BRATISLAVA. Súd s Ivanom Lexom a ďalšími obžalovanými zo zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. sa na Slovensku zatiaľ ani nezačne. Ešte pred jeho otvorením prípad posúdi súd v Luxemburgu.
Slovenský súd vyhovel návrhu Lexových právnikov.
"Trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava III rozhodol dňa 21. júna 2019 tak (...), že trestné konanie prerušuje a predloží Súdnemu dvoru Európskej únie na rozhodnutie prejudiciálne otázky," povedal hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

O tom, že spor by sa mohol dostať do Luxemburgu, sa špekulovalo už vopred.
Súdny dvor Európskej únie by mohol dať k veci takzvané výkladové stanoviská, teda akési inštrukcie, či je možné nejako postupovať a ako. Povedať by mohol napríklad aj to, že keďže ide o skutky, ktoré boli v minulosti na Slovensku amnestované, nemožno za ne už nikoho stíhať.
Sudcovia bratislavského okresného súdu Luxemburg pritom požiadali o rozhodnutie o predbežnej otázke v tzv. naliehavom konaní, keďže ide o vec, ktorá súvisí so zatýkacím rozkazom.
Či ide o zatykač priamo na bývalého šéfa SIS Lexu, súd nepovedal.
Denník SME požiadal o stanovisko aj Lexovho právnika Mareka Paru, ten sa však zatiaľ nevyjadril.
Trinásť obžalovaných
Spis, ktorý má približne 20-tisíc strán, najskôr asi pol roka študoval predseda senátu okresného súdu Karol Posluch a dosiaľ sa čakalo na zvyšných dvoch členov senátu.
Ide o sudcov z ľudu, teda prísediacich, ktorí nie sú profesionálnymi sudcami. Musel ich preveriť Národný bezpečnostný úrad a potom dostali čas na štúdium spisu.
V prípade je trinásť obžalovaných.
O možnosti obrátiť sa na Luxemburg hovoril predseda okresného súdu David Lindtner ešte pred dvoma rokmi.

"Z morálneho hľadiska je v poriadku, aby každý, kto spáchal nejaký trestný čin, bol potrestaný. Otázka je, ako bola nastavená legislatíva v čase, keď boli vydané amnestie. A vtedy boli nezrušiteľné," povedal Lindtner pre SME.
"Teraz sa však novelizovala ústava. Aj verejnosť, ktorá vníma celú situáciu euforicky, treba pripraviť na to, že týmto nie je všetko vyriešené. Musíme rešpektovať aj normy a smernice Európskej únie,“ hovoril.
Aj zmarené referendum
Pred súd sa mal po zrušení amnestií postaviť aj Mečiarov minister vnútra Gustáv Krajči, ktorý je zodpovedný za zmarené referendum z roku 1997.
Krajči dal pokyn, aby sa na chystané referendum vytlačili hlasovacie lístky bez otázky o priamej voľbe prezidenta, čím podľa obžaloby okrem iného spôsobil škodu viac ako 79 miliónov korún.
Keď mal vlani prípad súd opäť otvoriť, Krajčiho advokát dal podnet, aby najskôr zrušenie amnestií preveril Európsky súdny dvor. Okresný súd Bratislava I žiadosti vyhovel a čaká na súd v Luxemburgu.
"Čakáme, či podnet prijmú na ďalšie konanie. Potom by sa s prípadom oboznamoval každý členský štát a následne by rozhodovali,“ povedal Krajčiho právny zástupca Milan Križalkovič.
Ak by v Luxemburgu prípad odmietli, súd s Krajčim by mohol pokračovať.

Beata
Balogová
