Bratislava 12. mája (TASR) Od ministra školstva Martina Fronca možno čakať podľa Miroslava Maxona z ĽS-HZDS len chyby a nedostatky. Froncovu prácu kritizovali na dnešnej schôdzi parlamentu všetky opozičné strany a ANO. Na jeho obranu vystupovali len členovia KDH. Dagmar Bollová z KSS konštatovala, že minister nebol schopný ani len začať skutočné reformy. "Starší učitelia pociťujú pokles autority, mladší odchádzajú za lepším zárobkom," vyhlásila Bollová. Normatívne financovanie regionálneho školstva na základe počtu žiakov, ktoré poslanci KDH považujú za spravodlivé, členka ĽS-HZDS Katarína Tóthová odmietla. Hoci to podľa nej nebola zlá myšlienka, prispela k preplneným triedam, kde narastá agresivita a klesá kvalita. Podľa Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS) bol post ministra školstva v roku 2002 obsadený neodborníkom a odbornosť Froncovi chýba dodnes. Jeho pôsobenie považuje za ukážku nekompetentnosti a riadnej dávky arogancie. Maroš Kondrót zo strany Smer sociálna demokracia povedal, že post ministra školstva je kľúčom k tomu, aby sme prestali byť národom sluhov. Froncova práca je však podľa neho debaklom. Za problémy s maturitami kritizoval ministra aj nezávislý poslanec Dušan Jarjabek. Ľubomír Lintner z ANO mu adresoval otázku, na základe akého zákonného predpisu nariadil opakovanie maturitnej skúšky z matematiky.
Froncova stranícka kolegyňa Mária Sabolová vyjadrila počudovanie nad postojom ANO v súvislosti so zámerom nepodporiť spoplatnenie vysokých škôl. To totiž podľa nej bolo súčasťou programového vyhlásenia vlády. Mária Majdová (KDH) dodala, že ANO bude musieť prevziať zodpovednosť za to, že kvôli neprijatému zákonu o študentských pôžičkách nebudú ešte dlho môcť študovať študenti zo sociálne slabšieho prostredia. Ďalší člen KDH František Mikloško konštatoval, že na základe doterajšej kritiky by sa mohlo zdať, že na ministerstve školstva sa doposiaľ nespravilo nič. O opaku podľa neho svedčí to, že školy dnes nemajú problémy s prevádzkou, v médiách sa neobjavujú informácie o nezaplatených faktúrach za energie.
Po vystúpení deviatich písomne prihlásených poslancov sa po pol šiestej do rozpravy ústne prihlásilo ďalších sedem zákonodarcov. Ak sa nepodarí dnešnú schôdzu skončiť do 19.00 hod, predseda parlamentu Pavol Hrušovský odporučil, aby poslanci pokračovali ďalej až do skončenia 43. schôdze.