Autor: Ján Kováč / Trend
Slovenská vláda spustila dosiaľ najväčšiu vlnu čistenia toxických území. Sú pozostatkami socializmu a v súčasnosti ohrozujú zdravie a životy ľudí či zvierat a ničia životné prostredie. Veľká špina sa zároveň mení na veľký štátny biznis. „Sanačné“ tendre sú dnes v plnom prúde.
Najväčší z nich, za 40 miliónov eur, sa týka ropných jazier na Horehroní nad obcou Predajná.
Toxické jazerá na Horehroní sú aktuálne horúca vec. Miestni obyvatelia majú nádej, že sa konečne zbavia prvých dvoch. Tie sa nachádzajú nad obcou Predajná na úpätí Nízkych Tatier. Ministerstvo životného prostredia si v týchto dňoch vyberá dodávateľa prieskumných a sanačných prác.
Jazerá v Predajnej vytvorila za socializmu štátna rafinéria Petrochema Dubová, aby ich mohla naplniť gudrónmi – odpadom zo spracovania ropy. Gudrón je podľa definície mäkký prírodný toxický asfalt, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy kyselinou sírovou.
Priamo v areáli Petrochemy v susednej obci Nemecká sú ďalšie dve gudrónové jazerá. Zatiaľ sa však majú odstraňovať len tie v Predajnej. Kam ich obsah vyvezú? Do úvahy pripadá spálenie v cementárni, prípadne v elektrárni, alebo nejaký spôsob recyklácie.
Projekt ešte môže narušiť a zbrzdiť hroziaci konflikt medzi ministerstvom životného prostredia a najlacnejším uchádzačom. Tým je združenie slovenskej firmy Uranpres a talianskej Ambienthesis s cenou 37,9 milióna eur. Reprezentuje ho spoluvlastník Uranpresu Miroslav Remeta.

Úzky okruh firiem
Toto združenie je, dá sa povedať, chybou v systéme. Biznis so sanáciami je doménou hŕstky slovenských a českých geologických firiem, ktoré dopĺňajú v zásade tri veľké odpadárske skupiny: EBA Alexeja Beljajeva a Michala Lazara, AVE Daniela Křetinského a Romana Korbačku a nadnárodná skupina FCC s centrálou v Rakúsku a so silným zastúpením na Slovensku.