BRATISLAVA. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začala s ďalšími kompenzačnými opatreniami na záchranu vzácnych biotopov v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Dunajské luhy, ktoré zasiahla výstavba diaľničného obchvatu Bratislavy D4.
Pomoc druhom, ktoré ovplyvnila výstavba
Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko, podľa ktorej kompenzačné opatrenia boli navrhnuté tak, aby mohli pomôcť druhom, ktorých sa výstavba negatívne dotkne, a teda ich biotopy je potrebné nahradiť.
Zalesňovacie práce sa v týchto dňoch začali pri Čunove na tých plochách, ktoré NDS od súkromných vlastníkov vykúpila. Plochy na zalesnenie boli vytýčené a už sa na nich nehospodári.
Vtáky mizli kvôli chýbajúcemu lesu
SOS/BirdLife Slovensko zdôrazňuje, že zalesnenie v tomto území je dôležité, lebo sa tu nachádzali hniezdiská haje tmavej a orliaka morského. Plochy lesa však neboli dostatočne súvislé a preto vtáky z územia zmizli.
Výstavba diaľnice už podľa ochranárov zlikvidovala časť hniezdnych biotopov haje tmavej, orliaka morského a bociana čierneho.
"Trasa diaľnice síce CHVÚ preťala najkratšou možnou trasou mimo rezervácií, napriek tomu sa zásahu nedalo vyhnúť. Rozšírenie lesa v tejto oblasti tak bude vhodnou náhradou, rozšíri do budúcna vhodné hniezdne biotopy," konštatovala organizácia.
Pásy nového lesa
Kompenzačné opatrenia sú navrhnuté tak, že k už existujúcemu lesu pridajú pás nového lesa a zväčšia tak rozsah vhodných biotopov pre dotknuté druhy. Zalesnené plochy sú na viacerých miestach preťaté pásmi ornej pôdy.

"Ide o to, že pôvodne mala byť plocha ornej pôdy zalesnená pri Čunove vo väčšom rozsahu. Mnohí súkromní vlastníci s predajom nesúhlasili za daných podmienok," vysvetlila SOS/BirdLife Slovensko.
Tým, že sa niektoré plochy nepodarilo vykúpiť, pri Čunove nevznikli len pásy oráčiny medzi lesmi, ale vzniknú aj osamelé lesné pásy. Ale aj tieto budú mať podľa ochranárov svoj význam.
"Po dosiahnutí dostatočnej výšky budú optickou bariérou a znížia rušenie orliakov či hají prechádzajúcimi ľuďmi a zlepšia podmienky na ich vyhniezdenie," uzavrela organizácia.
Ako prvé opatrenie sa vlani sprietočnilo Biskupické rameno. Je to asi 30-hektárová vodná plocha odstaveného ramena pod bratislavským Slovnaftom.
Je približne štyri kilometre dlhé a 20 metrov široké, v strede s plytčinou. Okolo sa rozprestierajú Biskupické lesy.
Pôvodne bolo súčasťou Dunaja a obklopovalo Ostrov Kopáč, bolo odrezané a napúšťanie vody do ramena prívodným kanálom z Malého Dunaja bolo len dočasné riešenie.
Sprietočnenie ramena v rámci kompenzačných opatrení pri výstavbe diaľnice D4 úsek Jarovce – Ivanka sever Biskupickému ramenu a ostrovu Kopáč prinieslo viac vody, ktorá sa privádza novovybudovaným nápustným objektom priamo z Dunaja.