Imrich Gablech a jeho priatelia boli zradcovia pre Tisov režim, ale neskôr aj pre komunistov.
„Nenávideli nás, snažili sa pokoriť, ale vieru v spravodlivosť v nás zničiť nedokázali,“ písali príslušníci Britského kráľovského letectva (RAF) krátko po Nežnej revolúcii prezidentovi Václavovi Havlovi. Rukopis listu mal do konca života starostlivo odložený aj generál Imrich Gablech. Pošliapavaní bojovníci sa v ňom hrdo hlásili do služby pre vlasť. Pre komunistický režim predstavovali kriminálne živly.
„Ale ja som sa ich nebál. Bol som vychovávaný podľa zásad Masarykových, ktoré vyhovujú každému slušnému človeku,“ hovorieval Gablech.

Rovnaký dôvod ho počas druhej svetovej vojny spolu s priateľmi priviedol do odboja.
Neďaleko jeho rodného Hrachovišťa pozoroval už ako chlapec s obdivom lietajúce stroje, ktoré sa vracali na piešťanské letisko. „Z rovnakého letiska som neskôr uletel,“ vravel veselo. Rodičia chceli mať z neho kňaza, ale on sa díval na nebo, lebo sníval svoj letecký sen.
Mnohí budúci letci sa podobne ako Imrich Gablech prihlásili na konci 30. rokov na výcvik v rámci akcie Tisíc nových pilotov republike. V čase, keď už nacistické Nemecko ohrozovalo Československo, cvičili sa obyčajní nadšenci z aeroklubov za vojenských pilotov, ktorí sa mali zapojiť do neskoršej obrany vlasti.
„Hitler nastúpil k moci v roku 1933 a už hádzal tie svoje heslá. Drang nach Osten, teda drať sa na východ a na rade bolo Československo. To sme, samozrejme, nemohli dopustiť,“ spomínal Imrich Gablech.
Pripomenú si slávny útek
Spomienkou na odvážny čin ôsmich slovenských letcov bude v piatok 7. júna 2019 akcia s názvom Veľký úlet, ktorá sa začína o 10.00 na letisku v Piešťanoch.
Lenže potom prišla Mníchovská dohoda a o pol roka po nej aj rozbitie Československa.
„Slobodomyseľní ľudia, akými boli letci, mohli len ťažko prijať nacistický diktát,“ píše vo svojej knihe Vzdušnou cestou za slobodou plukovník Anton Droppa, ďalší z letcov, ktorý uletel v roku 1944 so svojou letkou do Sovietskeho zväzu. Spomína v nej aj partiu okolo Imricha Gablecha, ktorá sa stala pre mnohých ďalších letcov vzorom.