BRATISLAVA 11. mája (SITA) – Za historické a precedentné do budúcnosti označil premiér Mikuláš Dzurinda dnešné hlasovanie parlamentu, ktorým schválil európsku ústavu. Analýzu, či si vyžiada zmenu našej ústavy alebo zákonov, predložia vláde do 30. júna ministri zahraničných vecí, spravodlivosti a vicepremiér Pál Csáky.
„Som rád a cítim istú hrdosť, že dokážeme aj v našich pomeroch, aj v pomeroch menšinovej vlády, aj v pomeroch, keď sa koalícia a opozícia nehladká, že sa dokážeme v tak širokom priestore zhodnúť na ratifikácii takého dôležitého dokumentu. To je dôkaz, že Slovensko rastie, že sa pozitívne vyvíja, že naozaj je už dnes vyspelé,“ povedal Dzurinda po zisku 116 hlasov z koalície aj opozície pre euroústavu. Poslanci podľa neho pochopili, že hlasujú o svojej vlasti a jej budúcnosti, nie za alebo proti vláde.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan vyzdvihol, že Národná rada SR súhlasila s ústavou dnes.
„Časový faktor považujem za veľmi dôležitý. Slovensko je siedmy členský štát, ktorý ratifikoval túto ústavu. Je to slovenský konštruktívny príspevok do procesu ratifikácie Zmluvy o ústave pre Európu,“ uviedol pre médiá. Každá ratifikácia podľa neho posilňuje tie štáty, na ktoré tento proces ešte len čaká.
Dnes súhlasila s euroústavou aj dolná komora rakúskeho parlamentu. Dzurinda verí, že tento súlad dvoch susedov, kedysi rozdelených železnou oponou a reprezentujúcich starých a nových členov únie, bude povzbudením aj pre Francúzsko. Francúzi robia maximum, aby v referende 29. mája prevýšili hlasy za ústavu.
„Je trochu dôvodu na optimizmus, že ten trend sa tam začína zlepšovať smerom ku kladnému hlasovaniu,“ dodal Kukan.
Návrh ústavnej zmluvy podporili poslanci z klubov SDKÚ, SMK, ANO, Smeru a HZDS, s výnimkou poslankyne Ľudmily Muškovej, ktorá sa hlasovania zdržala. Návrh podporilo aj 14 nezávislých poslancov. Proti hlasovali poslanci KDH, KSS a nezaradení Rudolf Žiak, Ľubica Navrátilová a Branislav Opaterný. Hlasovania sa ešte zdržali traja ďalší nezaradení poslanci.