SME

Pellegrini tvrdí, že reči o predčasných voľbách nemajú veľkú váhu

Premiér poprel, že sa uchádza o pozície v Únii.

Premiér Peter Pellegrini.Premiér Peter Pellegrini. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Premiér Peter Pellegrini (Smer) po skončení dvojdňového samitu EÚ v Bruseli rozhodne poprel, že by sa uchádzal o niektorú z vysokých pozícií v štruktúrach Európskej únie.

Premiér na otázku, ako je to s informáciami, že by mal záujem o post predsedu Európskej rady, ktorý teraz zastáva Donald Tusk, odpovedal, že zachytil vo štvrtok článok v slovenskom denníku, že sa chystá na odchod zo Slovenska.

"Chcem potvrdiť, že sa neuchádzam o žiadnu takúto pozíciu. Je milé, ak niekde na chodbách tejto budovy sa o tom hovorí, a môžem to vnímať ako kompliment, ale nie je pravda, že by som vykonával nejaké aktívne kroky, loboval alebo prejavil oficiálne ochotu či snahu byť na takejto pozícii," tvrdí premiér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zopakoval, že na rozdiel od iných (politikov) si vie predstaviť život aj po politike. Dodal však, že politika ho zatiaľ "baví" a je pripravený slúžiť ľuďom, pokiaľ budú mať oňho záujem.

Reči bez veľkej váhy

Pellegrini sa vyjadril aj k téme predčasných volieb. Premiér tvrdí, že rečiam o predčasných voľbách veľkú váhu.

Prečítajte si tiež: Danko je emotívny človek, tvrdí Sárközy z Mosta o predčasných voľbách Čítajte 

Povedal, že tieto správy videl, ale pokiaľ vie, padlo to len v diskusii a nemyslí si, že by bol konflikt v koalícii taký veľký, že by sa museli konať predčasné voľby.

Pellegrini pripomenul, že na to, aby sa mohli konať predčasné voľby, treba súhlas minimálne 90 poslancov.

Na novinársku otázku o predčasných voľbách reagoval vo štvrtok predseda SNS a šéf Národnej rady Andrej Danko.

"V živote nič nie je isté a vždy je všetko otvorené. Už je však časovo s tým problém, zákonná lehota je 110 dní. Ja sa pokúsim urobiť všetko pre to, aby sa všetky nedorozumenia vyriešili," uviedol Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf SNS dodal, že sa bude snažiť, aby bol na Koaličnej rade prítomný aj predseda vlády.

Vyriešili by sa tak podľa neho nedorozumenia medzi vládou, koalíciou a parlamentom.

Termín volieb vyhlasuje predseda parlamentu 110 dní pred ich konaním. Podľa Danka by sa termín predčasných volieb už nestihol.

Spory v koalícii

Konflikt v koalícii nastal pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Proti tomu, aby ich parlament volil, bol pôvodne predseda Smeru Robert Fico.

Podpredseda strany Pellegrini, Danko aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár, ako aj opozícia, prejavovali snahu zvoliť chýbajúcich šesť mien.

Napokon sa vo štvrtok večer podarilo zvoliť jedného kandidáta - Radoslava Procházku. Prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že sudcov nebude menovať, pokiaľ nebude mať k dispozícii všetky mená.

SkryťVypnúť reklamu

Pellegrini verí, že v druhom kole sa podarí zvoliť chýbajúci počet. V druhom kole, ktoré bude budúci týždeň v utorok, by tak poslanci mali zvoliť päť mien.

Európska únia

Súvisiace témy: Prezident Peter Pellegrini
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 983
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 811
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 624
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 286
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 943
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 432
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 124
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu