BRATISLAVA. Hoci celý deň vládna trojkoalícia hovorila, že prezidentke Zuzane Čaputovej pošle piatich kandidátov na post sudcov Ústavného súdu, nakoniec jej navrhne len jedného.
Taký je výsledok utorňajšej voľby kandidátov na post ústavných sudcov. Poslanci totiž prezidentke navrhli len štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Editu Pfundtner.
Blízko k zvoleniu bol Libor Duľa a Peter Melicher. Obaja dostali 72 hlasov. Úspešný kandidát musel pri utorňajšej voľbe získať minimálne 74 hlasov.
Pred začiatkom tajnej voľby podľa informácií denníka SME mala vládna koalícia dohodu na celkom troch kandidátoch.
Medzi nimi bol aj Melichar a Duľa. Ani jeden z nich neprešiel. O tom, že voľba bola opäť neúspešná, mohlo rozhodnúť šesť neplatných lístkov.
Výsledok prekvapil
Výsledok voľby je podľa poslanca Ľubomíra Petráka zo Smeru prekvapením. Koalícia mala podľa neho dohodu na menách.

Dušan Jarjabek povedal, že volil piatich kandidátov.
"Kontrolujeme sa navzájom. Vidíte, aká je situácia. Používame všetky spôsoby, aby sme neurobili chybu, ale šesť lístkov bolo zase neplatných,“ uviedol.
Podľa neho však prezidentka môže a má z čoho vyberať ústavných sudcov. Je zároveň presvedčený, že v niektorých veciach koalícia funguje a v niektorých nie.
"Opäť sme bližšie k cieľu. Už to začína byť veselé," povedal po voľbe Jarjabek. Ústavný súd však podľa neho nie je nefunkčný.
"Keď prezidentka chce, môže z tejto tzv. krízy urobiť 'nekrízu'. ... Keď pani prezidentka chce, môže z týchto ľudí, ktorí sú navolení, vybrať polovicu," dodal.
Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) sa k výsledku voľby nechcel vyjadriť.
Dohodu na piatich menách potvrdil aj predsedu poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibora Bastrnáka.
Výsledok ho neteší, keďže voľba bola tajná, nechce špekulovať, kde sa mohla stať chyba. "Dvaja boli blízko k zvoleniu, mohli sme zvoliť ešte aspoň ich dvoch," tvrdí.
O verejnej voľbe hovorí aj Bugár
Most-Híd bude po neúspešnej voľbe podľa šéfa strany Bélu Bugára navrhovať verejnú voľbu.
Okrem neho pripustil verejnú voľbu kandidátov aj Bastrnák. "Nikoho to neteší, Most-Híd by chcel mať stopercentne túto celú vec za sebou, dúfali sme, že zvolíme piatich," reagoval.
Verejnú voľbu podporí podľa Borisa Kollára aj hnutie Sme rodina.
O tom, že by ďalšia voľba mala byť už verejná, hovoril aj šéf SNS Andrej Danko. Poslanci za Smer trvajú na tajnej voľbe.
Prezidentka tvrdí, že bude postupovať tak, ako avizovala už skôr. "Menovať budem len z kompletného počtu kandidátov," povedala.

Doplní Procházku
Pfundtner, ktorá získala vo voľbe 74 hlasov doplní Radoslava Procházku, ktorého poslanci Čaputovej navrhli ešte vo štvrtok minulý týždeň.
Čaputová tak bude mať na stole jedenásť kandidátov. Poslanci jej majú vybrať ešte dvoch.
Kto sú kandidáti
- Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu,
- Michal Truban, šéf Špecializovaného trestného súdu,
- Rastislav Kaššák, pedagóg a advokát (v minulosti bol poslaneckým asistentom Alojza Hlinu),
- Pavol Malich, advokát a správca konkurznej podstaty,
- Miloš Maďar, pedagóg a advokát,
- Pavol Boroň, advokát,
- Marek Tomašovič, prokurátor Generálnej prokuratúry,
- Martin Vernarský, poradca Ústavného súdu,
- Patrik Palša, advokát,
- Radoslav Procházka, advokát. bývalý šéf Siete.
Krok poslancov parlamentu znamená, že si opäť svoje povinnosti nesplnili.
Keď totiž v polovici februára skončili deviati sudcovia Ústavného súdu, parlament mal navoliť celkovo 18 kandidátov.
Prezidentka Čaputová ich má jedenásť, keďže jej predchodca Andrej Kiska v apríli vymenoval troch sudcov, z toho Ivan Fiačan sa stal predsedom súdu.
Bolo to mimoriadne konanie, ktoré Kiska obhajoval potrebou toho, aby sa Čaputová vôbec mohla ujať úradu.
Nový prezident musí zložiť sľub do rúk predsedu Ústavného súdu.
Kiskovou motiváciou bola zároveň snaha, aby bol parlament pod tlakom a poslanci zvolili chýbajúcich kandidátov.
Mali zvoliť piatich
V utorok predpoludním šéf parlamentu, ktorý je zároveň šéfom SNS, Andrej Danko ako aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár hovorili, že poslanci Čaputovej navrhnú piatich kandidátov.
"Ak by neboli zvolení, v septembri budeme voliť verejne. Za Slovenskú národnú stranu je to naposledy, čo by sme volili tajne," povedal Danko tesne na tlačovej besede, ktorú zvolal kvôli voľbe ústavných sudcov.
Podobne sa v utorok počas dňa vyjadrovali aj poslanci najväčšej strany Smer.
Zhodne tvrdili, že v koalícii existuje dohoda a dnes zvolia zvyšných piatich kandidátov na ústavných sudcov.
„Ja som optimista, nakoniec, posúvame sa pri každom kole,“ povedal podpredseda Smeru Juraj Blanár.
Napríklad ešte pred začiatkom tajnej voľby Bugár viackrát poslancov upozornil, aby nekrúžkovali poradie kandidáta, ale vyznačili svoju voľbu krížikom. Inak je hlasovací lístok neplatný.
Kto je Edita Pfundtner
Edita Pfundtner sa narodila 30. januára 1973 v Bratislave. V rokoch 1987-1991 študovala na Gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským v Bratislave. V rokoch 1991-1997 pokračovala v štúdiách na PF UK v Bratislave.
Od 1. januára 1998 do 31. októbra 1999 absolvovala prax advokátskej koncipientky. Potom v roku 1999 začala pracovať v poisťovacej spoločnosti Allianz poisťovňa (neskôr Allianz - Slovenská poisťovňa) ako právnička.
V období 24. apríla 2004 - 23. septembra 2018 bola advokátkou zapísanou v zozname Slovenskej advokátskej komory. Od roku 2010 ako poslankyňa Národnej rady pracovala v rôznych výboroch - Ústanovnoprávnom výbore , Výbore pre európske záležitosti , Výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Od 23. augusta 2018 je štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.
"Aj keď nemám bohatú publikačnú činnosť, verím, že do cieľa dobehnem a za svoj výkon sa nebudem musieť hanbiť. Funkciu chcem vykonávať s obrovskou dávkou ľudskosti, odvahy, s rešpektom a schopnosťou počúvať, netolerujúc vnútorné ani vonkajšie tlaky," povedala Edita Pfundtner 22. marca na prvom vypočutí pred poslancami Ústavnoprávneho výboru.

Beata
Balogová
