SME

Školský výbor odobril novelu zákona o stimuloch

Zákon o stimuloch by mal prejsť zmenou.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák.Predseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Zákon o stimuloch by mal prejsť zmenou. Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v utorok počas svojho zasadnutia odobril novelu zákona z dielne SNS, ktorá definuje, ktoré subjekty majú byť zapísané v registri partnerov verejného sektora (RPVS), pokiaľ chcú získať stimuly.

"Zavádza sa nová podmienka pre poskytnutie stimulov, ktorá spočíva v zápise do RPVS," uvádza sa v návrhu. Podstatný je podľa SNS moment, ku ktorému sa skúma zápis do registra.

Gröhling považuje novelu za zbytočnú

Člen školského parlamentného výboru Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že nerozumie návrhu. Podľa neho je to už vyriešené v dvoch zákonoch. Novelu zákona označil za "zbytočnú".

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lubyovej audit nezistil pochybenia pri stimuloch Čítajte 

"Je potrebné, aby sa zápis do registra skúmal už v rámci správneho konania. V nadväznosti na uvedené bude mať žiadateľ o stimuly povinnosť byť zapísaný v registri v zákonom ustanovenej lehote od podania žiadosti (30 kalendárnych dní)," píše sa v návrhu. Sankcia za nesplnenie podmienky má byť, že ministerstvo v správnom konaní žiadosť zamietne.

Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport sa mal v utorok zaoberať aj zákonom o príspevku za zásluhy v športovej oblasti z dielne Mosta-Híd.

Ako uviedol predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD), k rokovaniu o tomto bode sa vrátia v stredu (19. 6.) počas gestorského výboru. Aktuálne ešte čakajú na uznesenie z finančného výboru.

K zákonu, ktorý upravuje povinné predprimárne vzdelávanie, by sa mal výbor podľa Petráka zísť budúci týždeň. Ako doplnil, predkladatelia čakajú aj na stanovisko Združenia miest a obcí Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Výročie založenia Univerzity Komenského

Pri príležitosti 100. výročia založenia Univerzity Komenského (UK) v Bratislave prijal výbor uznesenie. Poslanci ho odobrili jednomyseľne.

"Prevláda vo mne pocit vďačnosti, hrdosti a je to zaväzujúce do budúcna. Ja si to nesmierne vážim, aj to jednomyseľné rozhodnutie výboru," povedal pre TASR rektor UK v Bratislave Marek Števček.

Ako doplnil, podľa neho si univerzita zaslúži miesto na výslní. Podotkol, že z 35 slovenských vysokých škôl je podiel vedeckej produkcie UK zhruba jedna tretina.

Predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák (Smer-SD) uviedol, že UK patrí medzi najväčšie, najlepšie a najstaršie univerzity, ktoré vyučujú v slovenskom jazyku.

"Je na prospech celej spoločnosti, že UK pôsobí," povedal Petrák. Poukázal aj na to, že univerzita ročne vychováva desiatky tisíc študentov, ktorí nachádzajú uplatnenie v praxi aj na najvyšších postoch pri riadení štátu a spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Slávnostné zasadnutie

Slávnostné zasadnutie akademickej obce bude 27. júna, kedy vyvrcholí program osláv storočnice. Rektor udelí aj najvyššie ocenenie, Veľkú zlatú medailu UK, predsedovi českého ústavného súdu Pavlovi Rychetskému.

Na akademické zhromaždenie sú pozvaní domáci i zahraniční hostia, rektori i šéfovia inštitúcií, s ktorými univerzita spolupracuje. Okrem udelenia Veľkej zlatej medaily UK tu udelia aj pamätné medaily.

Počas celého akademického roka 2018/2019 sa na univerzite konajú viaceré podujatia, ktoré približujú 100. výročie jej založenia. Ide o viacero vedeckých konferencií, kultúrnych a spoločenských akcií.

Pri príležitosti storočnice bude vydaná aj pamätná strieborná minca a poštová známka. Univerzitný galavečer vyvrcholí v Slovenskej filharmónii, kde zaznie aj skladba skomponovaná špeciálne pre sté výročie univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

UK v Bratislave bola založená 27. júna 1919.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu