europoslancov
- Oficiálne výsledky do Európskeho parlamentu
- Všetko o eurovoľbách nájdete tu >>>