Most-Híd v eurovoľbách získal podporu len 2,6 percenta hlasov. Strana prišla o mandát v Európskom parlamente. V prieskumoch pritom klesala už predtým a bola aj pod hranicou piatich percent. Čo s tým bude Most-Híd robiť?
Keď si porovnáte, koľko sme dohromady dostali hlasov pred piatimi rokmi v eurovoľbách, až taký pokles to nie je. Teraz len bola vyššia účasť. Samozrejme, boli by sme slepí, keby sme nevideli, čo sa udialo už v prezidentských voľbách alebo aj v týchto voľbách.
Platíme za to, že sme v tejto vládnej koalícii a, bohužiaľ, v týchto voľbách sa prejavili aj negatívne účinky tzv. zákona o hymne. Naši neprajníci to vysvetľovali tak, že je zakázané spievať cudziu hymnu a sakramentsky nám to poškodilo.
Musíme mobilizovať našich voličov. Aj teraz sa stalo, že si naše voličské jadro povedalo: „Máme ísť voliť? A na čo?“ Zároveň si to musíme vyhodnotiť vnútri strany.
Ak hovoríte, že doplácate na súčasnú vládnu koalíciu, prichádza do úvahy, že z nej odídete pred riadnymi parlamentnými voľbami?
“"Prečo by sme odišli? Lebo klesajú preferencie? Tak sa rozhodli voliči. Možno sa vo februári rozhodnú inak."
„
Nie. Musíte rozmýšľať ako zodpovedný politik. Ak sme chceli odísť, mohli sme povedať po vražde Jána Kuciaka, že ideme. Odstránili sme však premiéra aj ministra vnútra a z úradu vlády Máriu Troškovú a Viliama Jasaňa (asistentka vtedajšieho premiéra Fica a šéf bezpečnostnej rady, ktorí mali kontakty s Antoninom Vadalom napojeným na taliansku mafiu). Každý prieskum ešte rok po vražde ukazoval, že sa nedá poskladať vláda z jedného ani z druhého tábora.
Hovoríte, že teraz je na odchod už neskoro?