BRATISLAVA. Ministerstvo obrany pod vedením SNS oznámilo ministerstvu zahraničných vecí, že nedovoľuje pristátie amerických vojenských vrtuľníkov na piešťanskom letisku. Ide pri tom medzi spojencami o bežnú záležitosť a takýto zákaz by bol vydaný prvýkrát.
Keď sa o to začali zaujímať médiá, ministerstvo obrany reagovalo, že šlo o nedorozumenie.
Nepovolenie vrtuľníkom pristáť pritom pre Denník N potvrdil aj hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.
„Rezort obrany súhlasil s preletom, avšak odmietol medzipristátie. O bližšie informácie je potrebné žiadať rezort obrany, ktorý rozhoduje o vyhovení alebo nevyhovení americkej žiadosti,“ napísal vo štvrtok pre Denník N hovorca Boris Gandel.

Ministerstvo obrany to v piatok vysvetľovalo tým, že nešlo o oficiálne stanovisko. Jeho zamestnanci vraj poslali ministerstvu zahraničných vecí internú komunikáciu.
„Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy,“ tvrdí Danka Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany.
Ministerstvo zahraničných vecí na to reagovalo slovami, že v predchádzajúcich
dňoch dostalo písomné stanovisko z Ministerstva obrany, kde jeho zamestnanci vyjadrili súhlas s preletom amerických vrtuľníkov, ale zároveň dali zamietavé stanovisko k ich medzipristátiu. Trvá na tom, že ide o oficiálne stanovisko ministerstva obrany.
Po telefonátoch ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s ministrom
obrany Petrom Gajdošom dostal rezort zahraničia už nové, súhlasné stanovisko.
Kto odobrí pristátie vrtuľníkov
Skupina amerických vojenských vrtuľníkov už v Piešťanoch strávila jednu noc koncom mája po ceste na cvičenie Saber Guardian, ktoré prebieha v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.
Zastávku si chceli zopakovať aj po ceste naspäť v polovici júna.
Ministerstvo obrany podľa Capákovej o žiadosti Veľvyslanectva USA o
Pristátie vrtuľníkov
- Skupina amerických vojenských vrtuľníkov preletela začiatkom mája cez Slovensko na vojenské cvičenie.
- Po ceste strávila jednu noc v Piešťanoch.
- Veľvyslanectvo USA sa pokúšalo vybaviť pristátie aj po ich ceste späť.
- Ministerstvo obrany zaslalo ministerstvu zahraničných vecí stanovisko, kde prelet povoľuje ale pristátie odmieta.
- V piatok ministerstvo obrany oznámilo, že to nebolo jeho oficiálne stanovisko ale len interná komunikácia.
- S pristátím vrtuľníkov nakoniec súhlasilo.
diplomatické povolenie na prelet v dňoch 18. a 19. júna rozhodlo až v piatok. V oficiálnom stanovisku pre ministerstvo zahraničných vecí podľa nej oznámilo, že rešpektuje diplomatické povolenie z roku 2018, kde boli takéto prelety schválené.
„Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,“ tvrdí Capáková.
Aj toto jej vyjadrenie ministerstvo zahraničných vecí spochybnilo.
„S tvrdením ministerstva obrany, že udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii ministerstva zahraničných vecí možno súhlasiť, avšak treba zároveň dodať, že až po predchádzajúcom rozhodnutí ministerstva obrany,“ tvrdí tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Prelety strojov sú bežné
Takéto prelety a zastávky na tankovanie sú medzi spojencami NATO bežné. Ak ministerstvo obrany zvažovalo zákaz pristátia pre vrtuľníky, šlo by o prvý takýto zákaz svojho druhu.
Už v roku 2011 vláda Mikuláša Dzurindu povolila americkým lietadlám prelety, prípadne pristátia, natankovanie a najnevyhnutnejšie technickú údržbu v rámci akcie NATO a USA po útoku na dvojičky 11. septembra.

Letisko Kuchyňa americké vzdušné sily zvykli využívať aj na na cvičné streľby a bombardovanie.
Pre málo vyťažené letiská môžu byť takéto medzipristátia lukratívne, povedali zdroje z diplomatického prostredia pre Denník N.
Jozef Viskupič z OĽaNO na Facebooku upozornil, že keď vrtuľníky na letisku v Piešťanoch pristáli začiatkom mája zaplatili za to viac ako 20-tisíc eur.
„Vrtuľníky prišli, pristáli, natankovali, piloti prespali v PN hoteloch, ráno odleteli a viac ako 20-tisíc eur zaplatili,“ napísal Viskupič.
Ruské stroje áno, peniaze od USA nie
Téma vrtuľníkov prichádza niekoľko mesiacov po tom, ako SNS v marci stopla rokovania s USA o modernizácií slovenských letísk. Američania Slovensku ponúkli 105 miliónov dolárov, teda takmer 93 miliónov eur.
Danko vyhlásil, že ak sa takáto dohoda odklepne, odíde z koalície. Považuje ju za zásah do suverenity.
Premiér Peter Pellegrini tieto vyhlásenie označil za predčasné a zbytočne tvrdé. Hovoril dokonca o teatrálnych vyhrážkach a gestách.
Strana SNS argumentovala tým, že modernizácia letísk je súčasťou širšej dohody, ktorá by znamenala prítomnosť amerických vojsk na slovenskom území.
V skutočnosti by však zrejme nešlo o „vojská“ ale odborný personál. Podobne budú na letiskách pôsobiť americkí mechanici po tom, ako tam dovezú nakúpene stíhačky F-16.
V súčasnosti je takisto na letisku Sliač stála skupina mechanikov, ktorí sa starajú o ruské stíhačky MiG-29.
Celé stanovisko ministerstva obrany
Ministerstvo obrany nezabránilo v pristáti amerických vrtuľníkov na civilnom letisku v Piešťanoch
Ministerstvo obrany SR sa ostro ohradzuje voči nepravdivým medializovaným informáciám, že svojim rozhodnutím zabránilo pristátiu amerických vrtuľníkov na území Slovenskej republiky. Udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
V súvislosti so žiadosťou Veľvyslanectva USA v Slovenskej republike o diplomatické povolenie na prelet cez územie Slovenskej republiky v dňoch 18. a 19. júna 2019, a s tým spojených úkonov, Ministerstvo obrany SR až dnes vo svojom oficiálnom stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR č. 554/2018, v ktorom boli uvedené prelety schválené.
Ministerstvo obrany SR zároveň požiadalo rezort diplomacie o rešpektovanie stanovísk ministerstva obrany výhradne len na oficiálnej báze tak, aby sa zamedzilo prípadným nedorozumeniam, ktoré v tomto prípade spôsobilo preposlanie internej komunikácie medzi zamestnancami na rezort diplomacie. Toto pochybenie zamestnancov rezortu obrany a ich konanie nad rámec svojich služobných povinností bude disciplinárne riešené v zmysle platnej legislatívy.
Danka Capáková, hovorkyňa MO SR

Beata
Balogová
