BRATISLAVA. Koaličný návrh na zmenu volebných pravidiel poslanci NR SR prerokujú v skrátenom legislatívnom konaní.
Zahlasovala za to väčšina zákonodarcov napriek kritike opozičných SaS a OĽaNO.
Návrh poslancov koaličných strán SNS, Most-Híd a Smer na novelu zákona o volebnej kampani a zákona o politických stranách a politických hnutiach reaguje na poznatky z aplikácie pravidiel vedenia volebnej kampane vo voľbách vykonaných po nadobudnutí účinnosti zákona o volebnej kampani z roku 2014.
Prvé čítanie o návrhu sa začne dnes a rokovať o návrhu budú aj po 19. hodine v prípade, ak nebude dovtedy rozprava ukončená.
"Cieľom tejto právnej úpravy je vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany a politické hnutia súperiace vo voľbách o hlasy voličov. Vo voľbách by sa mali politické strany uchádzať o dôveru voličov predovšetkým svojím programom, politickou činnosťou a cieľmi tejto činnosti; nie len vynakladaním finančných prostriedkov na volebnú kampaň využívaním moderných marketingových nástrojov a obchádzaním ustanoveného limitu na volebnú kampaň prostredníctvom tzv. tretích strán," uvádza sa v dôvodovej správe.
Podľa predkladateľov sa inštitút tretích strán minul účinku a neplní tie ciele a úlohy, pre ktoré bol do slovenského právneho poriadku zriadený.
Politické strany a politické hnutia majú okrem iného obmedzenia možnosti financovania, limit na volebnú kampaň tri milióny eur, zavádzajú sa maximálne členské príspevky a podobne, ich financovanie je právne regulované tak, aby zodpovedalo ich osobitému spoločenskému postaveniu a osobitnej účasti vo volebnom procese.
Ďalej sa upravujú niektoré sankčné ustanovenia zákona o volebnej kampani. Upravuje sa spôsob ukladania sankcií, resp. zosúlaďuje sa spôsob ukladania sankcií so zákonom o politických stranách a politických hnutiach tak, že namiesto finančného rozpätia pokuty sa ustanovuje konkrétna pokuta vo výške dvojnásobku sumy, o ktorú politická strana alebo kandidát prekročili prípustnú sumu nákladov na volebnú kampaň.
V nadväznosti na vyššie uvedené úpravy v zákone o volebnej kampani sa navrhuje v úzko súvisiacom zákone o politických stranách a politických hnutiach ustanoviť maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena, na sumu 10 000 eur.
Tiež sa navrhuje, aby politická strana počas jedného volebného obdobia do Národnej rady Slovenskej republiky mohla prijať v súhrne najviac 3 500 000 eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov.
Z rokovania parlamentu:
- Poslanci NR SR dnes v tajnom hlasovaní nezvolili predsedníčku Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Kandidátkami sú Zuzana Dlugošová a Monika Filipová. Ani jedna z nich nezískala súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Voľba sa preto zopakuje vo štvrtok o 11. hodine.
- Nezaradená poslankyňa NR SR Simona Petrík chcela pomôcť zladiť rodičovstvo a pracovný život mladých rodín. Jej návrh novely zákona o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách poslanci neposunuli do druhého čítania. Podľa Petrík je problém, že rodičia detí, ktoré dosiahli tri roky, nedokážu nájsť finančne dostupné miesto v materskej škole v mieste bydliska.
- Trestnoprávna imunita prezidenta SR sa neobmedzí výlučne na výroky prednesené počas výkonu jeho funkcie. Poslanci ĽSNS to chceli dosiahnuť zmenou Ústavy a novelou Trestného poriadku. Navrhované zmeny poslanci parlamentu v stredu odmietli.
- Dočasne absentujúceho sudcu bude na súde zastupovať hosťujúci sudca. Inštitút hosťujúceho sudcu zavádza novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú v streda schválil parlament. Ministerstvo spravodlivosti chce právnou normou riešiť negatívnu situáciu na súdoch, ktorá vzniká pre dočasnú absenciu zákonného sudcu.