BRATISLAVA. Možno si ich najať na sledovanie nepohodlných novinárov, zbierajú na ľudí kompromitujúce materiály a potom ich využívajú vo svoj prospech.
Na objednávku zastrašujú podnikateľov a zvládnu aj priemyselnú špionáž.
Bývalí príslušníci SIS sa čoraz častejšie ukazujú aj v závažných kriminálnych kauzách ako Gorila, Ladislav Bašternák či vražda novinára Jána Kuciaka. Po odchode zo služby využívajú nazbierané skúsenosti v súkromnej sfére a štát na nich nemá dosah.
Dôvodom je odlev ľudí zo SIS, ktorých služby vyhľadávajú podnikatelia, tvrdí bývalý šéf analytického oddelenia SIS Ján Mojžiš.
V tajnej službe je podľa neho vysoká fluktuácia a odchádzajú z nej pomerne mladí zamestnanci v produktívnom veku, ktorí si potrebujú nájsť prácu. Keďže majú tréning v oblasti informácií a bezpečnosti, tak si hľadajú niečo v tomto biznise.
„Áno, stretával som sa pomerne často s takými ľuďmi,“ hovorí bývalý novinár Tom Nicholson, ktorý pre SME písal o mafii a SIS.

Priestor v novinách
Jedným z najznámejších prípadov je bývalý redaktor SME Peter Tóth, ktorý sa v roku 1998 stal príslušníkom SIS. V rozhovore pre SME v roku 2013 spomínal, že bral dva platy s tým, že hneď od začiatku bol plat spravodajského dôstojníka o niečo vyšší ako v novinách. Práca v SIS ovplyvnila aj jeho články.
„Postupne mi začalo byť jasné, že píše na objednávku. Najmä pokiaľ išlo o komentáre o SIS, bezpečnostných zložkách a vojenských tendroch,“ opísal v roku 2014 Tóthovu prácu bývalý šéfredaktor SME Martin Šimečka pre týždenník Týždeň.