BRATISLAVA. Európska sieť súdnych rád (ENCJ) prijala na premiérovom stretnutí na Slovensku spoločný manifest.
Jeho hlavným posolstvom je podporovať naprieč celou Európskou úniou a ďalšími krajinami nezávislosť súdnej moci.
Vyzýva na konštruktívny dialóg
Podľa prezidenta Keesa Sterka je v súčasnosti ohrozená myšlienka právneho štátu v Európe a aj preto je potrebné v týchto otázkach spolupracovať.
Sterk to uviedol na tlačovom brífingu s tým, že sieť súdnych rád vyzýva predstaviteľov krajín a iných štátnych mocí na konštruktívny dialóg.
Z interného prieskumu medzi sudcami, ktorý sa konal v 25 krajinách, totiž podľa Keesa vyplýva, že sa sudcovia necítia dostatočne rešpektovaní.
Sieť súdnych rád spája všetky justičné inštitúcie Európskej únie. Pravidelné Valné zhromaždenie sa na Slovensku konalo po prvýkrát.
"Pripravili sme spoločný manifest s cieľom informovať relevantné inštitúcie. Prvým dôležitým odkazom je udržiavať a obnoviť právny štát v Európskej únii. Sieť preto žiada o vytvorenie formálneho mechanizmu v rámci EÚ pre justičné inštitúcie a samotné súdne rady," povedal Sterk.
Justičné problémy
Podľa neho treba o pálčivých justičných problémoch odborne diskutovať.
"Druhým dôležitým posolstvom je presadzovanie spravodlivosti a smerovanie k nezávislej súdnej moci. Sudcovia cítia nedostatok prostriedkov a ovplyvňuje to ich nezávislosť. Sieť súdnych rád bude preto apelovať na Európsku komisiu, aby zabezpečila finančné investície do súdnej moci," dodal prezident ENCJ.
Tretím odkazom je podľa Sterka presadzovanie spoločnej európskej justičnej kultúry, pretože každý národný sudca je aj európskym.
Valné zhromaždenie sa konalo od 5. do 7. júna tohto roka a pozvanie prijalo takmer 100 zahraničných hostí z viac ako dvadsiatich krajín.
Na zhromaždení sa zúčastnili vrcholní predstavitelia a zástupcovia súdnych rád členských štátov Európskej únie, ale aj významní akademici a odborníci v oblasti práva. Výsledkom stretnutia je Bratislavský manifest.