Vyšetrovateľ nezaistí počítač, sudca považuje otázky o používaní počítača za zbytočné a mobilný operátor tvrdí, že nemá prevádzkové údaje, hoci ich zo zákona musel zbierať.
Aj takéto situácie zažil advokát Vladimír Šárnik, ktorý okrem iných prípadov zastupuje aj bývalú zamestnankyňu Univerzity Komenského Zuzanu Melicherčíkovú v spore o ochranu osobnosti.
Podarilo sa mu v jej prípade napríklad vyhrať na okresnom súde, ktorý uznal, že Melicherčíkovú na internete ohováral zamestnanec Univerzity Komenského Ján Pekár, hoci ten popieral, že by bol autorom ohováračských príspevkov.
Ako riešite ohováranie prostredníctvom internetu?
Bolo napríklad podané trestné oznámenia pre ohováranie a polícia identifikovala podozrivé osoby, bolo však treba vykonať ďalšie vyšetrovanie, napríklad zaistiť a preskúmať osobné počítače, identifikovať ďalšie IP adresy.

Polícia sa však v tomto momente zasekla a tieto prípady v trestnom konaní ukončila tým, že sa nedá dokázať, kto tie ohováračské príspevky písal. Následne sme podali civilnú žalobu.
Prečo ste to takto riešili?
Jednak išlo o trestný čin ohovárania a okrem toho spáchaný v anonymnej diskusii. Bez predchádzajúceho vyšetrovania nebola známa osoba, ktorú by bolo možné žalovať.
Na civilnom súde je však v takýchto prípadoch dokazovanie mimoriadne sťažené, civilné sporové konanie ani nemá dostatok právnych nástrojov na zabezpečenie všetkých potrebných dôkazov.