BRATISLAVA. Koaličný návrh na zmenu volebných pravidiel poslanci NR SR posunuli do druhého čítania.
Snemovňa hlasovaním ukončila siedmy deň rokovania 46. schôdze parlamentu.
Zmeny pravidiel predvolebnej kampane
O návrhu rokujú v skrátenom legislatívnom konaní. V druhom čítaní ho prerokujú poslanci vo štvrtok o deviatej hodine ráno.

Cieľom návrhu je vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany a politické hnutia súperiace vo voľbách o hlasy voličov.
Zmeny volebných pravidiel avizoval v sobotu predseda SNS Andrej Danko.
Podľa koalície vo voľbách by sa mali politické strany uchádzať o dôveru voličov predovšetkým svojím programom, politickou činnosťou a cieľmi tejto činnosti a nie len vynakladaním finančných prostriedkov na volebnú kampaň využívaním moderných marketingových nástrojov a obchádzaním ustanoveného limitu na volebnú kampaň prostredníctvom tzv. tretích strán.
Návrh počas prvého čítania kritizovali poslanci zo SaS Martin Klus a Ondrej Dostál aj Ján Budaj z OĽaNO. Hnutie Sme rodina považuje návrh za správny.
Návrh prerokujú v druhom čítaní
Návrh poslancov koaličných strán SNS, Most-Híd a Smer na novelu zákona o volebnej kampani a zákona o politických stranách a politických hnutiach reaguje na poznatky z aplikácie pravidiel vedenia volebnej kampane vo voľbách vykonaných po nadobudnutí účinnosti zákona o volebnej kampani z roku 2014.

V druhom čítaní návrh prerokujú vo štvrtok. Ak zákon vo štvrtok schvália, bude platiť už aj pre volebnú kampaň do parlamentných volieb v marci 2020.
Podľa predkladateľov sa inštitút tretích strán minul účinku a neplní tie ciele a úlohy, pre ktoré bol do slovenského právneho poriadku zriadený. Politické strany a politické hnutia majú okrem iného podľa návrhu obmedzenia možnosti financovania, limit na volebnú kampaň tri milióny eur, zavádzajú sa maximálne členské príspevky.
Ďalej sa upravujú niektoré sankčné ustanovenia zákona o volebnej kampani. Upravuje sa spôsob ukladania sankcií, resp. zosúlaďuje sa spôsob ukladania sankcií so zákonom o politických stranách a politických hnutiach tak, že namiesto finančného rozpätia pokuty sa ustanovuje konkrétna pokuta vo výške dvojnásobku sumy, o ktorú politická strana alebo kandidát prekročili prípustnú sumu nákladov na volebnú kampaň.
V nadväznosti na tieto úpravy v zákone o volebnej kampani sa navrhuje v úzko súvisiacom zákone o politických stranách a politických hnutiach ustanoviť maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena, na sumu 10 000 eur. Tiež sa navrhuje, aby politická strana počas jedného volebného obdobia do Národnej rady Slovenskej republiky mohla prijať v súhrne najviac 3 500 000 eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov.
Rokovanie 46. schôdze bude pokračovať vo štvrtok. Po tomto bode programu prerokujú návrh koaličných poslancov zaviesť povinnú škôlku pre všetky päťročné deti. Rokovať o návrhu mali pôvodne v stredu, no presunuli ho na štvrtok. Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že spoločná správa k návrhu z parlamentných výborov prišla v utorok. Rokovať však o nej môžu až po 48 hodinách. Na utorkovom parlamentnom školskom výbore poslanci predložili desiatky pozmeňujúcich návrhov.