BRATISLAVA 11. mája (SITA) – Ak má predseda parlamentu také zásadné výhrady k európskej ústavnej zmluve ako prezentoval Pavol Hrušovský, tak by mal odstúpiť z funkcie. Myslí si to poslanec ĽS-HZDS Miroslav Maxon. Podľa neho by mal byť odchod Hrušovského z funkcie povinnosťou, nakoľko ako ústavný činiteľ má na základe euroústavy presadzovať záujmy občanov Slovenska.
"Nemôžem podporiť dokument, ktorý je v zásadnom rozpore s ústavou SR," vyhlásil v diskusii k európskej ústave nezaradený Rudolf Žiak z Hnutia za demokraciu (HZD). Pripomenul, že už začiatkom 90-tych rokoch sa od federalistov začalo ozývať volanie po ústave. Konvent mal však pripraviť dokument, kde zhrnie zmluvy, nie ústavu. Konečný dokument je vlastne podvod. Má len rukopis predsedu Konventu Valéry Giscarda D´Estaign. Konvent neakceptoval ani väčšinový názor, keď napríklad 18 krajín nechcelo voleného predsedu Európskej rady a žiadali rovnoprávneho komisára pre každý členský štát. „Ústava zakladá európsky superštát a európsky supernárod,“ vyhlásil Žiak.
Ďalší nezaradený poslanec Branislav Opaterný zo Slobodného fóra zdôraznil, že ústava EÚ je oveľa bližšia ústave unitárneho štátu ako je Francúzsko, než federálneho, ako bolo Československo. „Vynucuje si lojalitu členských štátov, čo si nedovolila ani československá ústava,“ podotkol pri citovaní prvých článkov euroústavy. Kritizoval tiež neinformovanie občanov. Letáčik, kde nie je vysvetlené takmer nič, dostanú občania do schránok až po jej prijatí v parlamente. To, že vláda neurobila vysvetľovaciu kampaň, považuje Opaterný za obrovskú chybu, ktorá sa vypomstí. Diskusia pred ratifikáciou mala byť aj o tom, ako tento dokument prijímať, pretože podľa neho naša ústava nedáva odpoveď.
V pléne už vystúpili všetci písomne prihlásení zákonodarcovia. Do rozpravy k euroústave sa ústne prihlásilo šesť poslancov.
sy;jj;pr;bl