BRATISLAVA. Aktivity extrémistickej scény na Slovensku v období rokov 2016 až 2018 priamo neohrozovali ústavné zriadenie, územnú celistvosť ani zvrchovanosť.
Konštatuje sa to vo vyhodnotení Akčného plánu predchádzania a eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a iných foriem intolerancie na roky 2016 - 2018, konkrétne v časti zaoberajúcej sa aktivitami Slovenskej informačnej služby v tejto oblasti.
"Činnosť predstaviteľov slovenskej pravicovo-extrémistickej scény, rovnako ani predstaviteľov ľavicovo-extrémistickej scény v SR nesmerovala plošne proti bezpečnosti SR a nebola ani zaznamenaná žiadna extrémistická organizácia, ktorá by sa prezentovala násilnými alebo nátlakovými akciami namierenými voči inštitúciám v SR," uvádza sa v dokumente.
Extrémisti môžu byť problém
SIS podľa materiálu vo svojich spravodajských produktoch informovala o silnejúcich politických ambíciách predstaviteľov pravicovo-extrémistickej scény, v rámci ktorých sa dlhodobo prezentovali kritikou spoločensko-politického diania v SR, členstva SR v euroatlantických štruktúrach, dôsledkov migračnej krízy a údajného neriešenia problematiky marginalizovaných skupín obyvateľstva v SR.
"K témam, ktoré predstavitelia pravicovo-extrémistickej scény využívali k vlastnej propagácii, patrila aj podpora ideí slovanskej vzájomnosti. V prejavoch rezonovala najmä protirómska a protiimigračná agenda," uvádza sa v dokumente.
V tomto kontexte podľa SIS možno v krátkodobom časovom horizonte považovať za hlavné riziko postupný prienik osôb z pravicovo-extrémistického prostredia do politického a verejného života, s cieľom legitimizovať svoje postavenie a šíriť extrémistické ideológie.
"V dlhodobom časovom horizonte pritom nemožno vylúčiť výraznejší nárast vplyvu pravicovo-extrémistickej scény na politickej scéne a s tým spojenú rastúcu ambíciu podieľať sa na politickej moci a správe vecí verejných v SR," konštatuje dokument.
Snažia sa posilniť vplyv
Posilňovanie politického a spoločenského vplyvu v súčasnosti podľa SIS patrí k jedným z hlavných cieľov pravicovo-extrémistickej scény.
"Ten sa zástupcovia pravicovo-extrémistickej scény usilovali dosiahnuť najmä prostredníctvom kandidatúry vo viacerých voľbách," konštatuje materiál.
Pokiaľ ide o násilné trestné činy, podľa materiálu sa diali na oboch stranách extrémistického spektra. Boli pritom zväčša páchané jednotlivcami a mali spontánny charakter.
"Z prostredia pravicovo-extrémistickej scény išlo o incidenty, pri ktorých boli ohrozované a poškodzované najmä osoby z marginalizovaných sociálne vylúčených skupín, alebo smerovali proti tzv. tradičným ideovým či názorovým oponentom. Zo strany ľavicovo-extrémistickej scény boli cieľom násilných útokov najmä sympatizanti a prívrženci pravicovo-extrémistickej scény," informuje dokument.
Zároveň konštatuje, že limitujúcim faktorom, najmä pre pravicovo-extrémistickú scénu pri organizovaní prípadných násilných činov alebo prezentovaní prejavov otvorene smerujúcich k nabádaniu či schvaľovaniu násilia boli zrejme politické ambície verejne činných predstaviteľov z pravicovo-extrémistického prostredia.