Porazil neporaziteľného majstra sveta v šachu, zlomil svetový rekord v hre s viacerými súpermi naslepo a jeho šachové učebnice a štúdie poznajú na celom svete.
Richard Réti sa narodil v Pezinku pred 130 rokmi a dodnes je jediným šachistom zo Slovenska, ktorý porazil úradujúceho majstra sveta v šachu.
A pritom stačilo málo a profesionálnemu šachu by sa možno ani nezačal venovať. Keby si nezabudol diplomovú prácu vo viedenskej kaviarni Café Central, kam chodil hrávať šach, všetko by bolo inak.
Nechcelo sa mu stratené dielo robiť odznova, a tak sa nestal matematikom. Logicky skončil v druhej oblasti, v ktorej vynikal a ktorou sa mohol živiť. V profesionálnom šachu.
Je z Uhorska a nevie po maďarsky
Mama Richarda Rétiho pochádzala zo známej rodiny pezinských židovských obchodníkov. Jeho otec bol lekár, ktorý sa špecializoval na pohlavné choroby a viedol miestne kúpele. Neskôr sa rodina presťahovala do Viedne.
Réti mal od detstva mimoriadne nadanie na matematiku, voľba vysokej školy preto nebola ťažká. Popritom bol aj skvelým šachistom, vďaka čomu sa stal členom slávneho viedenského šachového klubu.
„Réti študuje matematiku a pritom nie je suchým matematikom, reprezentuje Viedeň, hoci nie je Viedenčanom, narodil sa v Uhorsku, a nevie po maďarsky, hovorí neobyčajne rýchlo a pritom sa nerozhoduje unáhlene, raz bude najlepším šachistom, hoci sa nestane majstrom sveta,“ takto predvídavo ho na začiatku kariéry opísal jeho priateľ šachista Savielly Tartakower.
Na výstave o Rétim, ktorá je aktuálne v Múzeu židovskej kultúry SNM v Bratislave, to v jednom zo sprievodných textov uvádza spoluautor výstavy, novinár a šachista Marián Holubčík.
Réti nemal talent len na kráľovskú hru. Bol aj publicistom s pútavým štýlom a svetovo uznávaným tvorcom šachových štúdií.

Okrem toho si ho pozývali prednášať po celom svete. Aj suchým témam vdýchol život a napätie. Vytvoril šachové príručky, ktoré dodnes vychádzajú v rôznych svetových jazykoch.
„Každý šachista pozná Rétiho otvorenie. Je to jeden z možno siedmich ľudí na svete, po ktorých je pomenované samostatné otvorenie hry,“ dokresľuje Rétiho výnimočnosť Michal Vaněk, zástupca riaditeľa Múzea židovskej kultúry a spoluautor výstavy.