BRATISLAVA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala novelu školského zákona, ktorý zavádza povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti v materských škôlkach.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, podľa ktorého je novela v rozpore s ústavou ako aj so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, na základe ktorého mestá a obce zriaďujú a zrušujú materské školy samosprávy v rámci svojej originálnej pôsobnosti.
Podmienky na splnenie povinnosti
Kaliňák vysvetlil, že schválená novela zákona o výchove a vzdelávaní zavádza inštitút povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, ktorý podľa ZMOS-u napĺňa všetky znaky preneseného výkonu štátnej správy.
Každá obec musí vytvoriť podmienky na splnenie tejto povinnosti, riaditelia materských škôl a všetky obce musia zároveň vynútiť túto povinnosť od rodiča alebo zákonného zástupcu dieťaťa.
Doklad o plnení povinného predprimárneho vzdelávania sa bude vyžadovať pri zápise na povinnú školskú dochádzku v základnej škole. Zákonom sa určuje taktiež miesto a spôsob plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
„To sú všetko znaky plnenia povinnej školskej dochádzky, rovnako ako v základnej škole alebo v strednej škole. V zmysle uvedeného ZMOS zastáva názor, že nejde o samosprávnu kompetenciu miest a obcí, ale o prenesený výkon štátnej správy v školstve,“ zdôraznil Kaliňák, podľa ktorého by výkon tejto úlohy mal byť v súlade s Ústavou SR plne hradený z prostriedkov štátneho rozpočtu.
Povinná pre päťročné deti
Parlament tento týždeň schválil návrh poslancov vládnej koalície, aby bola materská škola povinná pre všetky päťročné deti.
Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov.
Povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Predkladateľmi tohto návrhu sú Eva Smolíková (SNS), Ľubomír Petrák (Smer) a Péter Vörös (Most-Híd).
Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. januára 2021. So samotným zavedením povinnej škôlky nesúhlasí opozícia, rodičia detí so zdravotným znevýhodnením či Slovenská komora učiteľov.