BRATISLAVA. Komora exekútorov trvá na tom, že rezortu spravodlivosti pripomienky k zákonu o zastavení starších exekučných konaní poslala.
Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov (SKE) Stanislava Kolesárová s tým, že exekútori doručili svoje pripomienky ešte v máji tohto roka.
Informácie označili za nepravdivé
Ministerstvo spravodlivosti SR tento týždeň v utorok informovalo, že námietky exekútorov oficiálnou cestou ešte nedostalo.
Komora exekútorov označila tieto informácie za nepravdivé. O legislatíve budú rokovať poslanci Národnej rady SR v druhom čítaní na júnovej schôdzi. Komora exekútorov stále hľadá spôsob, ako zmeniť jej znenie, napríklad pomocou poslaneckých pozmeňujúcich návrhov.
Exekútori majú so zákonom viacero zásadných problémov, napríklad naznačujú jeho možnú protiústavnosť. Problematická je aj paušálna náhrada, ktorú stanovil rezort spravodlivosti na 35 eur.
Náklady exekútora sa pritom najmä pri starších spisoch pohybujú na mnohonásobne vyššej sume.
Opatrenie z dielne Ministerstva spravodlivosti SR sa dotkne približne milióna exekučných konaní, ktoré sú staršie ako päť rokov. Veritelia budú môcť svoje pohľadávky vymáhať opakovane, ale cez nové podania a nový systém. Exekúcie od roku 2017 rieši iba Okresný súd v Banskej Bystrici.
Stret návrhu rezortu s ústavou
„Prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller odoslal naše návrhy generálnemu riaditeľovi sekcie civilného práva ministerstva spravodlivosti ešte 30. mája. Informácia rezortu spravodlivosti, že komora zatiaľ svoje pripomienky nepredložila, je preto nepravdivá," uviedla Kolesárová.
Exekútorom prekáža aj možný stret návrhu rezortu s Ústavou SR.
„Kľúčovým problémom návrhu sú pochybnosti, či niektoré jeho ustanovenia nie sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky," zdôraznila Kolesárová.
Podľa exekútorov ide o retroaktivitu či rovnosť účastníkov v konaní.
"Podotýkame, že návrh zákona bol predložený vláde bez odstránenia rozporov, pritom nové pravidlá majú platiť retroaktívne, je spochybnená rovnosť účastníkov v konaní, zásada proporcionality a práva na súdnu ochranu. Na porušenie uvedených zásad a rozpor s ústavnosťou upozornila, okrem iných inštitúcií, vznesením zásadných námietok aj generálna prokuratúra," uviedla Kolesárová na margo možnej protiústavnosti zákona.
Podľa informácií agentúry SITA sú problematické aj lehoty, v ktorých musia veritelia zareagovať, ak chcú svoje peniaze vymáhať opakovane. Na predloženie nového podania majú podľa legislatívy 30 dní.
Pripomienky exekútorov
Rezort spravodlivosti ešte 11. júna informoval, že pripomienky exekútorov neeviduje.
"Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po mediálnom vznesení pripomienok zo strany Slovenskej komory exekútorov v rámci zastavenia starých exekúcií pristúpil na konštruktívnu debatu so zástupcami SKE. Na osobnom rokovaní sa dohodli, že komora zašle ministerstvu spravodlivosti oficiálne pripomienky a návrhy riešení s tým, že finančné nároky sú otázkou na rezort financií. Rezort spravodlivosti však k dnešnému dňu pripomienky komory neeviduje," uviedla v utorok hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.
Obe strany, teda rezort spravodlivosti aj komora exekútorov si po schválení zákona vládou vymieňali mediálne odkazy.
Exekútorom sa nepozdávalo, že zákon bol predložený bez odstránenia rozporov a naznačovali jeho možnú protiústavnosť.
Rezort argumentoval naopak tým, že opatrenie má pomôcť ľudom, ktorí sa nevedia dostať z dlhovej pasce. Komora exekútorov aj preto pred druhým prerokovaním návrhu v NR SR pripustila, že rokuje s poslancami o možných zmenách.
Po schválení návrhu zákona vo vláde SR a následne v prvom čítaní v Národnej rade Slovenskej republiky totiž už rezort spravodlivosti ako jeho predkladateľ nemá možnosť vstúpiť do obsahu zákona.
Priestor na možné zmeny je v rámci poslaneckých pozmeňovacích návrhov v rámci druhého čítania.
„Slovenská komora exekútorov preto rokuje o týchto možnostiach aj s viacerými poslancami parlamentu. Našou základnou snahou je, aby exekučná legislatíva bola predovšetkým v prospech občanov, ktorí si ctia svoje záväzky, aby pozitívne prispela k vymožiteľnosti práva na Slovensku a aby nebola v rozpore ústavou," uzavrela Kolesárová.