BRATISLAVA. Zástupcovia Českej konferencie rektorov a Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) sa zhodli na tom, že napriek mnohým zlepšeniam medzi spoločné problémy oboch krajín patrí dlhodobé podfinancovanie vzdelávania, výskumu, vývoja a infraštruktúry.
Zhodli sa na tom počas tlačovej konferencie v Bratislave po zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo na pôde Univerzity Komenského v Bratislave (6. - 7. 6.).
Rokovali o vývoji a kvalite školstva
Rektori a rektorky z oboch krajín rokovali o vývoji v oblasti zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania, hodnotení výskumnej a inej tvorivej činnosti, o financovaní vysokých škôl, ale aj o medzinárodnej spolupráci.

Prezident SRK Marek Šmid uviedol, že napriek tomu, že sa školstvo na Slovensku a v Česku odlišuje, tak v mnohom sa aj spája. Podotkol, že rektori sa počas rokovania zaoberali aj reformou akreditácie vysokých škôl.
Predseda Českej konferencie rektorov Tomáš Zima uviedol, že problémom v oboch krajinách je výrazná podfinancovanosť systému z hľadiska podielu HDP na vzdelávanie a vysoké školstvo.
"Slovenskej a Českej republike patria posledné miesta medzi krajinami OECD. je potrebné pripustiť, že v posledných rokoch na Slovensku aj v Česku rozpočty na vysoké školy stúpajú. Je si však potrebné uvedomiť, že stúpajú aj v európskom priestore," povedal Zima.
Prijali tri uznesenia
Spoločnému zasadnutiu predchádzalo zasadnutie SRK, počas ktorého prijala tri uznesenia.
Rektori a rektorky nesúhlasia so spôsobom prijatia novely zákona o vysokých školách, ktorou bolo odstránené ustanovenie obmedzujúce výkon funkcie rektora, prorektora, dekana a prodekana verejnej vysokej školy najviac na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.
Podľa Šmida ustanovenie "bolo prijaté bez konzultácie s orgánmi reprezentácie vysokých škôl či odbornou verejnosťou". Podľa SRK mala byť novela zákona predmetom širokej diskusie nielen akademickej obce, ale aj dotknutej verejnosti.
Rektori a rektorky protestujú aj proti diskriminačným uzneseniam vo výzvach Výskumnej agentúry na podporu strategických priemyselných výskumno-vývojových centier v piatich doménach inteligentnej špecializácie zverejnenej 30. mája.
Okrem toho SRK upozornila na to, že rektori súkromných vysokých škôl zatiaľ neboli pozvaní na inauguráciu prezidentky SR, a žiada, aby boli pozvaní všetci rektori a rektorky vysokých škôl na Slovensku.