V obci Horná Potôň bol zaznamenaný pohyb tmavej dodávky bez evidenčných čísiel. Osoby sa deťom prihovárali a snažili sa ich pod zámienkou odvozu domov dostať dnu.
Ďalší prípad nám avizovali v služobnom obvode Veľký Meder. Policajti úzko spolupracujú s vedením školy, kde sa prijali preventívne opatrenia.
Zároveň sme informácie poskytli aj školám v ostatných obvodoch okresu.
Táto správa sa zjavila vo februári minulého roku na facebookovej stránke slovenskej polície, vzápätí ju prebrali viaceré médiá.
Školáka vraj ktosi sledoval cestou zo školy a podľa našej polícia „všetky získané informácie preverujú policajní kriminalisti po operatívnej línii“.
Podobne sa kedysi vo vojnovej Bratislave preháňal fosforový muž a strašil dámy. A na kúpalisku dal ktosi žiletky na tobogan.
Folklór nie sú len ženičky v krojoch, ľudová muzika a piesne v nárečí. Nezamrzol v 19. storočí. Takzvané urbánne legendy sú dnes predmetom skúmania etnológov a naša realita je ich plná.
Čierna a biela dodávka

Tajomná dodávka spôsobila hystériu už v roku 2016 v Košiciach, v novembri minulého roku sa zjavila v okolí Kremnice a vo februári tohto roku zasa naháňala deti v Nitre, na Párovciach a sídlisku Klokočina - to sa už zmenila z čiernej na bielu.
Kým v dunajskostredskom prípade sa polícia podieľala na šírení fámy, neskôr už bola opatrnejšia, potvrdila, že neevidujú žiadne nezvestné deti, a upozornila ľudí, že sa môžu dopustiť trestného činu šírenia poplašnej správy – teda polícia varovala presne pred tým, čo najprv sama robila.
O čo vlastne ide?
Keď český etnológ Petr Janeček z Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej vydal pred desiatimi rokmi knihu urbánnych mýtov nazvanú Čierna sanitka, netušil, že sa stane bestsellerom.
Po prvom diele prišiel druhý aj tretí. To už prispievali fámami aj samotní čitatelia.
Úspech knihy ukázal, že urbánne či mestské legendy sú stále živou súčasťou nášho života.
„Ja uprednostňujem pojem súčasné povesti a takto nazývame fenomén aj na medzinárodnej úrovni,“ upresňuje pre SME Petr Janeček.
„Pojem mestské legendy totiž naznačuje, akoby fungovali výhradne v mestskom prostredí, ale ony fungujú všade a fenomén dnes skúmajú etnológovia z celého sveta.“
Fáma o čiernej či bielej dodávke je totiž len jednou zo stoviek podobných súčasných povestí.
Čokoládový termix
Inou je napríklad fáma o Vietnamcovi, ktorý v reštaurácii striekal do majonézy spermie.