BRATISLAVA. Celoplošná zimná údržba spôsobila samosprávam poslednú zimu finančné aj technické problémy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Ako informoval jeho hovorca Michal Kaliňák, obce a mestá boli proti tzv. chodníkovej novele, podľa ktorej sa o obecné chodníky už nemusia starať ľudia z priľahlých domov, ale táto povinnosť zo zákona prešla na vlastníkov alebo správcov chodníkov, teda samosprávy.
Údržbu zvládlo necelých 20 percent samospráv
Na povinnosti z toho vyplývajúce neboli obce materiálne, personálne, ani finančne pripravené.
Prieskum ukázal, že 69 percent miest a obcí si túto novú povinnosť zabezpečilo samostatne, ďalších 20 percent prostredníctvom zmluvného partnera.
Bez problémov zvládlo celoplošnú zimnú údržbu necelých 20 percent samospráv, vyše 40 percent malo problémy ju zabezpečiť.
Nedostatok techniky
Odhŕňanie snehu zo všetkých chodníkov predstavovalo veľký problém pre 50 percent samospráv.

Veľký problém súvisiaci s nedostatkom techniky malo skoro 52 percent miest a obcí, nedostatok zamestnancov spôsobil problém pre 65 percent samospráv.
Nárast výdavkov v súvislosti s nákupom posypového materiálu vnímalo ako veľký problém 43,5 percenta miest a obcí.
Prieskum sa uskutočnil v čase od 8. apríla do 10. mája na vzorke 423 respondentov.
Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu.