SME

Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, sú v nej viacerí primátori aj starostovia

Tlačovku zvolal do Banskej Bystrice.

Kiskovej strane Za ľudí chcú finančne prispieť aj jeho dlhoroční priatelia a majitelia Nay Elektrodomu. Kiskovej strane Za ľudí chcú finančne prispieť aj jeho dlhoroční priatelia a majitelia Nay Elektrodomu. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. V obklopení vyše desiatky známejších aj neznámych tvárí predstavil bývalý prezident Andrej Kiska svoju novú politickú stranu Za ľudí, ktorú ohlásil ešte ku koncu svojho funkčného obdobia. Tlačovku v Banskej Bystrici si sám aj odmoderoval a odpovedal na všetky novinárske otázky, čo počas jeho funkčného obdobia nebolo zvykom.

"Sme nahnevaní, sme sklamaní, vieme, čo treba spraviť a chceme to spraviť," povedal Kiska s dôrazom v hlase. Každý občan krajiny podľa neho musí mať rovnakú šancu bez ohľadu na to, z akého regiónu pochádza alebo aké má vierovyznanie. Tým aj odôvodnil názov strany, ktorý unikol do médií ešte koncom minulého týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

Banskú Bystricu podľa vlastných slov zvolil symbolicky preto, že je v strede Slovenska.

Spomenul aj program strany, ale obmedzil sa na vymenovanie problémových oblastí ako školstvo, zdravotníctvo, spravodlivosť, regionálne rozdiely a životné prostredie, ktoré pre stranu budú prioritou. Viac podrobností aj programové tézy prídu podľa neho po septembrovom ustanovujúcom sneme strany.

"Andrej Kiska zvládol moderovať svoju tlačovku sám, čo je veľmi dobré, pretože ho mohli doteraz vnímať ako politika, ktorý s tým má probém," hodnotí Václav Hřích z prieskumnej gentúry AKO.

Témy, ktoré spomenul v rámci programu, však boli podľa neho rovnaké, aké komunikuje celá opozícia. "Nebolo tam pre voličov nič také, čo by bolo extra nové, čo by utkvelo," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Na voličov môže zafungovať, že nevystúpil sám

"Dnes tu stojím s mladými talentovanými ľuďmi, ale aj s ľuďmi, ktorí chcú pokračovať v práci pre Slovensko," povedal Kiska. Viackrát počas tlačovky zdôraznil, že Za Ľudí nie je stranou jedného človeka.

Pri Kiskovi stál napríklad bývalý hovorca iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, nitriansky primátor Marek Hattas či bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Mária Kolíková.

Vstup do Kiskovej strany potvrdili už počas posledných týždňov.

Na pondelkovej tlačovke však predstavil aj ďalších spolupracovníkov, medzi ktorými je napríklad ekonóm Tomáš Meravý, primátorka Zvolena Lenka Balkovičová, primátorka Lučenca Alexandra Pivková či primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči práve prítomnosť ďalších tvárí môžu podľa Hřícha oceniť. "Konečne tam okrem neho boli ďalšie tváre, bolo to zaľudnené, pôsobilo to ako reálna strana," hovorí.

Viacero tvárí z komunálnej politiky je podľa politológa Pavla Baboša dobrý krok. "Je to dobrá stratégia, lebo zároveň pretláča komunikačnú ideu, že v strane má odborníkov, ale aj to, že sú tam ľudia, ktorí nie sú zašpinení veľkou straníckou politikou," hovorí.

V priebehu leta podľa Kisku predstavia ďalších spolupracovníkov. Už niekoľko týždňov sa špekuluje, že súčasťou jeho strany by mala byť aj Veronika Remišová z hnutia OĽaNO, na tlačovke sa však neobjavila. Kiska povedal, že bude veľmi rád, ak sa pridá.

