BRATISLAVA. Zmluva o zmene vlastníctva bratislavského Pečnianskeho lesa je platná.
Samosudkyňa Okresného súdu Bratislava II totiž zamietla žalobu štátneho podniku Lesy SR o návrhu na určenie neplatnosti právneho úkonu.
Výmena pozemkov
Ten sa týkal zmluvy o výmene lesných pozemkov medzi Lesmi SR a občianskym združením Človek a strom z roku 2009.

Lesy v tomto prípade argumentovali, že keďže združenie na výmenu za Pečniansky les poskytlo pozemky v nižšej hodnote, bol porušený zákon o lesoch.
S výmenou pôvodne súhlasilo ministerstvo pôdohospodárstva, po zmene vedenia v roku 2010 však zmenilo názor.
Dnešné rozhodnutie súdu nie je právoplatné, procesné strany majú zákonnú lehotu na podanie odvolania.
"Súd prvej inštancie rozhodol v rozpore so záväzným právnym názorom odvolacieho súdu, preto po doručení písomného vyhotovenia rozsudku podáme odvolanie," povedal Radko Srnka z odboru komunikácie Lesov SR.
Prvostupňový súd už v roku 2015 rozhodol v prospech OZ Človek a strom, Krajský súd v Bratislave mu však prípad vrátil.
Viazané na súhlas ministerstva
Samosudkyňa pri vynesení rozsudku skonštatovala, že uzavretie zámennej zmluvy bolo v tomto prípade viazané na súhlas ministerstva pôdohospodárstva, ktorý bol udelený.
V súvislosti s argumentáciou o nevýhodnosti výmeny zase zdôraznila, že neprimeranosť právnych úkonov nemá za následok ich neplatnosť.
Pokiaľ je štát podľa sudkyne účastníkom občianskoprávneho sporu, získava postavenie právnickej osoby a nedá sa u neho konštatovať nutnosť zvýšenej ochrany práv.
Prokurátorka Okresnej prokuratúry Bratislava II, ktorá mala v tomto spore postavenie intervenienta (strany v konaní), navrhovala nové znalecké dokazovanie o hodnote pozemkov. Súd to však zamietol ako nehospodárne.
V tejto kauze súd prejednával žalobu na určenie neplatnosti právneho úkonu. Tým je prevod teritória Pečnianskeho lesa na združenie Človek a strom.
Súd pôvodne v novembri 2015 potvrdil platnosť zmluvy o výmene pozemkov pod Pečnianskym lesom za pozemky v Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec, medzi štátnym podnikom Lesy SR a občianskym združením Človek a strom.
Krajský súd v Bratislave mu však prípad v minulom roku vrátil naspäť.
Súhlas odvolali
Združenie Človek a strom o zámenu 24 hektárov lesa požiadalo v roku 2008 s cieľom vytvoriť na mieste relaxačnú zónu.
Niekdajšie vedenie ministerstva pôdohospodárstva výmenu odobrilo, avšak ďalšie vedenie rezortu pod vedením Zsolta Simona súhlas odvolalo.
Lesy SR tiež v rámci žaloby o určenie neplatnosti právneho úkonu argumentovali, že keďže je hodnota pozemkov lesa neúmerne vyššia ako hodnota pozemkov ponúknutých na výmenu, porušil sa zákon o lesoch.
Výmenu pozemkov pôvodne odmietol zapísať aj lučenecký kataster, súdy však jeho rozhodnutie zrušili.
Pečniansky les je súčasťou územia európskeho významu Bratislavské luhy. Proti zámene pozemkov v minulosti protestovali ochranári a viaceré občianske združenia.
Hlina rozhodnutie kritizuje
Rozhodnutie v kauze Pečnianskeho lesa označil predseda KDH Alojz Hlina za bezprecedentné a škandalózne.
Dúfa, že štátny podnik Lesy SR sa voči rozsudku odvolá. Poukazuje na viaceré porušenia zákona pri zámene pozemkov.
"Došlo k bezprecedentnému rozhodnutiu súdu. Ako potom chcete od ľudí, aby verili štátu, aby verili spravodlivosti," povedal Hlina. Tvrdí, že pri zámene lesov bola hodnota pozemkov nepomerná.
Tvrdí, že podľa zákona môže k zámene dôjsť len ak rozdiel medzi hodnotou pozemkov nie je vyšší ako desať percent.
"V prípade Pečnianskeho lesa je viac ako zrejmé, že zákon dodržaný nebol," zdôraznil Hlina.
Dodal, že v zmysle zákona sa môže za účastníka právneho aktu podpisovať len oprávnená osoba, čo podľa neho rovnako dodržané nebolo a súd netrval na tom, aby to bolo preukázané.
Zdôraznil tiež, že na to, aby štátne lesy mohli zameniť Pečniansky les, museli mať predchádzajúci súhlas ministerstva pôdohospodárstva.
"Štátne lesy podpísali zámennú zmluvu 23. novembra 2008. Súhlas bol podpísaný 24. novembra 2008, mimochodom, súhlas podpisovala neoprávnená osoba, čiže ide o jednoznačný rozpor so zákonom," podotkol Hlina.
Nespokojná je aj Petržalka
Rozhodnutie sa nepáči ani bratislavskej Petržalke. Z pozície účastníka konania je mestská časť pripravená využiť všetky zákonné možnosti, aby rozsudok nenadobudol právoplatnosť.
"Petržalka sa nedávno stala intervenientom (účastníkom) tohto konania a v rámci tejto pozície budeme robiť všetko, čo je v našich právnych možnostiach, aby tento rozsudok nenadobudol právoplatnosť," uviedol pre TASR Radovan Choleva, vedúci oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.
Samospráva bude podľa neho zároveň nápomocná tomu, aby sa Štátny podnik Lesy SR voči rozsudku odvolal.
"Pečniansky les považujeme za mimoriadne dôležité územie, ktoré by nikdy nemalo zmeniť účel svojho využitia," doplnil Choleva.
Mesto je za zachovanie ochrany
Hlavné mesto rozhodnutie v kauze Pečnianskeho lesa mrzí. "Považujeme za mimoriadne dôležité, aby status a funkčnosť tohto chráneného územia zostali zachované. Chránený areál Pečniansky les má pre mesto Bratislava strategický význam z viacerých hľadísk," uviedol v stanovisku hovorca mesta Peter Bubla.
Poukazuje na to, že Pečniansky les je jedinečným priestorom vzácneho lužného lesa zasahujúci priamo do centra hlavného mesta.
Tým má "obrovský" rekreačný potenciál pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. "V neposlednom rade sa v Pečnianskom lese nachádza pre mesto strategický zdroj pitnej podzemnej vody," podotkol Bubla.