BRATISLAVA. Komora exekútorov zatiaľ nedoručila Ministerstvu spravodlivosti SR avizované pripomienky k zastaveniu starších exekučných spisov.
Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová s tým, že ministerstvo až do súčasnosti nemá písomné stanovisko Slovenskej komory exekútorov (SKE).
Výška paušálnych náhrad
Najväčším kameňom úrazu pri zákone je výška paušálnych náhrad pre exekútorov za jedno zastavené konanie.
Rezort ju totiž stanovil na 35 eur. Podľa viacerých exekútorov je táto suma značne poddimenzovaná, pretože náklady pri starších spisoch presahujú stovky eur.
Ministerstvo spravodlivosti sa však odvoláva na to, že kľúčovým je rezort financií, ktorý limit na zastavenie starších exekučných konaní nastavil. Odhady na zastavenie starších konanív súčasnosti prevyšujú 40 miliónov eur.
Legislatívu už odobrila vláda SR aj Národná rada SR v prvom čítaní. Parlament bude o návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) rokovať druhýkrát na blížiacej sa júnovej schôdzi.
Gál pristúpil na debatu
"Minister spravodlivosti Gábor Gál po mediálnom vznesení pripomienok zo strany Slovenskej komory exekútorov v rámci zastavenia starých exekúcií pristúpil na konštruktívnu debatu so zástupcami SKE. Na osobnom rokovaní sa dohodli, že komora zašle ministerstvu spravodlivosti oficiálne pripomienky a návrhy riešení, s tým, že finančné nároky sú otázkou na rezort financií. Rezort spravodlivosti však ku dnešnému dňu pripomienky komory neeviduje," uviedla pre agentúru SITA Drobová.
Obe strany, teda rezort spravodlivosti aj komora exekútorov si po schválení zákona vládou vymieňali mediálne odkazy.
Exekútorom sa nepozdávalo, že zákon bol predložený aj bez odstránenia rozporov a naznačovali jeho možnú protiústavnosť.
Rezort argumentoval tým, že opatrenie má pomôcť ľudom, ktorí sa nevedia dostať z dlhovej pasce. Na Slovensku je v súčasnosti viac ako tri milióny exekúcií, pričom Gálovo opatrenie sa dotkne približne tretiny.
Prioritne chce rezort zastaviť staršie spisy ako päť rokov s tým, že veritelia budú môcť svoje dlhy vymáhať naďalej, ale prostredníctvom nových podaní a nového systému, keď všetky exekúcie rieši Okresný súd v Banskej Bystrici.
Agentúra SITA v tejto súvislosti oslovila aj Slovenskú komoru exekútorov.