BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová nepodpísala v stredu novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá má okrem iného zbaviť sudcov funkcie v prípade ich kandidovania vo voľbách do Národnej rady alebo Európskeho parlamentu.

Prezidentka so zámerom zákona súhlasí, prekáža jej technický nedostatok. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Rozhodnutie prezidentky uvádza ako dôvod nepodpísania zákona nedostatok, ktorý by podľa riaditeľa odboru legislatívy a milostí Kancelárie prezidenta SR Stanislava Gaňu spôsoboval nezhodu s ústavou.
Pôvodný návrh zákona rozširuje dôvody, ktoré by znamenali zánik funkcie sudcu. Prezidentka Čaputová však vidí problém v spôsobe, akým k zániku funkcie dochádza.
Ústava totiž predpokladá jasný prejav vôle, ktorý je doručený prezidentovi. Doručením prezidentovi nastáva účinnosť vzdania sa funkcie súdu.
Doručenie prezidentovi však v novele opozičného poslanca Alojza Baránika (SaS) absentuje, čím by v prípade podpísania zákona nastal nedostatok právnej úpravy, keď by sa nevedela určiť účinnosť zániku sudcovskej funkcie.
Prezidentka tak žiada Národnú radu, aby sa do novely dostalo aj ustanovenie o doručení vzdania sa funkcie prezidentovi.
Príspevok za športové zásluhy
Športovci, ktorí z významných medzinárodných športových podujatí priniesli medailu a prispeli k budovaniu dobrého mena Slovenska v zahraničí, budú dostávať príspevok za zásluhy v športovej oblasti. Čaputová podpísala zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti.

Nárok na príspevok vzniká podľa zákona fyzickým osobám so slovenským občianstvom, spĺňať by mali však aj ďalšie podmienky.
Zákon sa týka športových reprezentantov Československej republiky, Československej socialistickej republiky, Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo Slovenskej republiky, ktorí sa v období od 28. októbra 1918 zúčastnili na medzinárodných športových podujatiach, ktoré definuje zákon.
Podmienkou na získanie príspevku je okrem slovenského občianstva a zisku zlatej, striebornej alebo bronzovej medaily aj vek aspoň 35 rokov.
"Predpokladá sa, že pri podmienke dosiahnutia 35 rokov veku sa nárok na príspevok bude týkať asi 80 - 90 osôb," uviedli predkladatelia zákona z Mosta-Híd. Opatrenie má podľa nich stáť necelých 1,4 milióna eur ročne.
Zákon tiež umožňuje športovcom požiadať o jednorazový príspevok za zásluhy vo výške 10.000 eur.
Sčítanie obyvateľov
Prezidentka súhlasí s plánovaným sčítaním obyvateľstva v roku 2021. Blížiace sa sčítanie obyvateľov, domov a bytov na Slovensku bude Štatistický úrad (ŠÚ) realizovať v období od 1. júna 2020 do 31. marca 2021.

Čaputová podpísala návrh zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021.
Sčítanie sa bude realizovať integrovanou formou, čo má znížiť administratívu a spresniť údaje.
V prípade sčítania obyvateľov sa zber dát uskutoční od 15. februára do 31. marca 2021, zber dát v prípade sčítania domov a bytov sa začne 1. júna 2020 a bude trvať do 12. februára 2021.
Okrem zníženia administratívnej záťaže respondentov má integrovaná forma sčítania zvýšiť kvalitu údajov a informácií a prispieť k harmonizácii údajov o počte obyvateľov.
Sčítacie formuláre budú dostupné okrem štátneho jazyka aj v jazyku maďarskom, rómskom, rusínskom, ukrajinskom, anglickom, francúzskom a nemeckom.
Sčítanie bude súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových cenzov uskutočňovaných pod záštitou Európskej únie a Organizácie Spojených národov.
Členské štáty EÚ majú povinnosť uskutočniť sčítanie v tom istom roku (2021) a zisťovať údaje podľa rovnakých, respektíve porovnateľných, definícií.
Prax študentov zdravotníckych škôl
Prax budú môcť študenti stredných zdravotníckych škôl získať po novom aj vo všeobecnej nemocnici, zaradenej do pevnej siete poskytovateľov, či v univerzitnej nemocnici. Čaputová odobrila zmenu svojím podpisom.
Po uzatvorení zmluvy o praktickom vyučovaní sa tak tieto typy nemocníc môžu pridať k fakultným, ktoré prax uskutočňovali doteraz.
Návrh predložili poslanci Národnej rady (NR) SR Peter Pamula a Štefan Zelník (obaja SNS), ktorí si od toho sľubujú väčší záujem mladých o štúdium.
Takýto krok mal podľa predkladateľov prispieť k podpore geografického rozloženia odborného vzdelávania na stredných zdravotníckych školách na Slovensku, k nárastu záujmu a počtu uchádzačov o štúdium, teda aj počtu zdravotníckych pracovníkov v praxi.
Tiež by to malo podľa ich slov podporiť zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre občanov.
Návrh vznikol aj ako reakcia na možnosť ďalšieho dovzdelania praktických sestier, povedal v ešte júni pre TASR šéf parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník.
Mieni, že vo všeobecnej nemocnici sa môžu dokonca praktikantom venovať intenzívnejšie.
Efektívnejšie procesy
Čaputová podpísala novelu zákona o obrannej štandardizácii, ktorá reaguje na smernicu Severoatlantickej aliancie.
Procesy štátneho overovania kvality výrobkov a služieb na účely obrany by sa mali zefektívniť. Zjednodušiť sa má aj kodifikačná činnosť pri nákupoch a kontrole kvality.
Po novom budú dodávatelia produktov a agentúry na kodifikáciu spracúvať návrhy kodifikačných údajov prostredníctvom elektronického prístupu do kodifikačného informačného systému.
Novela zároveň upravuje práva a povinnosti používateľa produktu, povinnosti dodávateľov a agentúr na kodifikáciu, priblížilo ministerstvo obrany.
Dotýka sa aj pôsobnosti Úradu pre obrannú štandardizáciu, kodifikáciu a štátne overovanie kvality, a to v oblasti prideľovania prístupu do kodifikačného informačného systému a poskytovania údajov z neho.
Zákon o obrannej štandardizácii sa zameriava na zosúladenie technických prostriedkov používaných slovenskými ozbrojenými silami a činnosti ich jednotiek s podmienkami interoperability s armádami členských krajín NATO, ako aj ostatných štátov.
Používaná technika by mala byť na zodpovedajúcej úrovni a v zodpovedajúcej kvalite, logistické zabezpečenie by sa malo realizovať operatívne a efektívne.
Stimuly na výskum a vývoj
Prezidentka tiež podpísala novelu zákona o stimuloch na výskum a vývoj, ktorou sa má upraviť podmienka na poskytovanie stimulov, ktorá spočíva v zápise do registra partnerov verejného sektora.
Správne poplatky pre mladomanželov
Čaputová podpísala aj novelu zákona o správnych poplatkoch, ktorá oslobodzuje mladomanželov od povinnosti platiť správne poplatky pri zmene mena.
Novela, ktorú navrhol predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico, má podľa jeho slov posilniť tradičnú rodinu.