BRATISLAVA. Takmer 30 rokov si Béla Bugár dokázal udržať stabilnú pozíciu na slovenskej politickej scéne, no po spojenectve so Smerom pozerá dnes na jej vývoj z okraja. Posledné prieskumy verejnej mienky namerali jeho strane Most-Híd okolo štyroch percent a postupný úpadok potvrdili aj prehraté prezidentské a európske voľby.

V Moste-Híd oslabenom zotrvávaním v koalícii so Smerom a SNS napriek početným kauzám partnerov dnes zvažujú niektorí členovia odchod.
Bugár, ktorý patrí k najdlhšie pôsobiacim politikom a má povesť prešibaného pragmatika, sa po veľmi zlom výsledku strany v májových eurovoľbách stiahol. Navonok sa zdá, že zmierene vyčkáva na politický dôchodok po parlamentných voľbách 2020.
Sám priznáva, že strana na tom nie je dobre, ale boj o zotrvanie vo vysokej politike vraj nevzdáva. "Robím vo vnútri strany, navštevujem okresné organizácie, len nerobím smerom k médiám," tvrdí Bugár.
Úpadok Mosta odôvodňuje tým, že "niektorí členovia zleniveli", spoliehali sa podľa neho pri návrhoch riešení na ministrov či vedenie strany.
Politickí pozorovatelia však príčinu vidia inde. "Most-Híd definitívne stratil imidž občianskej strany, ktorá spája Maďarov a Slovákov a ktorá je nejakou garanciou demokracie a proeurópskej zahraničnej politiky," hovorí politológ Pavol Baboš.
Šance Mosta-Híd dostať sa po parlamentných voľbách 2020 opäť do parlamentu prirovnal k politickému zázraku.