BRATISLAVA. Slováci vnímajú Spojené štáty americké ako väčšiu hrozbu než Rusko.
Vyplýva to z dát organizácie Globsec, ktoré však tiež dokazujú, že v strednej a východnej Európe stúpa podpora pre členstvo krajín v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.
Slováci vnímajú USA ako väčšiu hrozbu
Prieskumy verejnej mienky uskutočnili v Rakúsku, Bulharsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

Z dát organizácie, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami vyplýva, že v krajinách sú pozitívne vnímané aj médiá či mimovládne organizácie, o ktorých sa ľudia domnievajú, že sú dôležité pre demokraciu.
Spojené štáty americké vníma ako hrozbu až 41 percent opýtaných na Slovensku, kým Rusko iba 26 percent.
NATO a Únia sa tešia podpore
Aj napriek tomuto ukazovateľu podpora EÚ a NATO narástla.
"Vo väčšine krajín pozorujeme jasnú preferenciu k Európskej únii aj v otázke hodnôt. S výnimkou Maďarska a Rumunska viac ako 60 percent respondentov v každej krajine sa identifikuje s hodnotami únie," povedala analytička z Globsecu Dominika Hajdu.
Zaujímavé podľa nej je, že až približne polovica respondentov by však zaradila svoju krajinu na pomyselný stred medzi východom a západom.
"Dôvody sú rôzne. Niektorí sa snažia získať to najlepšie z oboch svetov, iní chcú, aby ich krajina bola akýmsi mostom medzi dvoma blokmi," dodala Hajdu.
Stúpa aj podpora Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorú vníma pozitívne až sedem z desiatich respondentov.
Podľa Daniela Mila z Globsecu si ľudia uvedomujú pri NATO aj záruku vlastnej bezpečnosti.
"Aj v krajinách so všeobecne nízkou podporou pre NATO je úloha Aliancie ako garanta mieru a bezpečnosti nesporná," povedal Milo.
Podpora vzrástla aj priamo na Slovensku, kde v porovnaní s rokom 2017 stúpla o trinásť percent.
Prieskumy pre organizáciu Globsec uskutočnilo až sedem výskumných agentúr, pričom v každej krajine, ktorá sa zapojila do prieskumu, bola reprezentatívna vzorka väčšia ako tisíc opýtaných.