SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Dobré ráno: Ministri prijali návrh k LGBTI, teraz sa hádajú, kto zaň môže

Folklór okolo partnerstiev sa opakuje.

Podcast Dobré RánoPodcast Dobré Ráno (Zdroj: SME - Miroslav Mezei)

Vypočujte si podcast

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko prijalo asi 200 odporúčaní OSN na zlepšenie ochrany ľudských práv. Nebadane sa tam dostali aj registrované partnerstvá pre páry rovnakého pohlavia.

Materiál prešiel vládou a ministerstvá sa teraz hádajú, kto vlastne predložil tento materiál, a čo to bude znamenať v praxi.

Budeme mať do piatich rokov na Slovensku registrované partnerstvá? Odhlasovala to vláda len náhodou, a čítajú ministri vôbec, za čo hlasujú?

SkryťVypnúť reklamu

Odpovieme s redaktorkou domáceho spravodajstva Nikolou Bajánovou.

Krátky prehľad správ

Most-Híd nesúhlasí s tým, aby na inaugurácii Zuzany Čaputovej bol aj neúspešný kandidát na prezidenta Martin Daňo. Podľa nich je nevhodné, aby tam bola osoba, ktorá sa v minulosti vyhrážala novinárom aj politikom a sociálne siete zaplavuje konšpiračnými teóriami a bludmi.

KDH sa pre výsledky eurovolieb obrátilo na Ústavný súd. Namietajú to, že majú na jeden mandát čakať do brexitu, aj keď majú vyšší výsledok ako SaS, ktorá má druhý mandát už teraz. Problém vznikol nespravodlivým vzorcom, ktorý schválil parlament.

Robert Fico sa podľa podpredsedu strany Smer Petra Žigu vráti tento týždeň. Predseda Smeru je v zahraničí, nikto však nevie, kde presne. Žiga hovorí, že hneď, ako sa vráti, bude vedenie hovoriť o prehre v eurovoľbách, aj prípadnom sneme, na ktorom niektorí členovia žiadajú vymeniť Fica za Pellegriniho.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí vedci našli nový druh hada. Nazvali ho po zabudnutom kráľovstve Urartu – Elaphe urartica. Had žije v Turecku, Azerbajdžane, Arménsku, Gruzínsku, Iraku, v Iráne a Rusku. Výskum trval 17 rokov.

V Austrálii v subtropickom Queenslande nasnežilo. Naposledy sa to stalo v roku 2015. Zvyčajne sa aj v tomto ročnom období pohybujú teploty v rozmedzí 10 až 22 stupňov. Krajinu sužuje extrémne počasie, naposledy mala rekordne horúce leto a extrémne sucho, záplavy a lesné požiare.

Odporúčanie

Pre Washington Post píše zvolený starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu, ktorý popisuje, ako v hlboko rozdelenom Turecku, ktoré sa zmieta množstvom problémov po potlačení puču proti Erdoganovi, dokázal vyhrať ako pomerne neznámy mladý politik, aby potom ústavný súd anuloval voľby, ktoré nevyhrala vládna strana. Starosta hovorí, že vyhrá zas, a vy si môžete prečítať v mojom dnešnom tipe na zaujímavé čítanie, prečo.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Všetky podcasty SME nájdete na linku podcasty.sme.sk.

SME každý pracovný deň ráno vydáva denný spravodajský podcast Dobré ráno, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších správ dňa.

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každý týždeň správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a ďalších objavov.

Klik je týždenný podcast, komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Vychádza každú sobotu.

Index je týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami. Vychádza každý štvrtok

Podcast Tech_FM, ktorý vzniká v spolupráci s Rádio_FM, sa venuje dvom vedeckým alebo technologickým správam týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Podcast Dejiny vzniká v spolupráci s magazínom Historická revue. Moderuje ho Jaro Valent a vychádza každú nedeľu.

Všesvet je cestovateľský podcast, ktorý moderujú Naďa Hubočan a Tina Hamárová. Vychádza každý utorok.

Pozeráme Game of Thrones je špeciálny podcast denníka SME, ktorý sprevádzal poslednú sériu seriálu Game of Thrones (Hra o Tróny). Vychádza každý pondelok.

Medzi nami je týždenný podcast zameraný na ženské a lifestylové témy nielen pre ženy. Nový diel si môžete vypočuť vždy v utorok.

Diskutovať o podcastoch môžete s nami vo facebookovej skupine: Podcastový klub denníka SME. Nových členov schvaľujeme zvyčajne pár minút po prihlásení.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty@ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Content agency mení svoje meno na Contedy
  2. Ako správne napúšťať bazén
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 226
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 917
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 359
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 156
  6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 412
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 975
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Štyrom firmám hrozia pokuty.


SITA 10m
Pátracia akcia trvala niekoľko dní.

Polícia vedie trestné stíhanie.


1 h
Tomáš Valášek.

Šéf strany Šimečka sa stretol s premiérom.


TASR 42m
Ilustračné foto.

Od začiatku sezóny obnovili 15 značkovaných trás.


TASR 58m
SkryťZatvoriť reklamu