SME

Mafia previazaná s politikou. Aký sme vybudovali štát

Smer vyhráva voľby v roku 2012. (Zdroj: Archív SME)

Boli sme k nemu blízko. Čo nás chráni pred mafiánskym štátom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kapitoly:

Klasická mafia verzus mafiánsky štát

Boli sme blízko

Mafiánska privatizácia

Mečiarov polomafiánsky štát porazila Európa

Prečo Fico nepredbehol Orbána

Fico je upgrade Mečiara

Znásilňovanie zákonov

Zoznámte sa, prosím: ´Ndrangheta

Mafián Marian

Čo povedal Kiska?

Slovičkárenie?

Čo nás chráni pred mafiánskym štátom?

Je teda Slovensko mafiánsky štát?

Autorka textu: Beata Balogová; editor: Jakub Filo

M afiánsky štát vstúpil do jazyka. Neústupčivo. Bez jasných definícií. Domáha sa pozornosti ako slogan, ktorý irituje najmä tých, čo vládnu v krajine, ktorú tak označujeme. Siahame po výraze frustrovaní zneužívaním štátnej moci, pokusmi o únos demokracie a odtlačkami Mariana Kočnera na kľučkách Generálnej prokuratúry, polície a straníckych centrálach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reagovali sme prívlastkom „mafiánsky“ na fragmenty stavby, ktoré sa vynárali spod prachu popierania politickej zodpovednosti za vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a bez zásadnej zmeny spoločenskej klímy mohli prerásť do zločineckého štátu.

Do stavu, keď si demokraticky zvolení predstavitelia začnú adoptovať mocenskú rodinu, ktorú chránia a pozdvihujú nad zákon. Doprajú jej výhody, za ktoré platí lojalitou, mlčaním alebo ochranou.

„Ak sa pozrieme na špinavé prepojenia medzi organizovaným zločinom a politikmi na Slovensku, môže to skutočne vyzerať tak, že naša krajina je mafiánsky štát,“ povedal začiatkom mája pre nemecký denník Die Welt odchádzajúci prezident Andrej Kiska. Označenie nepoužil prvý raz, pracoval s pojmom aj pred vraždou Jána Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bývalý premiér Robert Fico si mafiánsky štát rázne vyprosuje, aj keď jeho vláda poskytla na jeho použitie viacero inšpirácií.

Po vražde sa národ naučil názov ´Ndrangheta, keďže jedna z najmocnejších a najbohatších mafií na svete a jej väzby na slovenskú vládu boli témou Kuciakovho posledného nedopísaného článku. Aj Kočner, ktorý si vraždu podľa doterajších záverov vyšetrovania objednal, si vybudoval zločineckú organizáciu. Mali v nej čestné členstvo agenti tajnej služby, policajti, sudcovia, advokáti a aj politici.

Zvolená prezidentka Zuzana Čaputová je v hodnotení opatrnejšia, otázka je podľa nej „komplexnejšia, ale mafiánsky štát je skratkou, ktorá nie je ďaleko od pravdy“. Mafiánske praktiky mocných ľudí v pozadí podľa nej prerástli do niektorých inštitúcií s tým, že „linky mnohých káuz siahajú k najvyšším funkciám v štáte a súdnictvo, polícia či prokuratúra nefungujú vždy tak, ako by mali alebo mohli“.

Maďarský sociológ Bálint Magyar hovorí, že mafiánsky štát vybudoval za rohom Viktor Orbán. Jeho koncept má svojich kritikov. Pre niektorých ruských liberálnych analytikov ani dnešný režim v Maďarsku nie je mafiánskym štátom. Tvrdia, že sa nedá porovnávať s Ruskom, ktoré proti svojim kritikom používa represálie a vraždy, čo sa v Maďarsku zatiaľ nedeje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Avšak stav, v ktorom sa ocitlo Maďarsko, je pre nás varovaním, že ani v demokracii nie sme v bezpečí. Preto je dôležité pochopiť, ako sa môže štátny aparát stať zločineckou organizáciou a fungovať na princípe mafie. So všetkým, čo k nej patrí: s krstným otcom, chránenou vrstvou klientov a štátnym násilím, ktoré dokáže siahať na súkromný majetok nepohodlných.

Práve nejasnosťou a nadužívaním sa sila výrazu míňa a smeruje do verbálneho bazáru. O čom teda hovoríme, keď používame názov mafiánsky štát? Ako blízko sme sa k takému režimu dostali? Boli sme takto blízko už niekedy? A čo nás dnes pred ním chráni?

Klasická mafia verzus mafiánsky štát

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5Y7P na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Šéfredaktorkou denníka SME je od konca roka 2014. Je absolventkou Kolumbijskej univerzity v New Yorku v Spojených štátoch. Pôsobí ako členka Výkonného výboru Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI). Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

Čítajte ďalej

Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Z teroristu môže byť ľudskoprávny aktivista. SME zhrnulo fakty.


Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Generálny prokurátor sa ohradil proti slovám prokurátorov i politikov.


Marian Kočner na súde v kauze Kuciak a objednávky vrážd prokurátorov.

Kolegov Kušnírovej kontaktoval čudný pán.


Minister vnútra Matúš Štaj Eštok.

Hovoril, že dôchodky nezvýši, teraz tvrdí, že 40 miliónov eur má pripravených.


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu