BRATISLAVA. Prioritou Univerzity Komenského na nasledujúce obdobie bude otvorenosť a transparentnosť nakladania s verejnými zdrojmi.
Médiám to v piatok na tlačovej konferencii povedal rektor UK Marek Števček, ktorý predstavil priority školy.
"Univerzita preto uzavrela spoluprácu s Nadáciou Zastavme korupciu, ktorá bude dohliadať nielen na všetky verejné obstarávania univerzity, ale aj na všetky vnútorné a personálne procesy, aby mala verejnosť kontrolu nad tým, ako hospodárime,“ vysvetlil dôvody uzavretia spolupráce Števček.
Prechod do digitálneho veku
Univerzita bude podľa rektora klásť dôraz taktiež na zjednodušenie procesov, ktorých cieľom je pretransformovať UK do digitálneho veku.
Jedným z takýchto opatrení má byť komplexné zavedenie elektronického podávania prihlášok na štúdium na UK. Rektor zdôraznil, že univerzita chce tiež zlepšiť spoluprácu s Magistrátom mesta Bratislava.
„Chceme sa spoločne promovať aj na študentských veľtrhoch, rôznych spoluprácach a z Bratislavy spraviť nielen vedecké, ale aj študentské mesto,“ priblížil Števček.
Univerzita chce byť viac na očiach verejnosti
Rektor zdôraznil, že bude presadzovať, aby hlas univerzity zaznieval na verejnosti častejšie a ráznejšie.
„Je potrebné, aby sme sa vyjadrovali aj k spoločenským témam a otázkam. Taká univerzita, ako je Univerzita Komenského, má mať rázny spoločenský výtlak,“ objasnil rektor.
Viac kvality v oblasti vedy aj pedagogiky
Ďalšou, no nemenej dôležitou prioritou je pre Števčeka kladenie dôrazu na zvyšovanie kvality, a to tak v oblasti vedy, pedagogiky, ako aj v oblasti vnútorných riadiacich procesov.

„K hodnoteniu kvality pedagogického procesu máme pripravených niekoľko opatrení, ktoré budeme postupne zavádzať do praxe. Spomenúť môžem napríklad anketové hodnotenie študentov kvality vzdelávacieho procesu, zlepšovanie pedagogického procesu pre mladých učiteľov a nastupujúcich doktorandov či opätovné zavedenie pedagogického minima. Sú to však otázky, ktoré sú v štádiu diskusie a prípravy,“ dodal Števček.
Univerzitné mestečko v Mlynskej doline
Jedným z dlhodobých cieľov je podľa neho aj vytvorenie univerzitného kampusu v Mlynskej doline.
Priznal však, že pôjde o náročný investičný a logistický projekt, ktorý presiahne funkčné obdobie aj súčasného nového vedenia univerzity.
Števček priblížil, že našiel oporu aj u svojich spolupracovníkov.
"Je to projekt, ktorý rádovo zdynamizoval každú porovnateľnú inštitúciu, v stredoeurópskom priestore minimálne. Veľmi vážne sa univerzita začína zamýšľať nad myšlienkou univerzitného kampusu," uviedol.

Prorektorka UK pre správu majetku a investície Jana Duračinská vníma v Mlynskej doline, kde sú v súčasnosti študentské internáty, veľký potenciál na to, aby bolo podporené vybudovanie študentského komunitného mesta.
Ako tvrdí, je to dôležité aj z hľadiska, aby sa zabránilo "úteku" mladých ľudí zo Slovenska do zahraničia a aby bola Bratislava atraktívnym študentským mestom.
"Považujeme za dôležité prepojenie akademického života s každodenným životom študentov a vytvorením priestorov, kde by mohli tráviť aj čas mimo štúdia, ale aj štúdiom. Chceme podporiť vytváranie komunitných centier," spresnila.