Kiska chce rovnaké šance pre všetkých

Prečítajte si tiež: Kiska otvoril hru o žetóny Čítajte 

Komplexný program predstaví Kiska podľa vlastných slov až na ustanovujúcom sneme strany. V tíme však podľa neho už teraz pracuje 72 špičkových odborníkov, ktorí zatiaľ pripravili 125 programových téz.

SkryťVypnúť reklamu

"Som veľmi rád, že s programom nám pomáha Iveta Radičová, " spomenul Kiska expremiérku. Tá na tlačovke nebola.

Prečítajte si tiež: Málo alebo veľa? Ako hodnotia odborníci štart Kiskovej strany Čítajte 

"Nie je možné, aby si ľudia o štvrtej ráno chodili pre časenku k odbornému lekárovi, ku ktorému sa možno dostanú okolo obeda," povedal. Chce napríklad určiť maximálne čakacie doby u odborných lekárov a zabezpečiť dostatok kvalifikovaných sestier.

V oblasti školstva plánuje zásadne zmeniť učebné osnovy a mať kvalitných a dostatočne motivovaných učiteľov. Spomínal opatrenia ako zamedzenie výrubu stromov, podporu výstavby čističiek či dobre platenú prácu v regiónoch. Dôraz chcú klásť aj na zdravotne postihnutých.

Baboš pripomína, že Kiska vymenoval všetky oblasti, ktoré v prieskumoch ľudia označujú za najproblémovejšie a spomínal ich aj v prezidentskej kampani. Na výbere prioritných oblastí sa podľa neho odrazila aj spolupráca s ďalšími členmi. Žitňanská sa napríklad dlhodobo venuje téme zlepšenia života zdravotne postihnutých.

SkryťVypnúť reklamu

Bez spájania podľa neho nevyhrajú

Už mesiace pred ohlásením strany Za ľudí kritizovali niektorí opoziční lídri Kiskovu ambíciu vstúpiť do straníckej politiky. Líder SaS Richard Sulík ho napríklad označil za ďalšieho rozbíjača pravice.

Posledný prieskum agentúry Focus z konca minulého týždňa ukázal, že Kiskova strana ubrala SaS, OĽaNO, no najmä predvolebnej koalícii Progresívne Slovensko a Spolu, s ktorou spočiatku rokovali o zlučení, na nakoniec sa nedohodli.

"Našou ambíciou je priniesť alternatívu tým, ktorí ju dnes nevidia," zdôraznil Kiska založenie vlastnej strany. Lídrov opozičných strán pri tom vyzval, aby si navzájom neodkazovali cez médiá s tým, že majú na seba telefónne čísla, kde môžu riešiť veci ohľadne prípadnej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

Priznal, že na dosiahnutie úspechu sa musia opozičné strany SaS, OĽaNO, KDH PS a Spolu aj jeho strana nejakým spôsobom spojiť a vytvoriť spoločný program. "Budem osobne veľmi aktívny v tom, aby rozhovory prebiehali," povedal Kiska, no nespresnil či pôjde o predvolebnú koalíciu.

Z PS a Spolu mu k strane zagratulovali a odkázali, že po tlačovej konferencii zistili, že majú spoločných oveľa viac cieľov, ako si pôvodne mysleli.

Kiska bude financovať stranu cez občianske združenie Je nás viac, kde už vložil 180-tisíc eur z vlastných peňazí. Po sneme založia transparentný účet. Na finančnej podpore sa Kiska už dohodol s Petrom Zálešákom a Jánom Tomášom z Nay Elektrodomu.

Agentúra Focus koncom minulého týždňa zverejnila prieskum, kde zahrnula už aj Kiskovu stranu, no vtedy ešte bez názvu. Agentúra jej namerala 6,2 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa merania agentúry AKO z prelomu mája a júna by Kiskovu stranu volilo 10,8 percenta opýtaných.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 11 884
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 754
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 586
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 912
  5. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 4 713
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 710
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 590
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu