BRATISLAVA. Pacient má príznaky nejakej choroby. Príde k lekárovi, ktorý mu odoberie krv. Pošle ju do laboratória, kde ju skúmajú a zistia, aké ochorenie má.

Tak by sa zjednodušene dala opísať laboratórna diagnostika. Aspoň jedna jej časť, ktorá sa venuje diagnostike krvi.
Ide o jednu z najlukratívnejších častí zdravotníckeho biznisu. Zisková marža za vyšetrenie sa pohybuje v dvojciferných číslach, čo je vysoko nielen nad priemerom iných sektorov v zdravotníctve, ale napríklad aj v obchode.
Trh s laboratórnou diagnostikou na Slovensku ovládajú najmä tri súkromné firmy Medirex, Alpha Medical a Klinická biochémia. Na trhu majú podľa údajov Trend Analysis z roku 2017 vyše 82-percentný podiel.
Téma "obchodu s krvou" sa u nás stala opäť aktuálnou tento mesiac, keď prestala platiť zmluva medzi najväčším hráčom v laboratórnej diagnostike Medirexom a najväčšou, štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.
Jej poistenci si preto museli platiť napríklad za odber krvi, ak ju lekár posielal na rozbor do Medirexu. Druhá možnosť bola, že museli počkať, kým sa Medirex s VšZP dohodnú.
Bol to aj prípad dvojročného Filipa z Bratislavy. Dlho čakal na odber krvi, lebo ako škôlkar bol často chorý a pri tomto úkone musí byť zdravý. Keď v pondelok prišiel k svojej detskej lekárke, povedala jeho mame, že nemôže urobiť odber, lebo je poistencom VšZP. Jeho príbeh priniesol denník SME.
V utorok sa poisťovňa a Medirex dohodli, že poisťovňa firme zaplatí všetky plánované vyšetrenia. Dohoda je podľa šéfa Medirexu Jozefa Gavlasa zatiaľ dočasná, na tri mesiace.
Lukratívny biznis
"Trh s laboratórnou diagnostikou bol lukratívny už vtedy, keď sa to ešte ani nevolalo trh," vysvetľuje šéfka odboru zdravotníctva bratislavskej župy Jana Ježíková.