Mal byť sedlárskym remeselníkom v českom malomeste, no napokon sa prepracoval na svetového umelca v Paríži. Počas života bol aj médiom pri špiritistických seansách a stihol si odskočiť do prvej svetovej vojny, kde sa vyznamenal ako legionár.
Okrem toho je však najmä autorom prvého verejne vystaveného abstraktného obrazu. Stalo sa to v roku 1912 a hoci sprvu sa na jeho abstraktné diela hľadelo cez prsty, dnes patria medzi špičku na aukciách.
Pred dvoma týždňami vydražili v Prahe obraz Františka Kupku za 65 miliónov českých korún. Najvyššia cena, akú kedy dosiahol nejaký obraz na českej aukcii.
Zrodilo sa abstraktné umenie
Boli iba dva. Dva obrazy, ktoré mohli v októbri 1912 vidieť návštevníci v miestnosti č. 11 na parížskom Jesennom salóne.

Maliari tu každoročne predstavovali svoje nové diela a snažili sa pochváliť tým najlepším, čo vytvorili. Aj František Kupka tu už predtým vystavoval a hoci jeho obraz Jesenné slnko nebol zlý, bol tak trochu akademicky toporný a ťažkopádny.
Tentoraz to však bola poriadna zmena. Návštevníci hľadeli na dvojicu absolútne zvláštnych obrazov.
Čudné mali už názvy. Oba sa volali Amorfa – vymyslené slovo, ktoré nikto dovtedy nepoznal. Jeden obraz mal podnázov Dvojfarebná fúga a druhý Teplá chromatika.
Ešte zvláštnejšie boli samotné obrazy. Nenašli by ste na nich žiadnu krajinku, ženský akt či podobný motív, aký dovtedy zobrazovali maliari. Na prvom obraze sa čudesné tvary prelínali cez seba, dominoval kontrast modrej a červenej, nemenej rozporuplný bol aj druhý obraz.