BRATISLAVA. Mimoriadny Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny sa dnes konať nebude. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky.
Témou zasadnutia mala byť kontrola sociálneho pracovníka u novinárky Denníka N Moniky Tódovej.
Výbor zrušili
Predsedníčka výboru Anna Verešová zrušila dnešné mimoriadne zasadnutie pre ohlásenú neprítomnosť väčšiny členov.
Zároveň vyzýva ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera (Smer-SD), aby sa ospravedlnil.

„Často z úst členov vlády a koaličných poslancov počúvame výčitku, že pri kauzách používame iba informácie z médií. Práve preto som zvolala mimoriadne zasadnutie, aby nás o nových skutočnostiach v opäť nastolenej kauze ´náhodnej´ kontroly u známej novinárky z roku 2017 informoval priamo minister práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič. Je mi ľúto, že poslanci berú na ľahkú váhu prípad, kde bola mafiou hrubo zneužitá štátna moc,“ vyjadrila sklamanie Verešová.
Valentovič mal členom výboru vysvetliť zapojenie vedúceho zamestnanca ústredia do sledovania novinárov, minister Richter mal podať informácie o opatreniach v kontrolnom systéme, ktoré boli prijaté po tejto kauze pred dvoma rokmi a tiež o vyhodnotení systému, podľa ktorého rodičia musia hlásiť štátu každú zmenu v starostlivosti o dieťa od troch rokov.
„Mám déja vu, pretože takto isto poslanci ignorovali mimoriadne zasadnutie výboru k tejto kauze už pred dvoma rokmi. Podozrenia zo šikany a pokusu zdiskreditovania nepohodlného človeka odmietli a našu snahu o dôkladné vyšetrenie tohto prípadu označili za politikárčenie. Podobne to bolo aj v kauze Čistý deň. V súčasnosti sa ukazuje, že v obidvoch prípadoch sme mali pravdu. Čo všetko sa odvtedy mohlo stať a čo všetko sa nemuselo stať, keby minister Richter a poslanci nebagatelizovali prácu opozície,“ tvrdí poslankyňa za OĽaNO.
Ako uviedla členka ľudskoprávneho výboru a poslankyňa za OĽaNO Elena Červeňáková, aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa vyjadrila, že v prípade išlo o zásah do práva na súkromie zaručeného v našej ústave.
"Takáto šikana nepohodlných ľudí predstavuje ohrozenie demokracie. Opatrenia a náprava stoja nejaký čas, ale ospravedlnenie nestojí nič," vyjadrila sa Červeňáková.
"Samozrejme, správnym krokom bolo podanie trestného oznámenia zo strany ústredia na svojho bývalého zamestnanca zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Avšak namieste je aj verejné ospravedlnenie dotknutej novinárke generálneho riaditeľa Valentoviča a ministra práce Richtera, ku ktorému ich týmto vyzývam,“ uzavrela Anna Verešová.
Sledovanie novinárov
Koncom mája Denník N informoval o tom, že súčasťou komanda na sledovanie novinárov obvineného Mariana Kočnera bol aj Juraj Škríp, riaditeľ odboru pomoci v hmotnej núdzi a štátnych sociálnych dávok na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny. Ten poslal pred takmer dvoma rokmi kontrolu k reportérke Denníka N.
V máji dal podľa informácií Denníka N Juraj Škríp výpoveď a vypočúva ho polícia. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny podalo trestné oznámenie na bývalého štátneho zamestnanca ústredia.
"Na základe medializovaných informácií, ktoré boli v pondelok zverejnené, podávame trestné oznámenie na bývalého štátneho zamestnanca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny J. Š. pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa podľa Trestného zákona v jednočinnom súbehu s trestným činom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa Trestného zákona, ktorých sa mal dopustiť zneužívajúc svoje postavenie verejného činiteľa v úmysle zadovážiť sebe alebo inému prospech, a to bez vedomosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny," uviedla hovorkyňa úradu Jana Lukáčová.