BRATISLAVA. Premiér Peter Pellegrini (Smer) tvrdí, že lepšia je podľa neho tajná voľba, aby sudcovia nevedeli, kto ich volil. Už však podľa svojich slov nemá nič ani proti verejnej voľbe, ak pri nej bude väčšia garancia plnenia dohôd.
"Ak to má pokračovať deviatou, desiatou voľbou, asi je fajn, aby sme to rozlúskli," povedal v diskusnej relácii TA3 V politike.
Pri poslednej voľbe podľa neho zlyhali jednotliví poslanci, koalícia bola dohodnutá.
"Ja už sa niekedy fakt čudujem, že dospelý človek s primeraným vzdelaním, ktorý zastáva takúto vysokú funkciu, nevie pri ôsmich alebo desiatich menách vyznačiť áno/nie/zdržiavam sa. U niektorých môžeme povedať, že chyba sa môže stať, pri niektorých môže ísť aj o účelové znehodnotenie volebného lístka, čo je takisto prejav voľby," konštatoval.
Danko chce verejnú voľbu
V súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov predseda SNS Andrej Danko v TA3 povedal, že "SNS vždy volila a vždy voliť bude".

Trvá preto na tom, aby septembrová voľba bola verejná. "Nech si občania hodnotia, kto čo porušil, ja mám čisté svedomie," vyhlásil. Na prezidentkinom mieste by zvážil vymenovanie sudcov po skupinách.
Predseda parlamentu tiež trvá na tom, že ak opozičná novela zákona o štátnom jazyku prejde tretím čítaním, SNS odíde z koalície. Bude však apelovať na koaličných partnerov, aby spoločne dovládli so cťou.
Opozičný poslanec a líder strany Spolu-OD Miroslav Beblavý na margo ústavných sudcov povedal v relácii RTVS O 5 minút 12, že pri voľbe vždy "boli a budú extrémne konštruktívni".
"Pokiaľ ide o Ústavný súd , budeme rokovať kedykoľvek," podotkol. Myslí si tiež, že keby sa v koalícii nedohodli na tajnej voľbe, situácia mohla byť vyriešená už vo februári.
Financovanie strán
Beblavého tiež mrzí, že zatiaľ čo novela zákona o volebnej kampani a financovaní politických strán, ktorý ich limituje, bola prijatá "expresne rýchlo", problém okolo voľby sudcov sa ťahá už niekoľko mesiacov, čo považuje za chybu vládnych strán.
Predseda parlamentu v relácii RTVS uviedol, že hlavným dôvodom takéhoto rýchleho konania bolo zamedziť zasahovaniu tretích strán do parlamentných volieb, pričom viac ráz obvinil niektoré slovenské médiá z toho, že napomáhajú nielen Beblavému, ale aj jeho politickým partnerom.
"Považujem to za príznak toho, že sa nás boja. Prichádza nová skupina ľudí, ktorá ich porazí, a ktorá privedie nový spôsob robenia politiky do slovenskej najvyššej politiky," reagoval na opatrenie Beblavý.
Opozičný poslanec zdôraznil, že za ich politickým úspechom nestoja finančníci a peniaze. "Voľby nevyhrávajú peniaze, ale stovky až tisíce ľudí, ktorí sa za nás postavili," uzavrel.